Občané dali v referendu skládce zelenou, výsledek je závazný

Zelená pro Skládku Uhy
V pátečním místním referendu se výrazná většina hlasujících obyvatel Nelahozevsi vyslovila pro rozšíření Skládky Uhy na území obce. Odpůrci skládky, reprezentovaní zejména Občanským sdružením Nelahozeves, prohráli.

Pro rozšíření Skládky Uhy na území obce Nelahozeves se vyslovilo celkem 465 obyvatel, proti bylo 227. Zastánci skládky tak zvítězili v poměru 67 % : 33 %.

graf

Rozhodnutí občanů v referendu je pro vedení obce závazné. Výsledek umožňuje vedení obce, aby nadále činilo kroky směřující k výstavbě IV. etapy skládky. Zastupitelstvo by také v souladu s většinovým přáním obyvatel mělo změnit územní plán ve prospěch skládky.

Podrobné výsledky

Nelahozeves 1. okrsek - Nelahozeves 2. okrsek - Podhořany 3. okrsek - Lešany
hlasy % hlasy % hlasy % hlasy %
Ano 465 67% 193 69% 184 72% 88 56%
Ne 227 33% 88 31% 70 28% 69 44%
Zdržel se 0 0% 0 0% 0 0% 0 0%
Celkem platných hlasů 692 281 254 157
Oprávněných osob celkem 1376 562 456 358
Účast v referendu 695 51% 283 50% 254 56% 158 44%

Zastánci rozšíření skládky zvítězili ve všech třech okrscích. Nejvýraznější bylo vítězství v Podhořanech (72 : 28), a to navzdory faktu, že právě tato část obce se nachází nejbliž skládce a je také zatěžována dopravou odpadů na skládku.

 

Ke stažení:

Co teď udělá občanské sdružení?

re vol
Hlasování v Podhořanech
Hlasování v Podhořanech
V neděli 17. února se uskuteční členská schůze Občanského sdružení Nelahozeves, kde by mělo být rozhodnuto o tom, zda sdružení za těchto okolností stáhne odvolání vůči územnímu rozhodnutí pro IV. etapu skládky. Tím by byla výstavba skládky odblokována. Předseda OsN Josef Kebrle na prosincovém zasedání zastupitelstva konstatoval, že OsN stáhne odvolání v případě, že většina bude výrazná, a v této souvislosti zmínil hodnotu 70 %. K této metě chybí necelá tři procenta.

Vysoká účast

DSCF3954
Okrsková komise v Lešanech
Okrsková komise v Lešanech
Již krátce po otevření hlasovacích místností ve 12 hodin bylo zřejmé, že účast v referendu bude slušná. Minimální kvorum 35 %, které pro platnost referenda stanoví zákon, bylo dosaženo již kolem 18. hodiny. Pak už se příliv lidí začal snižovat, účast však přesto těsně přesáhla 50 procent.

Nepotvrdily se tak obavy, že oddělením referenda od prezidentských voleb způsobí, že se k urnám nedostaví dostatečný počet občanů a referendum tak bude neplatné.

V Lešanech se krátce po otevření nahrnula do hlasovací místnosti skupina lidí, kteří k volbám běžně vůbec nechodí. Členům okrskové komise vysvětlovali, že jdou podpořit rozšíření skládky proto, aby měli zdarma odvoz popelnic. Takový benefit však během kampaně nikdy nezazněl a podle důvěryhodných zdrojů není starostka Petra Urbanová nakloněna tomu, aby měli občané tuto službu zcela zdarma. Tato okolnost však nemohla mít na výsledek podstatný vliv, protože rozhodnutí občanů je jednoznačné, a to bez rozdílu ve všech okrscích.

Autobus jezdil prázdný

DSCF3951
Autobus jezdil Nelahozevsí křížem krážem téměř prázdný.
Autobus jezdil Nelahozevsí křížem krážem téměř prázdný.
O autobus, který měl svážet lidi k referendu z různých částí obce, neprojevil zájem prakticky nikdo. Na spodní trase pro okrsky č. 1 a 2 cestovali autobusem tři lidé, podobně prázdný jezdil autobus i navečer v Lešanech.

Obavy z podvodů

Vedení obce dávalo už v době příprav referenda najevo své obavy z toho, že by mohl být průběh referenda narušován podvody. Složení jednotlivých okrskových komisí bylo částečně pozměněno, téma možných podvodů se také dlouze diskutovalo na školení, které vedení obce pro členy komisí uspořádalo. Největší ochranou však bylo zabezpečení samotných hlasovacích lístků, které vedle viditelných prvků obsahovaly i razítko vytvořené neviditelným inkoustem.

Na úřadě se slavilo

Krátce po sečtení výsledků začalo v sídle obecního úřadu bouchat šampaňské. Oslavy se zúčastnila většina představitelů obce a místních spolků.

(mm)

Referendum o rozšíření skládky

Komentáře   

0 #5 Josef.Mareyi 2013-02-18 14:34
Josefe, má kletba se týká pouze mého pozemku, pouze lidí jež na něj vstupují a především případných vědomých lhářů.
Je nepřenosná a omezená působením pro genius loci, není proti sousedskému soužití.
Citovat
-13 #4 Josef Kebrle 2013-02-18 00:13
Zdravím,
mně je sice taky smutno. Ale rozhodně a z přesvědčení NESOUHASÍM s pronášením jakýchkoliv kleteb. Všechny hlasy (jak pro tak proti skládce) považuju za legitimní. A udělám maximum pro to aby spolu obě tyto skupiny mluvily. Myslím, že potřebujeme více tolerance k jiným názorům.
Citovat
-25 #3 jiri vrabel 2013-02-16 23:14
jto sou zase blaboly
Citovat
+10 #2 Šárka 2013-02-16 10:41
Cituji Josef Mareyi:
Je mi smutno :(
A jediné co v tuto chvíli mohu, je ochrana mé země a vznáším kletbu vůči všem, jenž jako přátelé či přichozivší na můj pozemek vstupujíc kryti rouškou Jidáše.
Každý kdožs pro skládku hlasovals a na mou zem vstupuješ, sám svou vůlí zlobu mou přijímáš a tvá vole vůči životu společnému a zdejšímu, budiž na tobě zapsána a z tebe nesejmuta po dobu života tvého.

souhlasím a připojuji se
Citovat
+5 #1 Josef Mareyi 2013-02-16 02:45
Je mi smutno :(
A jediné co v tuto chvíli mohu, je ochrana mé země a vznáším kletbu vůči všem, jenž jako přátelé či přichozivší na můj pozemek vstupujíc kryti rouškou Jidáše.
Každý kdožs pro skládku hlasovals a na mou zem vstupuješ, sám svou vůlí zlobu mou přijímáš a tvá vole vůči životu společnému a zdejšímu, budiž na tobě zapsána a z tebe nesejmuta po dobu života tvého.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.