Viníkem záplav v Lešanech je Anglický Resort

IMG_5307
Firma Anglický Resort svojí stavební činností od samého prvopočátku zásadním způsobem zasáhla do odtokových poměrů na svých stavebních pozemcích, čímž porušila podmínku obsaženou ve stavebním povolení ve vyjádření Městského úřadu Kralupy nad Vltavou, odbor životního prostředí.

Počátek problému je vztažen k terénním úpravám před výstavbou 114 řadových rodinných domůˇ(ŘRD). V dané lokalitě byla v minulosti provedena meliorace. Skrývkou terénu došlo ke změně poměrů zasakování povrchové vody, tzn. k jejímu stažení z celé oblasti pole (z prostoru, nikoliv náhodou nazývaného „V Jezerech“) do níže položené části stavebního pozemku resortu. Okolo areálu domů je příkop původně určený k zasakování dešťové vody ze zpevněných ploch a střech domů. Tento systém je však nedovoleným způsobem vyústěn ke komunikaci směřující do obce. (Něco jako přepad, kdyby příkop nestačil, že…)

Veškerá voda z pole je zachytávána právě do tohoto příkopu, bez ohledu jestli je, nebo není prokopána drenážní škarpa spojená s tímto zasakovacím příkopem. Voda zde vyvěrá plošně přímo do příkopu, a je tak vedena do dolní části Lešan. V době před výstavbou voda z polí nikdy do obce nepřitékala, neboť se postupně zasakovala rovnoměrně v celé ploše.

Dovršením zásahu do stávajících odtokových poměrů bylo skutečné zasypání strouhy, na které teď stojí nikam nevedoucí a zcela zbytečný chodník, v rámci výstavby ŘRD V Cihelnách. Navíc byl stávající propustek pod silnicí redukován z průměru 60 cm na 40 cm trubkou vyvedenou nově naprosto neregulovaným způsobem na pozemky p. č. 111, 114 a 115/3, které voda zaplavuje a působí zde škody.

Původní strouha přitom vedla podél silnice. Dále pokračovala u pěšiny spojující Lešany s Nelahozevsí, kde navazovala na tamější strouhy a voda tak pokračovala až do Vltavy.

Postupem času a vlivem nedostatečné údržby strouhy začala voda vytékat na pole „U Křížku“ (dnešní prostor sjezdu k ŘRD ze silnice). To byl stav těsně před příchodem Anglického Resortu do Cihelen.

Voda z horních polí obcí neprotékala a její množství bylo max. třetinou nynějšího stavu. Pole „V Cihelnách“ stačilo její množství zpravidla absorbovat, přestože tu voda správně končit neměla.

Anglický Resort měl tedy před zahájením terénních prací nejprve obnovit původní systém, nebo jej nahradit novým, plně kapacitním, který měl být součástí návrhu architekta spolupracujícího s autorizovaným inženýrem. Odvolávání se na to, že bylo vše projednáno, je buď alibismus, diletantství nebo záměr.

Výstavba těchto domů, do české vesnice zcela nevhodných, bohužel celkově negativně zasáhla do pokojného života v této obci.

Co se týká srážek 14. srpna 2010, nevím nic o tom, že by ČHMÚ měl v Lešanech srážkoměrnou stanici. Je tedy s podivem, že se Libor Škoda odvolává na měření uskutečněné v Praze. Pokud přesto použiji jím uváděný údaj o srážkách za necelé tři hodiny ve výši 49 mm, pak je tato hodnota více než polovinou průměrného měsíčního úhrnu měsíce srpna, ale nejedná se o žádný extrémní jev, kterému by odpovídal rozsah škod způsobených v obci. Stačí jen obyčejné tání sněhu a ze strouhy se stává na několik dní normální potok. Nechcete přece občanům, kteří zde po léta žijí, tvrdit, že to tu tak muselo už dávno být před vaším příchodem?!

Petr Novotný
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  • Vytvořeno dne .

Komentáře   

+2 #8 Šárka Rosová Váňová 2012-02-21 00:10
Je zvrhlost vykoupit levnou zemědělskou půdu a napakovat si kapsy tím,že se na ní nacpe co největší počet domů a draze se prodají lidem,ze kterých do smrti dřou banky nelidské úroky.Silničky tak úzké,že dvě auta se nevyhnou.Zoufal ý a záslužný čin statečné ženy,která s ze svého domku udělá mikroobchůdek,a by se daly pořídit alespoň základní potraviny.Pidi zahrádky,unifor mita,nedostatek soukromí.Tak na mě působí většina satelitů.Rodinn ý přítel,osmdesát iletý pan architekt nevěřícně kroutí hlavou, jak je možné tato městečka vůbec postavit a zkolaudovat s hromadou nekvalit a v neposlední řadě bez sociálního zázemí.Dopravní obslužnost mizerná,školka bez šance,nákup z ruky....Naši předkové si ohromně rozumněli s přírodou.Spoust a důležitých a přitom podstatných maličkostí byla našimi současníky neurvale zrušena,aniž by se kdokoli zamyslel nad jejich smyslem,důvodem proč vlastně vznikly.Odvodně ní podél silnice v Lešanech zmizelo.Kudy se tedy má valit dešťová voda,nasbíraná z několika kilometrů okapů? Spousta problémů je způsobena bezduchými nepromyšlenými rozhodnutími spoza úřednického stolu.Pak má naše republika obecně za něco stát.
Citovat
-1 #7 Pavel Matoušek 2011-03-31 09:20
Jsem rad, ze jsem to spatne pochopil. :-)
Jsem si tohoto spatneho stavu vedom. Bohuzel naprava bude slozitejsi, nez zpusobeni problemu.
Citovat
-1 #6 jan gregor 2011-03-31 08:54
Cituji Pavel Matoušek:
Cituji jan gregor:

Přesně tak,i sousedé neboli starousedlíci.......


Nechapu zdurazneni toho, ze starousedlici.
Jiste nas tim nechcete presvedcit o tom, ze patrite do skupiny tech, kteri tvrdi, ze zato muzou naplaveniny z resortu.
Rad bych vsem pripomel, ze my domy nestaveli, ale koupili a na mnoho let zadluzili. Takze je jedno, jestli jste muj soused vedle z ulice nebo z ulice V uvoze.
Jsme jedna obec a vsichni jsme si sousedy.

Omlouvám se,zřejmě jste to špatně pochopil.Vůbec jsem nemyslel,že za tento neutěšený stav v obci můžete Vy (lidé z resortu) jen,že se to dotklo i "starousedlíků" -lidí ze starých Lešan.
Citovat
0 #5 Souhlasím s Pavlem M 2011-03-31 08:19
Jsem zadlužený do 75ti let, splácím jako blázen a závady v mém domě nikoho nezajímají. Z mých peněz (a peněz ostatních majitelů domů od Resortu) se financovala televizní soutěž kam Resort věnoval 3 domy, další domy-sponzorské dary sportovcům (ve kterých se oni nikdy neobjevili), kanalizaci v Lešanech (teď se dozvídám že pokomolenou), částečně snad i plynofikaci a školku. A teď ještě čtu jaké ta výstavba způsobila problémy v obci. Tak to mě vážně netěší. Ale nezavinil jsem to - naopak jsem také oběť!!!
Citovat
+2 #4 Pavel Matoušek 2011-03-31 08:07
Cituji jan gregor:

Přesně tak,i sousedé neboli starousedlíci.......


Nechapu zdurazneni toho, ze starousedlici.
Jiste nas tim nechcete presvedcit o tom, ze patrite do skupiny tech, kteri tvrdi, ze zato muzou naplaveniny z resortu.
Rad bych vsem pripomel, ze my domy nestaveli, ale koupili a na mnoho let zadluzili. Takze je jedno, jestli jste muj soused vedle z ulice nebo z ulice V uvoze.
Jsme jedna obec a vsichni jsme si sousedy.
Citovat
-1 #3 jan gregor 2011-03-30 22:51
Cituji M. Blažek:
Nyní je tedy zjevné, že problémy nemají pouze jejich klienti a dodavatelé, ale také sousedé.

Přesně tak,i sousedé neboli starousedlíci.. .....
Citovat
0 #2 J.Ryšavý 2011-03-30 01:00
Ano, je to tak, jak píše p. Novotný. Výstavbu A.Resortu v Cihelnách mám nyní přímo před nosem. Od až 40 tunových kamionů a návěsů vozících panely mi už padá betonový plot, ano, jak píše p. Novotný nikam nevedoucí a k ničemu široký chodník (kdo jej schválil? proč na pozemku obce, když v jeho důsledku se před mým domem nyní nevejde ani autobus míjející se s osobním autem, takže se vyhnou jen tak, že mi jedou až k plotu-někdy skončí i v příkopu, jak to, že jsem jako majitel sousedního pozemku nebyl obeznámem s výstavbou, když jsem měl být podle stavebního zákona účastníkem řízení, atp.) Ano, bývalá šéfka stavebního odboru z Kralup byla sice odvolána, my však trpíme dál. Hlavní příčinou je však diletanský (opravdu pouze diletanský?)pří stup bývalých odpovědných orgánů obce. Nevím co s tím nyní dělat. Tady revize smluv nepomůže, asi žádné v tomto nejsou. Budou jen asi diletanská stanoviska a to je již dnes k ničemu. Dát žalobu? Čekat až A.resort zkrachuje? Už si jen přeji, aby nové zastupitelstvo ctilo zákony, včas a pravdivě informovalo, nic neutajovalo a uzavíralo smlouvy nebo vyjadřovalo stanoviska s odborným a promyšleným přístupem a zásadou správného hospodáře a zastupitele občanů obce. Jsem rád, že mohu konečně převážnou část stávajících zastupitelů takto vnímat.
Citovat
+3 #1 M. Blažek 2011-03-28 08:32
Nyní je tedy zjevné, že problémy nemají pouze jejich klienti a dodavatelé, ale také sousedé.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.