Nové hřiště v Resortu zatím nebude, obec nedostala dotaci

20150614 181703
Hřiště v Resortu
Hřiště v Resortu
Záměr vedení obce vybudovat v lešanském Resortu nové dětské hřiště vzal pro letošek zasvé. Nelahozeves totiž nezískala na výstavbu hřiště dotaci. Hřiště tak v letošním roce čeká maximálně dílčí oprava.

Zbrusu nové herní prvky měly vyrůst na místě současného hřiště, postaveného firmou Anglický Resort v roce 2009. Již od počátku si obyvatelé Resortu stěžovali na nízkou kvalitu použitých materiálů. Šéf Anglického Resortu Libor Škoda ale výhrady obyvatel odmítal. “Dětské atrakce mají platné certifikáty bezpečnosti pro toto použití,” ujišťoval jednatel developerské firmy v rozhovoru, který poskytl portálu Nela.cz v roce 2011. Zároveň si postěžoval, že lidé hřiště ničí.

DSCF5253
Vruty nedokážou udržet dřevěnou konstrukci pohromadě.
Vruty nedokážou udržet dřevěnou konstrukci pohromadě.
V roce 2010 developer hřiště prodal za 50 tisíc korun obci. Závady se ale dál množily a provizorní opravy herních prvků, prováděné vesměs místními dobrovolníky s finanční podporou obce, už přestávají stačit. “Velmi kulantně řečeno jsou současné prvky na hranici životnosti,” upozornil starosta Josef Kebrle na únorovém zasedání zastupitelstva. Zastupitel Pavel Matoušek, který v Resortu sám bydlí, byl s hodnocením ostřejší, hřiště je podle něj “v dezolátním stavu”. Dřevěná prkna na herních prvcích i v altáncích jsou ztrouchnivělá. Některá chybějí úplně, z jiných čouhají ostré vruty. Ochranný plot před prudkým svahem se viklá, osvětlení hřiště nefunguje už několik let.

DSCF5257
Zastupitel Pavel Matoušek patří do party brigádníků, kteří se snaží hřiště za každou cenu udržet pohromadě.
Zastupitel Pavel Matoušek patří do party brigádníků, kteří se snaží hřiště za každou cenu udržet pohromadě.
Vedení obce proto na přelomu ledna a února připravilo návrh nových prvků, který byl následně upraven i na základě debaty starosty se žáky základní školy. Na novém hřišti by děti našly věž se skluzavkou a skupinovou houpačkou, lanovou dráhu, dvě pružinová houpadla, vahadlovou houpačku a dva stoly s lavicemi.

Celkové náklady obec odhadla na 650 tisíc korun. Z toho 400 tisíc měla pokrýt dotace Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), žádost o dotaci ale ministerstvo vyřadilo pro nesplnění formálních kritérií. Jeden povinný dokument totiž obec na ministerstvo poslala v obyčejné kopii, ačkoliv dotační podmínky požadují, aby byly všechny kopie úředně ověřené. Jinak byla žádost podle důvěryhodného zdroje z ministerstva v pořádku a pravděpodobně by byla úspěšná.

Starosta Josef Kebrle chybu uznal, podle jeho slov se žádost připravovala ve velké časové tísni, na celý projekt a všechny jeho povinné náležitosti byl pouze měsíc. K chybě došlo patrně při finální kompletaci žádosti, klterá probíhala poslední den před vypršením termínu. “V ten samý den probíhalo vyhodnocení soutěže na zateplení mateřské školy v Zagarolské,” vysvětluje starosta (o soutěži na zateplení vice zde). “Otevírali jsme obálky a zároveň jsem podepisoval papíry na dotaci.”

DSCF5271
Sem si raději nesedejte.
Sem si raději nesedejte.
Podle Pavla Matouška, jindy nesmlouvavého kritika současného vedení obce, ale v tomto případě hlavní vina neleží na starostovi. "Vznikla administrativní chyba, kterou měla odhalit firma, která to pro obec zajišťovala."

Žádost o dotaci pro obec připravovala olomoucká firma Timoris. “Doporučil nám ji výrobce dětských hřišť s tím, že mají vysoké procento úspěšnosti při žádostech,” vysvětluje starosta, proč se obrátil právě na tuto firmu. Timoris nemá skoro žádnou dohledatelnou historii a její majitel je neznámý. Firma také v obchodním rejstříku nezveřejňuje povinné informace, jako například účetní závěrku. Na svých webových stránkách neuvádí žádné konkrétní reference v oblasti dotací ani dětských hřišť. Na dotazy portálu Nela.cz nikdo z firmy nereagoval.

IMG 5490
Zní to neuvěřitelně, ale pozemek pod hřištěm ve starých Lešanech patří Státnímu statku Křivoklát.
Zní to neuvěřitelně, ale pozemek pod hřištěm ve starých Lešanech patří Státnímu statku Křivoklát.
250 tisíc korun, které měla Nelahozeves doplatit za nové hřiště ze svého, by mělo být letos použito alespoň na další nutné opravy hřiště. Podle Pavla Matouška je nezbytné urychleně vyměnit alespoň hrad s houpačkou a na severním úpatí hřiště vysázet keře, které by časem mohly nahradit současný rozviklaný plot. Zastupitel zároveň zalitoval, že peníze vyhrazené na hřiště leží už půl roku ladem na účtu obce. "Zdá se mi to trochu na dlouhé lokte." Hřiště by podle Pavla Matouška také mělo mít svého stálého správce, který by za něj cítil přímou odpovědnost, a mělo by být oplocené ze všech stran, tedy i směrem k silnici.

Starosta potvrdil, že o dotaci se obec hodlá ucházet při nejbližší příležitosti znovu. Podle zdroje z MMR by měl být dotační titul na hřiště vypsán opět příští rok prakticky za stejných podmínek. Připravený projekt nového hřiště by tak nakonec našel své využití.

DSCF3355
Nové houpadlo na hřišti Dynama.
Nové houpadlo na hřišti Dynama.
Dětské hřiště v Resortu je zatím jediné, pro které může obec o dotaci uvažovat. Podmínkou přidělení dotace totiž je, aby hřiště stálo na obecním pozemku, a to žádné jiné hřiště v Nelahozevsi v tuto chvíli nesplňuje. Pozemky pod hřišti na Dynamu a na PTZ patří sportovním klubům a park pod hřištěm na návsi ve starých Lešanech je ve vlastnictví Státního statku Křivoklát. Ten je v současné době v konkursu a obec se snaží od konkursního správce pozemek zakoupit.

Mezi investičními prioritami obce je také vybudování zcela nového víceúčelového hřiště v areálu Dynama. Zde si děti zatím mohou od letoška užívat alespoň nového pružinového houpadla. To sem nechal nainstalovat mobilní operátor LAMA mobile, jehož spolumajitelem je místní podnikatel Tomáš Hurtík.

(mm)

Zábava pro děti

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence