Obec opravila kapličku na návsi v Lešanech

DSCF9955
Kaplička v Lešanech se dočkala nového hávu. Obec památku z 18. století na podzim kompletně opravila, pomohla jí k tomu dotace.

Dotační titul Ministerstva pro místní rozvoj byl pro kapličku šitý jako na míru – ministerstvo totiž dotací chtělo podpořit obnovu drobných sakrálních památek, které nejsou kulturními památkami a nedosáhnou tedy na běžnou podporu, kterou stát kulturním památkám věnuje.

Celkové náklady na opravu barokní památky činily 108 tisíc korun, dotace pokryla 75 tisíc. Obec s žádostí o dotaci uspěla v konkurenci dalších téměř pěti set projektů z celé republiky. Úspěšná byla jen zhruba polovina z nich.

DSCF9962
Interiér kapličky prokouknul.
Interiér kapličky prokouknul.
To byl také důvod, proč starosta Josef Kebrle původně vůbec nechtěl žádost o dotaci podávat. Na přípravu podkladů bylo velmi málo času a starosta se obával, že se ve spěchu na něco zapomene a žádost bude vyřazena, stejně jako se to stalo pár měsíců předtím se žádostí na opravu hřiště v lešanském resortu. Referentka Sylva Veličová ale starostu přesvědčila, aby se žádost podala, sama připravila všechny podklady a nakonec slavila úspěch. Za to si pak od starosty vysloužila poděkování v prosincovém zpravodaji. Svou zásluhu na příznivém výsledku ale Sylva Veličová odmítá. “Tyhle dotace spíš připomínají loterii,” komentovala příznivé rozhodnutí ministerstva.

Opravu provedla letos na podzim firma MAKRA, jejímž majitelem je nelahozeveský zastupitel Jiří Kratochvíl. Uvnitř kapličky stavebníci otloukli poškozenou vlhkou omítku, ošetřili zdivo a nanesli novou sanační omítku. Nové omítky se dočkala stavba i zvnějšku, ta se nyní honosí i novým fasádním nátěrem. Po obvodu kapličky byla provedena drenáž a a osazeny betonové žlabovky na odvod dešťových vod. Do okna byla vsazena ocelová mříž s pletivem, dveřní mříž byla osázena a doplněna pletivem proti vniknutí drobných živočichů.

Nad vchodem byl zároveň opraven nápis INKI na správný INRI (latinská zkratka Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum, česky Ježíš Nazaretský, král židovský).

interier 2012
Interiér kapličky před rekonstrukcí. | Foto: Jan Polák, Wikimedia Commons
Interiér kapličky před rekonstrukcí. | Foto: Jan Polák, Wikimedia Commons
Aby obec zvýšila šanci na získání dotace, oprava kapličky se v červnu doplnila i do strategického plánu obce. Zastupitelstvo na ni včas vyhradilo i potřebný obnos v rozpočtu.

Kaplička byla dlouhodobě ve špatném stavu, omítka byla zvenku i zevnitř místy silně poškozená a na některých místech počmáraná vandaly. Dílčí údržby se dočkala naposledy před osmi lety, kdy ji místní občané při jarní brigádě vymalovali.

Podle kronikáře Václava Hlavatého, autora trojdílné kroniky Lešan, byla kaplička postavena někdy po roce 1760. Žádné dokumenty z té doby se však nezachovaly. V každém případě se ale jedná o nejstarší stavbu v Lešanech, která si do dnešních dnů zachovala svou původní podobu.

Ve stejném období byla postavena i kaplička sv. Jana stojící nad Lešany. Ta se dočkala generální opravy naposledy v roce 2007.

(mm)

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence