Za tendr na konzultanta padají trestní oznámení

IMG 5240-p
Již dvě trestní oznámení byla podána v souvislosti výběrovým řízením na konzultanta v oboru vodní hospodářství, které se konalo loni v březnu a v němž zvítězil Martin Jakoubek. Policie už více než dva měsíce oznámení prošetřuje, vyslechla také několik svědků. Žádný závěr nebyl dosud učiněn.

Důchodce z Příbrami opět na scéně

První trestní oznámení bylo podáno v září, a to ještě předtím, než kauzu veřejně otevřel bývalý starosta Jaroslav Otásek na zasedání zastupitelstva, kde upozornil, že výběrového řízení se kromě Jakoubka zúčastnil i jeho spolupracovník Petr Formánek. Podání trestního oznámení potvrdil mluvčí mělnické policie Václav Tichý. Oznámení dle jeho vyjádření směřuje na možnou nezákonnou manipulaci s veřejnou zakázkou, mluvčí však odmítl uvést, kdo trestní oznámení podal.

Podle našich zjištění stojí za trestním oznámením Občanské sdružení za trvale zelenou Prahu se sídlem v Příbrami. Toto sdružení se již v loňském roce zúčastnilo územního řízení pro IV. etapu Skládky Uhy, kde obhajovalo záměr firmy .A.S.A. například ekonomickým prospěchem pro obec Nelahozeves či odkazem na odpadový plán Středočeského kraje (vyjádření sdružení si můžete přečíst

pdf
zde). Do povědomí veřejnosti se pak sdružení dostalo v souvislosti s referendem o skládce – pouhé tři dny po sesbírání podpisů pro konání referenda našli obyvatelé obce ve svých schránkách leták (k přečtení
pdf
zde), v němž předseda sdružení Václav Vitouš obvinil Občanské sdružení Nelahozeves (OsN) jako iniciátora referenda z manipulace obyvatelstvem a z ohrožování ekonomických zájmů obce. (O události jsme psali loni v říjnu v článku Referendum vyvolalo prudké reakce.) Vitouš, který i v oficiálních materiálech sdružení používá e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., se v minulosti zúčastnil i několika zasedání zastupitelstva Nelahozevsi. Na jednom z nich nepřímo obvinil OsN z toho, že je financováno konkurencí firmy .A.S.A., společností Ekologie, která provozuje skládku odpadů v Lánech. Jednou přijel z Příbrami i na členskou schůzi OsN.

Kromě aktivit v obci Nelahozeves se nelze ve veřejných zdrojích dopátrat žádné činnosti, které by se Občanské sdružení za trvale zelenou Prahu věnovalo.

Druhé trestní oznámení podal v říjnu dle svých slov bývalý starosta Jaroslav Otásek. Policejní mluvčí Václav Tichý přijetí tohoto druhého oznámení nepotvrdil, zároveň však upozornil, že jej policejní ředitelství mohlo vyhodnotit jako duplicitní, takže by k vyšetřovatelům nemuselo vůbec doputovat.

Možná jsem mluvila s někým jiným, couvá starostka

K zakázce na výběr konzultanta se na posledním listopadovém zasedání po sedmi týdnech od zveřejnění kauzy poprvé vyjádřila i starostka Petra Urbanová. Ohradila se vůči nedávnému článku na portálu Nelahozeves.info, který upozorňoval na nejasnosti a rozpory ve vyjádřeních starostky v souvislosti s výběrem uchazečů, kteří byli v soutěži osloveni, aby konkurovali Martinu Jakoubkovi. V článku bylo mimo jiné uvedeno, že pedagog ze Stavební fakulty ČVUT, který měl starostce vhodné uchazeče telefonicky doporučit, není z důvodu svého zdravotního postižení schopen telefonovat. Pedagog zároveň ve svém vyjádření pro Nelahozeves.info konstatoval, že jednoho z údajně doporučovaných uchazečů, Jana Štancla, vůbec nezná, a na žádnou komunikaci s obcí Nelahozeves si nevzpomíná. Starostka v reakci na tyto informace sdělila, že si již okolnosti získávání referencí po dvou letech přesně nepamatuje a že s daným pedagogem možná nemluvila osobně. “Mohla to být i asistentka,” uvedla Petra Urbanová a dále zdůraznila, že zakázka byla zadána v souladu se zákonem a směrnicí obce o veřejných zakázkách.

Směrnice o veřejných zakázkách schválená zastupitelstvem obce v loňském roce mj. stanoví, že zadavatel vybírá do soutěže pouze “takové zájemce, o kterých má věrohodné informace, že jsou z hlediska své schopnosti, odbornosti a zkušeností jím požadované plnění schopni řádně a včas dodat”. Proč obec oslovila Jana Štancla, který k poskytování odborných konzultací nemá ani živnostenské oprávnění, starostka ve svém vystoupení nevysvětlila.

Nátlak na Jakoubka

Petra Urbanová naopak naznačila, že za současnými útoky na Jakoubka vidí souvislost s jeho prací pro obec Nelahozeves. “Je evidentní, co tady pan Ing. Jakoubek odvádí za práci, a asi je evidentní, komu je tato odborná práce zatěžko,” uvedla starostka. Na listopadovém zasedání zastupitelstva byl přitom projednáván i audit závazků obce vůči firmě POHL cz za výstavbu kanalizací, kde se dle vyjádření starostky podařilo Jakoubkovi srazit požadavky firmy již zhruba o 4 miliony korun a toto číslo ještě nemusí být zdaleka konečné (podrobnosti připravujeme do samostatného článku). Sám Jakoubek na zasedání potvrdil, že je pod velkým tlakem. “Konstatuji, že na mě je vyvíjen intenzivní nátlak z různých stran, abych neprováděl tyto práce,” upozornil vodohospodář. Na e-mailový dotaz, zda by mohl tyto tlaky upřesnit, už nereagoval.

DSCF1788
Na listopadovém zasedání zastupitelstva vysvětloval vodohospodář Martin Jakoubek (stojící vpravo), že své stránky pět let neaktualizoval.
Na listopadovém zasedání zastupitelstva vysvětloval vodohospodář Martin Jakoubek (stojící vpravo), že své stránky pět let neaktualizoval.
Jakoubek na zasedání zároveň připustil, že se skutečně zná s Petrem Formánkem, proti němuž stál v soutěži o konzultační práce pro obec Nelahozeves. Podle Jakoubka spolu ale pracovali naposledy před pěti lety. Skutečnost, že ještě letos v létě byl Formánek uváděn v kontaktech na Jakoubkových webových stránkách, vysvětlil Jakoubek tak, že “stránka nebyla pět let aktualizována”.

Jméno Petra Formánka z webových stránek zmizelo krátce poté, co se na činnost Martina Jakoubka začala u obce dotazovat pražská právnička Michala Souhradová. Její zájem o osobu Martina Jakoubka měl údajně “čistě soukromý charakter”. Podrobnosti odmítla uvést. Právě její žádosti o informace však odstartovaly všechny další události.

Starostka Petra Urbanová zároveň sdělila, že zakázku prověřoval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). “Úřad tuto kauzu uzavřel a dál se jí zabývat nebude,” uzavřela starostka. Jak jsme již informovali v předchozím článku, ÚOHS se podnětem zatím neznámého autora odmítl zabývat proto, že jde o zakázku malého rozsahu, která nespadá do jeho pravomoci. Věcnou podstatou proběhlé soutěže se úřad vůbec nezabýval.

S ÚOHS zakázku v současné době konzultuje i policie. “Je to ve fázi prověřování,” uvedl mluvčí Václav Tichý s tím, že rozhodnutí vyšetřovatele by mohlo být známo během několika týdnů.

(mm)

Komentáře   

0 #5 Tereza D. 2014-01-23 10:03
Vážený pane Šebesto,
zajímalo mě, o kolik peněz obec přišla tím , že se díky OSN a díky panu Jakoubkovi velmi zpozdila výstavba IV. etapy skládky. Zjistila jsem si, že zbytečné házení klacků pod nohy při legislativním procesu výstavby skládky nás připravilo za celou dobu neprovozování IV. etapy této skládky více jak o stovky miliónu Kč. Prostý dotazem na obec UHY jsem se dozvěděla, že v roce 2009 i v roce 2010 obdržela obec cca
60 mil. Kč, a to do svého rozpočtu. Osobně se domnívám, že posouvání termínu zprovoznění skládky, která nakonec bude v tomto roce stejně otevřená, nepřineslo naší obce nic víc než ztrátu peněz, kterou hodně konzervativně počítám pouze ze tří let neexistence této skládky.
Domnívám se, že naše obec mohla být bohatší a v rozpočtu mít již 180 až 200 mil Kč a tedy finanční problémy obce mohly být vyřešeny.
Závěrem snad jen, že skládku budeme mít stejně, peníze nám již nikdo za tyto roky nedá, ty dneska vlastní obec UHY a výrazné změny pro životní prostředí, které by toto zdržování přineslo nevidím. Takže děkujeme za tuto skutečnost spíše ješitnému postoji některým z nás. Asi nemusím jmenovat.
Citovat
-3 #4 Radek Šebesta 2013-12-27 21:32
No ale přeci výstavbu skládky "neprotahovala" obec, ale OSN které bylo proti výstavbě skládky.
Obec se zadlužila v době, kdy ve vedení obce byl někdo úplně jiný.
Ano, některé články zde na webu považuji za neobjektivní, s některými názory se neztotožňuji a nesouhlasím s nimi, Ale to je můj osobní názor a někdo má určitě opačný.
Citovat
+3 #3 Tereza D. 2013-12-23 13:11
Vážený pane Šebesto,

všechny informace jsem získala z tohoto webu a z webu obce.
Naznačujete snad,že je některý z těchto zdrojů nedúvěryhodný!?

Co se týče peněz které pan Jakoubek obci ušetřil,je třeba oproti tomu započítat ztrátu která vznikla z toho jak spolu s paní starostkou blokovali výstavbu skládky Uhy vedoucí ke ztrátě příjmů obce a jejímu neustálému zadlužování.

Taktéž přeji hezké svátky.
Citovat
-4 #2 Radek Šebesta 2013-12-17 20:32
A jak jste paní Terezo, na všechna Vaše obvinění přišla. Jste snad vyšetřovatel, nebo soudce...?
Byla jste na zastupitelstvu, kde paní starostka prokázala kolik již ušetřil p. Jakoubek i advokátní kancelář obci peněz? O desítky miliónů více než si za svou práci účtují.

Četla jste poslední článek zde na fóru, že policie nebude nikoho stíhat? Asi jste větší odborník na "veřejné zakázky, ochranu osobních údajů a trestní zákon" než policejní vyšetřovatel. Pokud ano a vadí Vám, kolik si p. Jakoubek vydělá peněz, tak to pro obec dělejte vy.
Byla jste snad u toho když paní starostka někomu volala, když se vybíral vítěz veřejné soutěže...? Vše máte z druhé ruky, nebo si něco přečtete a pouze osočujete druhé, kteří se aspoň snaží pro obec něco udělat.
Je smutné, jak málo stačí někoho osočit, obvinit a zkomplikovat mu život.

Přeji příjemné svátky
Citovat
+5 #1 Tereza D. 2013-12-17 11:27
Je zajímavé jak v článku manipulujete s informacemi. Místo toho aby jste se snažili hlavně upozornit na podstatu věci - že obci poskytuje předražené poradenství člověk, který zcela zjevně zakázku na tyto služby nevysoutěžil, tak se zabýváte spekulacemi typu kdo na koho vyvíjí nátlak a podobně. To rovnou můžeme začít diskutovat o tom kdo paní starostce pana Jakoubka takzvaně doporučil… Nenalhávejme si, že je Nelahozeves tak významná, aby se o ní zajímali osoby z celé ČR!!

Pan Jakoubek a paní starostka možná porušila hned několik zákonů – o veřejných zakázkách, o ochraně osobních údajů a trestní zákon. Místo toho abyste napsali o tomto tak třičtvrtě článku vymýšlíte nesmysly. Proč člověk, který má kontrolovat a auditovat jiné pro obec velmi zásadní zakázky sám ve výběrovém řízení podváděl!?! Nejprve odmítá jakoukoliv spojitost s dalším člověkem, který mu v takzvaném výběrovém řízení kryl záda, aby pak připustil, že s ním pracoval na stejném projektu? Telefonát paní starostky s neslyšící osobou je už jen pověstnou třešničkou na dortu!
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.