Životní prostředí -

Zastupitelstvo zvýšilo poplatky za odpad. Lidé s trvalým pobytem si ale polepší

DSCF0212 Zastupitelstvo na svém listopadovém zasedání schválilo novou vyhlášku o poplatcích za svoz odpadu. Poplatek za základní týdenní svoz se od roku 2021 zvyšuje z 1 500 Kč na 2 000 Kč za nemovitost a současně se ruší tarif za dvoutýdenní svoz. Doprovodný bonusový program ale funguje jako výrazná kompenzace. Vícečlenné rodiny na něm dokonce vydělají.

S trvalým pobytem v obci můžete vydělat na svozu odpadů

P 20160311 155557 Zastupitelstvo na zasedání 30. listopadu projedná mimo jiné návrh nových poplatků za svoz odpadů, které mají platit od příštího roku. Poplatky se mají sice nominálně zvýšit, lidé s trvalým pobytem v obci si ale podle návrhu ve skutečnosti výrazně polepší.

Proběhla zkouška nových protipovodňových zábran

123257969 3833965726633728 2526971112080650759 n V první polovině října se v Zagarolské ulici uskutečnila zkouška nových protipovodňových zábran, které obec zakoupila počátkem roku. Místní hasiči společně se členy povodňové komise vyzkoušeli montáž zábran pod dohledem jejich výrobce a připravili se tak na případný ostrý zásah.

Aktualizace 25. 11. - doplněno reportážní video

Nelahozeves v pořadu Voda v krajině

brynda Regionální televize Praha TV si po čase znovu našla cestu do Nelahozevsi, aby zde natočila krátký rozhovor se starostou Jakubem Bryndou (Pro Nelahozeves) do pořadu věnovaného zásobování pitnou vodou. Reportáž byla odvysílána 12. října.

Nový mobiliář v obci

IMG 20200712 194738 Jak si zajisté většina z občanů všimla, začal se v letních měsících na některých místech v obci objevovat nový mobiliář, jako jsou například lavičky, odpadkové koše, stojany na kola, nástěnky aj.

Domácnosti dostanou popelnice na tříděný odpad

DSC 0629

Bývalá čerpací stanice v Zagarolské ulici
Od příštího roku mají obyvatelé obce možnost získat přímo do domácností popelnice na plastový a papírový odpad. Tříděný odpad tak nebudou muset donášet do sběrných kontejnerů, popelnice bude odpadová firma vyvážet přímo od jejich domů. Pro občany má být tato služba zdarma, náklady ponese obec ze svého rozpočtu. Na kolik nová služba obec vyjde, zatím není vyčísleno.

Obec zrušila zakázku na propojení dešťové kanalizace ve Školní ulici

DSC 8468 Dlouho připravovaná propojka dešťové kanalizace, která se měla stát důležitou součástí odvodnění Lešan a ulice V Loučkách, se nejspíš realizovat nebude. Vypsanou soutěž na dodavatele stavby obec zrušila pro příliš vysoké nabídkové ceny a v současné době se hledá jiné řešení.

Obec koupila kontejnery na protipovodňové zábrany

DSC 8873

Kontejnery na protipovodňové zábrany v areálu firmy Anytrade
Mobilní protipovodňové zábrany FLOM, které obec letos koupila za 1,8 milionu korun, jsou nyní uskladněny v nových kontejnerech v areálu Anytrade v Zagarolské ulici. Za dva kontejnery, které dohromady pojmou 90 metrů zábran, zaplatila obec 344 tisíc korun.

Nelahozeves má nový povodňový plán

screenshot 127.0.0.1 8000 2020.01.08 12 02 24

Interaktivní část povodňového plánu s vyznačenými ohroženými objekty.
Firma Hydrosoft Veleslavín dokončila nový povodňový plán obce. Na rozdíl od dosavadního „papírového“ plánu obsahuje digitální mapu, na níž je možné online zobrazovat aktuální data z centrálních zdrojů například o povodňových vlnách, dopravní situaci v okolí, předpovědi počasí apod. Digitální verzi je možné vyexportovat do dokumentu, který si po vytištění může povodňová komise vzít s sebou do terénu.

Poplatky za odpady se příští rok nezmění

DSC 8035

Kontejnery na velkoobjemový a biologický odpad jsou již připraveny v areálu autoservisu v Zagarolské ulici.
V roce 2020 budeme platit za odpady stejnou částku jako letos a vybírat můžeme ze stejných tarifů: týdenní či čtrnáctidenní svoz. V platnosti zůstává také dobrovolný bonusový systém.

Budou biopopelnice zdarma?

Vedení obce v současné době zvažuje, že od roku 2020 zruší poplatky za svoz bioodpadu. Všichni by tak měli svoz jedné hnědé popelnice týdně zdarma. Případná druhá popelnice už by byla zpoplatněná.

Zagarolskou budou chránit mobilní protipovodňové zábrany

Liniové zábrany FLOM

Liniové zábrany FLOM
Vedení obce se chystá investovat do protipovodňových zábran, které by byly v případě potřeby použity v Zagarolské ulici. Na rozdíl od Dvořákovy stezky a Lososnice, které se nedají proti vysoké vodě efektivně ochránit, lze zaplavení Zagarolské a přilehlých ulic při velkých povodních zabránit, což si naše obec v novodobé historii už dvakrát vyzkoušela.

Nelahozeves v reportáži metropolitní televize

DSCF7500

Přístaviště Marina Vltava
Obec Nelahozeves se opět po čase objevila na televizních obrazovkách. Tentokrát do naší obce zavítala redaktorka soukromé televize Praha TV, aby zde natočila část reportáže o vodních plavbách.

Uklidili jsme spolu Nelahozeves!

56980825 390942408303326 5799842683111342080 n Avizovaná akce, která proběhla v rámci celorepublikového projektu „Ukliďme Česko“ v sobotu 6. dubna, splnila účel. Obecní úřad vyzval občany k účasti pomocí letáků, na kterých byl rozpis stanovišť a zodpovědných osob. Úklidová akce má v obci tradici a pořadatelé již dobře vědí, která konkrétní místa je potřeba uklidit.

Povodně v Nelahozevsi

povodne V minulosti byla obec často zaplavována v 18. a 19. století, pokud se ale budeme bavit o novodobé historii, rozhodně bychom neměli zapomenout na povodně roku 2002 a 2013.

Výzva (nejen) pro rodiče: Vytuňme i Nelahozeves!

IMG 0724 I když jsem šéfredaktorkou Nelahozeveského zpravodaje, dovolím si na Nela.cz i na stránky dubnového zpravodaje napsat svůj ryze občanský pohled na některé věci, které mi v obci poměrně chybí.

Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence