Obecní rozhlas bude až příští rok

Bezdrátový rozhlas v obci Nelahozeves, který měl být podle původních plánů v tuto chvíli už v provozu, se bude instalovat až příští rok. Rozhlas by se totiž měl zprovozňovat v době vrcholícího vegetačního období, ideálně do konce května.

Čeká se na další jaro

Projekt obecního rozhlasu (podrobnosti v článku zde) byl připraven v závěru minulého volebního období. Minulá samospráva v čele s tehdejším starostou Josefem Kebrlem zajistila též dotaci Evropské unie prostřednictvím Operačního programu životní prostředí, která má pokrýt 70 procent nákladů.

Teprve letos na jaře ale obec našla v soutěži dodavatele, který instalaci rozhlasu provede. Veřejnou zakázku získala nymburská firma VoiceSys s nabídkovou cenou 2,9 milionu korun. Druhý uchazeč v pořadí, kladenská firma ColSys, nabídla cenu o pouhých 70 tisíc korun vyšší. Nikdo jiný se do soutěže nepřihlásil.

Vyhlášení soutěže podle starosty Jakuba Bryndy zdržela firma s názvem Regionální rozvojová agentura Východní Moravy (navzdory názvu jde o soukromou firmu specializující se na pomoc při čerpání dotací), která podklady pro veřejnou zakázku připravovala. Podle projektového manažera firmy Ondreje Mičudy bylo nutné podklady pečlivě připravit s ohledem na nová ustanovení zákona o zadávání veřejných zakázek, s nimiž zatím není příliš mnoho zkušeností.

Kvůli zpoždění soutěže tak vítězná firma neměla šanci nainstalovat hlásiče zhruba do konce května, kdy je nejhustší zeleň. Podle starosty jde přitom o důležitý aspekt, neboť bezdrátová zařízení se musí pořádně vyladit a kvalitu přenosu ovlivňuje mimo jiné i okolní vegetace. V letošním roce tak proběhnou pouze nezbytné zkoušky a samotná instalace se provede až příští rok na jaře.

Celkem 58 bezdrátových hlásičů má být instalováno na celém území obce. V kanceláři obecního úřadu má být řídicí jednotka, odkud se budou vysílat hlášení. Řídicí jednotka bude napojena také na šest čidel měřících hladinu toku na Vltavě a bude schopna automaticky reagovat na dosažení příslušných povodňových stupňů a rozesílat varovné SMS zprávy a emaily nebo přímo vyhlásit poplach rozhlasem.

V průběhu roku chce obec vyhlásit ještě samostatnou soutěž na nový digitální povodňový plán obce, na který je z minulého volebního období též zajištěna dotace EU. Nový povodňový plán má mimo jiné obsahovat digitální mapu, na níž bude možné online zobrazovat aktuální data z centrálních zdrojů například o povodňových vlnách, dopravní situaci v okolí, předpovědi počasí apod.

Rozhlas v (chytrém) telefonu

fb share
Vedle bezdrátového rozhlasu by starosta rád připojil Nelahozeves do systému Mobilní rozhlas, který má sloužit k rozesílání zpráv obyvatelům obce přes mobilní telefony. Aplikace Mobilní rozhlas by měla nahradit současnou službu SMS InfoKanál, kterou obec dlouhodobě nevyužívá a která je podle Jakuba Bryndy již dnes zastaralá. Nový systém umí kromě SMS zasílat zprávy i do aplikací, které si lidé nainstalují do svých chytrých mobilních telefonů s operačním systémem Android nebo iOS. Roční licence aplikace by obec přišla na 25 tisíc korun. Součástí předplatného by byla možnost rozesílání různých typů hlášení podle zájmu jednotlivých obyvatel (kultura, doprava, služby pro seniory apod.) nebo také možnost pořádání elektronických anket. Odeslané zprávy lze též převádět do hlasové řeči a příjemcům přímo přehrávat třeba i prostřednictvím pevné linky.

DSC 5281
Josef Kazík (na snímku vlevo) představil zastupitelům aplikaci Mobilní rozhlas
Josef Kazík (na snímku vlevo) představil zastupitelům aplikaci Mobilní rozhlas
Návrh na zakoupení licence předložil starosta zastupitelům už na dubnovém zasedání, někteří zastupitelé ale požadovali více informací k parametrům služby. Například bývalý místostarosta Josef Kukla upozornil na skutečnost, že rozesílání SMS obsahuje i systém bezdrátového rozhlasu a dle jeho názoru by se jednalo částečně o duplicitní službu. Zastupitelka Olga Riegertová vyjádřila zájem o srovnání Mobilního rozhlasu s jinými obdobnými službami. Podle pověřence pro ochranu osobních údajů Josefa Kazíka, který aplikaci zastupitelům představil, je Mobilní rozhlas nejrozšířenější službou v zemi a má též kvalitní zabezpečení před úniky dat.

O projektu se bude podle Jakuba Bryndy jednat znovu na zasedání plánovaném na pondělí 24. června.

(mm)

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.