• Titulní stránka

Nela.cz vás vítá

nela-cz-3
Vítejte na portálu Nela.cz.

Nebývá zvykem, aby se webové stránky stěhovaly na nové adresy dvakrát během tří let (v roce 2011 se adresa změnila z Lesany.info na Nelahozeves.info), přesto jsme se rozhodli náš portál ještě jednou – a tentokrát skutečně naposledy – přejmenovat.

nela-gold
Důvod je jasný – původní název Nelahozeves.info byl příliš dlouhý, měl plných sedm slabik a téměř nikdo jej v této plné podobě nepoužíval. Obvykle se mu říkalo prostě “info”, v této zkratce se ale zcela ztrácela identita serveru.

Zvažovali jsme tedy různé varianty, jak název zkrátit a zároveň v něm ponechat srozumitelný odkaz na název naší obce. Nakonec jsme našli to pravé. Doména Nela.cz samozřejmě nebyla volná (to se u takovýchto domén nestává), ale její vlastník ji dlouhodobě nevyužíval a dalo se tušit, že se s ním bude dát mluvit.

Tím vlastníkem totiž nebyl nikdo jiný než UNILEVER, který si doménu zaregistroval před třinácti lety pro svou tehdejší rodinu produktů Nela Batole – dětská mléka, oleje a mýdla se pod touto značkou vyráběly právě na linkách v Nelahozevsi. Značka Nela má ale samozřejmě tradici mnohem delší – žloutkové mýdlo Nela se zde produkovalo ještě za komunismu, kdy se závod nazýval Povltavské tukové závody. Ženy si zase jistě vzpomenou na populární pleťový krém Nela Gold.

Reklamy na produkty Nela Batole z let 1996 a 1997 si můžete prohlédnout zde:

To všechno je už ale minulostí. UNILEVER před čtyřmi lety prodal závod v Nelahozevsi. Značku Nela už mnoho let nevyrábí, a proto souhlasil s přenecháním domény Nela.cz. V této souvislosti bychom rádi poděkovali zejména Vlastě Kebrlové a Jaroslavu Hroncovi z české pobočky UNILEVER za to, že pomohli prohnat naši žádost přes příslušné struktury firmy. V neposlední řadě patří náš dík londýnskému galeristovi Michalu Skrbkovi (původem z Miřejovic), který vyřídil vše potřebné v mateřské londýnské firmě UNILEVER PLC.

Při této příležitosti bychom vám rádi znovu připomněli, co vše vám portál nabízí:

Závěrem bychom rádi reagovali na poslední Nelahozeveský zpravodaj. Stává se již pomalu tradicí, že nám starostka Petra Urbanová v každém novém čísle zpravodaje věnuje pár hřejivých slov. Jestli je náš portál užitečnou nebo škodlivou službou, nechť posoudí každý sám. Musíme se ale ohradit vůči části úvodního slova, kde jsme nepřímo obviňováni ze zatěžování úřadu. Úřad prý vyřizováním žádostí o informace strávil loni 300 hodin času, a jediný, kdo je v této souvislosti jmenován jako viník, je Občanské sdružení Nelahozeves jako provozovatel portálu.

Ano, oficiální žádosti o informace posíláme. Posíláme je ale pouze proto, že starostka s námi dlouhodobě odmítá komunikovat a tohle je často jediná cesta, jak se k některým informacím dostat. Nicméně naše žádosti jsou vždy formulovány tak, aby jejich vyřízení zabralo jen minimum času. Ostatně kdyby tomu bylo jinak, obec si může za poskytnutí informace nechat zaplatit, což v našem případě ještě nikdy neudělala. Jakékoliv spojování údajných 300 hodin práce úřadu s činností OsN nebo portálu tedy musíme důrazně odmítnout. Věříme, že starostka se podobných manipulativních vyjádření napříště zdrží.

Starostka nám také několikrát vyčetla, že se náš portál příliš podobá oficiálním stránkám a že si lidé oba weby pletou. Nemyslíme si, že to je reálný problém, ale pokud se přece jen tu a tam v minulosti někdo spletl, tak po poslední změně názvu a grafické podoby už snad k záměně opravdu dojít nemůže. Pouze bychom v zájmu srozumitelnosti rádi požádali o promítnutí nového názvu na oficiální stránky obce. Bylo by jistě matoucí, kdyby se obec nadále distancovala od stránek, které se již jmenují jinak. Předem děkujeme.

Aktualizace: Krátce po zveřejnění tohoto článku zmizel z oficiálních stránek obce text, v němž se obec "distancuje" od portálu Nelahozeves.info. Distanc vyvedený mimořádně velkým písmem visel na hlavní stránce pod portrétem Antonína Dvořáka více než rok na pokyn starostky Petry Urbanové.
  • Vytvořeno dne .

Komentáře   

0 #1 Petr Stádník 2014-04-07 10:08
To néé.
Můj oblíbený portál byl infikován zákeřnou infekcí zvanou redesign.
Sbohem přívětivý přehledný webe. Bude se mi stýskat.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence