Obec koupila nový nákladní automobil a traktor

P 20190401 120047
Nelahozeves rozšířila a obnovila svůj autopark. Pro potřeby pracovníků údržby obce zakoupila nový nákladní automobil se sklápěčem a také nový traktor. Finišuje také oprava hasičské tatry. Celkové investice do obecních vozidel učiněné prakticky naráz letos na jaře činí 4,4 milionu korun.

Sklápěč

Nákladní automobil Peugeot Boxer nahradil dvacet let starý Ford Tranzit, který měl najeto půl milionu kilometrů, závady se množily a náklady na jeho údržbu stoupaly. Když mu odešel motor, starosta Jakub Brynda s místostarostou Zdeňkem Schneiderem se rozhodli do jeho opravy již neinvestovat a se souhlasem zastupitelstva zakoupili vozidlo nové. Obec za něj zaplatila 676 tisíc korun, pražský prodejce Peugeot Kopecký na něj dal slevu 40 procent, neboť vozidlo je z roku 2017. Je však úplně nové, v době koupě mělo najeto jen jednotky kilometrů.

Obec poptala obdobný vůz i u dalších firem, ale nabídkové ceny se podle místostarosty Zdeňka Schneidera a zastupitele Petra Richtrmoce pohybovaly v rozmezí 800 až 900 tisíc korun, a to bez sklápěče, který sám o sobě vyjde na více než 100 tisíc korun. Sklápěč umožňuje celou valníkovou nástavbu sklopit, což výrazně usnadňuje vysypání naloženého materiálu (zemina, písek, dřevo apod.).

P 20190401 120006
Nový nákladní automobil Peugeot Boxer
Nový nákladní automobil Peugeot Boxer
Vozidlo se používá pro běžnou údržbu obce a mimo jiné též každý týden pro svážení popelnic z Dvořákovy stezky, kam kvůli malé výšce podjezdu pod tratí nemůže zajet odpadový vůz FCC. Každý pátek a pondělí též sváží odpady z odpadkových košů.

Náhradu za Ford schválilo v loňském roce už minulé zastupitelstvo, bylo však těsně před volbami a tehdejší starosta Josef Kebrle už nestihl nové vozidlo zakoupit.

Traktor

Obec současně se souhlasem zastupitelstva koupila nový traktor, a to za 1,7 milionu korun. Soutěž na nákup traktoru, v níž zvítězila firma Agrima Žatec, nebyla zveřejněna, ačkoliv to ukládá směrnice zastupitelstva o veřejných zakázkách malého rozsahu. Podle Jakuba Bryndy šlo o administrativní nedopatření způsobené jednou z referentek obecního úřadu. Ta na portál zadavatele, kde se mají zakázky zveřejňovat, všechny dokumenty včas nahrála, ale zapomněla na závěr odeslat pokyn k jejich zveřejnění. O soutěži se tak dozvěděly jen tři firmy, které obec dopředu vybrala a oslovila. Starosta údajně žil celou dobu v přesvědčení, že zakázka je zveřejněná. K podobné situaci došlo v krátké době už podruhé – zveřejněna nebyla ani únorová zakázka na rekonstrukci hasičského zásahového vozidla Tatra za dva miliony korun.

Zakoupený traktor New Holland T5.95 s výkonem motoru 73 kW o objemu válců 3 400 cm3 je vybaven čelním nakladačem a zadním tříbodovým závěsem s nosností přes pět tun. Kabina je klimatizovaná.

Vozidlo má sloužit zejména k zimní údržbě. „Letošní zima nám ukázala, že když napadne více než deset cm sněhu, obec nemáme jak uklidit,“ upozornil starosta s tím, že obec má 25 kilometrů silnic. Dosud měla obec pro údržbu komunikací pouze malý traktůrek, který na větší sněhovou nadílku nestačí, mimo jiné nedokáže vyjet ani prudší komunikace, například ulici Na Vršku v Lešanech.

traktor
Starosta Nelahozevsi Jakub Brynda (vlevo) zapózoval s pracovníkem údržby Františkem Šimkem před novým traktorem New Holland. | Foto: Soňa Brunnerová
Starosta Nelahozevsi Jakub Brynda (vlevo) zapózoval s pracovníkem údržby Františkem Šimkem před novým traktorem New Holland. | Foto: Soňa Brunnerová
Pokud bylo zapotřebí velkého traktoru, obec využívala traktor v osobním vlastnictví pracovníka údržby a někdejšího zastupitele Františka Šimka. Tato praxe trvala po dvě volební období a podle Šimkova vyjádření si vedení obce na využívání jeho traktoru zvyklo.

Nový traktor může při úklidu sněhu zároveň sypat sůl a mělo by být možné k němu připojit i štěpkovač, na jehož zakoupení se obec nyní snaží získat dotaci. Pak by nebylo nutné převážet nasbírané větve na naštípání, ale převážely by se rovnou naštípané.

Pro nákup obou vozidel hlasovali všichni zastupitelé s výjimkou Stanislava Lidmaňského a Josefa Kukly. Zatímco Stanislav Lidmaňský kritizoval zejména proceduru nákupu ve vztahu ke směrnici o veřejných zakázkách, Josef Kukla má pochybnosti o účelnosti nákupu traktoru. „O traktoru jsme uvažovali už v minulém volebním období, nebyli jsme ale přesvědčeni, že se jedná o účelnou investici,“ konstatuje dnes už bývalý místostarosta Nelahozevsi.

Podle Petra Richtrmoce by ale obec měla vlastnit dvě údržbová vozidla, aby v případě technické závady bylo k dispozici aspoň jedno. Zastupitel současně upozornil, že záměrem sdružení Pro Nelahozeves, které vyhrálo loňské volby, je zvýšení počtu zaměstnanců technických služeb. „Je možné, že obě auta budou jezdit současně,“ podotkl Petr Richtrmoc.

Traktor zatím bohužel obec nemá kde zaparkovat, takže našel dočasné stanoviště na zahradě Šimkova domu. Cílově by měl mít parkovací místo v plánovaném areálu technických služeb v Zagarolské ulici, který je ale zatím stále jen ve stádiu úvah.

Tatra a Nissan

nissan
Terénní speciál TA-L2Z Nissan | Foto: SDH Nelahozeves
Terénní speciál TA-L2Z Nissan | Foto: SDH Nelahozeves
V současné době též finišuje rekonstrukce a obnova hasičské Tatry za dva miliony korun. Vozidlo by měli hasiči dostat do užívání počátkem června, aby jej mohli představit na slavnosti u příležitosti 110. výročí založení hasičského sboru v obci. Oslavy se budou konat v sobotu 8. června.

Obec současně hasičům zakoupila terénní speciál TA-L2Z Nissan. Ten má podle velitele hasičů Jana Gregora sloužit k hašení a technickým zásahům. Vozidlo obec odkoupila za 72 tisíc korun od hasičské jednotky Správy železniční dopravní cesty v Kralupech nad Vltavou, kde Jan Gregor pracuje. Obec naopak prodala velitelské vozidlo Škoda Forman a v blízké době se zbaví též starého zásahového vozidla Škoda 706 CAS 24.

(mm)

Obecní auta

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence