• Titulní stránka

Podhořany budou zase volit v Zagarolské

DSCF1913
Volební místnost v Zagarolské ulici
Volební místnost v Zagarolské ulici
Po dvouleté pauze se v naší zemi opět blíží volby, tentokrát krajské a senátní. A pro voliče z okrsku Podhořany to opět znamená, že budou muset vážit cestu do vzdáleného volnočasového centra v Zagarolské ulici.

Starosta Nelahozevsi Josef Kebrle totiž ponechal v platnosti kontroverzní rozhodnutí své předchůdkyně Petry Urbanové, která volební místnost pro podhořanský okrsek před dvěma lety přestěhovala z tradiční klubovny Dynama Nelahozeves do nové zasedací místnosti volnočasového centra v Zagarolské ulici. To se ale nachází zcela mimo okrsek  Většina voličů ze severní části Nelahozevsi (Hleďsebe, Podhořany) to tak má do volební místnosti mnohem dál než dosud – z některých okrajových míst okrsku to pěšky zabere více než půl hodiny běžné chůze, lidem se sníženou pohyblivostí i déle. Petra Urbanová své rozhodnutí tehdy obhajovala tím, že volnočasové centrum poskytuje pro volební komisi i pro voliče větší komfort.

Mapa volebního okrsku Podhořany. Modrá značka znázorňuje původní volební místnost v klubovně Dynama, červenou značkou je vyznačeno volnočasové centrum, kam se volební místnost před dvěma lety přestěhovala. Celá oblast severně od volnočasového centra je areál PTZ, kde nikdo nebydlí.
Mapa volebního okrsku Podhořany. Modrá značka znázorňuje původní volební místnost v klubovně Dynama, červenou značkou je vyznačeno volnočasové centrum, kam se volební místnost před dvěma lety přestěhovala. Celá oblast severně od volnočasového centra je areál PTZ, kde nikdo nebydlí.
Současný starosta Josef Kebrle připustil, že umístění volebních místnosti zkopírovaly pracovnice úřadu z předchozích voleb (šlo o komunální volby v roce 2014). Na to, že je volební místnost mimo volební okrsek, jej dle jeho slov nikdo neupozornil. O problému se dozvěděl až díky dotazu portálu Nela.cz a přislíbil, že se na věc podívá. Později ale potvrdil, že volební místnost zůstane tam, kde je. “Teoreticky by to šlo ještě přestěhovat, ale hrozí, že ti, kteří prohrají volby, by si na to stěžovali,” upozornil Josef Kebrle a odkázal na ustanovení zákona, podle nějž musí být všechny kandidující strany informovány o umístění volebních místností nejméně 45 dnů před volbami. A protože volby se uskuteční ve dnech 7.–8, října, tento termín vypršel už koncem srpna.

Denisa Fontána Hánková
Denisa Fontána Hánková
Přestěhování volební místnosti v roce 2014 řadu občanů rozhořčilo. Tehdejší starostku za její rozhodnutí kritizovala například zastupitelka Květuše Dittrichová, která v podhořanském okrsku sama bydlí – stejně jako místostarosta Josef Kukla. Stejně jako tehdy, i letos podle svých slov o rozhodnutí starosty dopředu nevěděl a byl jím zaskočen.

Podle platné legislativy by měla být “zajištěna dostupnost volebních místností pro voliče”. Žádné další podrobnosti předpisy nestanovují.

DSCF1601
Josef Kukla
Josef Kukla
V krajských volbách budeme vybírat z 20 kandidátních listin, na nichž bude o 70 krajských křesel bojovat celkem 1012 kandidátů. Jsou mezi nimi i dva nelahozeveští občané: již zmíněný místostarosta Josef Kukla (kandiduje jako nezávislý na 60. místě kandidátky KSČM) a Denisa Fontána Hánková (kandiduje za SNK ED z 48. místa kandidátky “SPOLU PRO KRAJ KDU-ČSL, SZ A SNK ED”). Denisa Fontána Hánková kandidovala do zastupitelstva kraje již před čtyřmi lety. Před dvěma lety pak stála na kandidátce ČSSD do zastupitelstva Nelahozevsi.

Po šesti letech budou naši občané volit též ve volbách senátních. Mandát v obvodě Mělník obhajuje Veronika Vrecionová (ODS). Mezi dalšími devíti kandidáty je i starosta sousedních Kralup nad Vltavou Petr Holeček (STAN).

Nebude-li senátor zvolen v prvním kole, ke druhému půjdeme o týden později, 14.–15. října.

(mm)

Volby jiné než komunální

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence