Nebudu měnit volební místnosti podle toho, jak lidi písknou, prohlásila starostka
Petra Urbanová přestěhovala volební místnost letos v dubnu, aniž by své rozhodnutí s kýmkoliv konzultovala. O jejím kroku nevěděli ani dva členové zastupitelstva, kteří v podhořanském okrsku sami bydlí, včetně místostarosty Josefa Kukly. Volnočasové centrum v Zagarolské ulici se ale nachází zcela mimo území podhořanského okrsku a všichni to teď mají do volební místnosti daleko. Z nejvzdálenějších částí obce to pěšky zabere více než půl hodiny běžné chůze. Ve volnočasovém centru budou volit lidé i v komunálních volbách, které proběhnou příští týden.
O přestěhování volební místnosti jsme psali v následujících článcích:
Pronájem místnosti proplácí ministerstvo
Za pronájem volební místnosti dosud obec Dynamu platila 3 000 Kč za jedny volby. Budova volnočasového centra je naproti tomu ve vlastnictví obce. Jak ale upozornil přítomný zástupce Dynama Karel Jirků, tyto náklady obec neplatí ze svého, proplácí je totiž Ministerstvo vnitra. Dynamo by podle Karla Jirků bylo navíc ochotno zapůjčit prostory pro volební místnost i zdarma. Obec přitom přímo ze svého vlastního rozpočtu přidělilo letos Dynamu dotaci ve výši 120 tisíc korun.
Internet volební komise k ničemu nepotřebuje. Výsledky se počítají s pomocí aplikace, kterou má předseda nebo zapisovatel komise dopředu nahranou na svém notebooku a vypočítané výsledky musí osobně odvézt na úřad do Kralup nad Vltavou. Například ve volební místnosti v Lešanech internet zaveden není.
Další den po zasedání vydala starostka písemné prohlášení, v němž své argumenty znovu zopakovala a navíc dodala, že volnočasové centrum poskytuje oproti Dynamu lepší zázemí i voličům. Tento argument však blíže nerozvedla.

Podle platné legislativy by měla být “zajištěna dostupnost volebních místností pro voliče”. Žádné další podrobnosti předpisy nestanovují.
Obec chce měnit hranice okrsků, ačkoliv to zákon nedovoluje
Další občan na zasedání poukázal na to, že ve volnočasovém centru naopak nemohou volit lidé z blízkého okolí, neboť celá oblast okolo budovy v Zagarolské ulici spadá do volebního okrsku Nelahozeves a tedy pod volební místnost v hasičárně. Petra Urbanová v reakci potvrdila, že má v úmyslu změnit hranice okrsků tak, aby obyvatelé této části obce mohli příště již volit ve volnočasovém centru. V následném písemném prohlášení k tomu uvedla, že nové rozdělení okrsků je "velmi časově náročné", proto jej dosud nestihla provést. Podle zastupitele Stanislava Kuchty, který kandiduje na 7. místě za Dvořákovu Nelahozeves, trvá přerozdělení okrsků dva až tři roky.
Ukázka internetové aplikace, v níž může starosta nebo jím pověřený pracovník úřadu měnit hranice volebních okrsků. Stačí přetáhnout čáru myší.
Problém je ale v tom, že změnit hranice volebních okrsků obci neumožňuje zákon. Hranice se totiž smí posouvat jen v případě, že v daném okrsku dojde k výrazné změně počtu obyvatel nebo když se změní hranice samotné obce. Nic takového ale nenastalo a starostka tedy nemůže svůj slib splnit, aniž by porušila zákon.
Nejbližší další volby po letošních komunálních volbách proběhnou na podzim 2016, kdy budou lidé volit zastupitelstva krajů.
(mm)
Komentáře
A Jaroslave, je celkem rozdíl mezi volbami do zastupitelstva a odpoledním posezením s Vaškem Postráneckym, nebo párty s Evčou Pilarů, na kterou se těžko vydá podívat celá obec.
K názoru pana Jaroslava. Pokud je jedno, kde volební místnost je, tak je pro naší malou obec celkem luxus mít 3 volební místnosti, nemyslíte? Možná by stačila jen jedna. A možná ani to ne. Možná by stačilo jen do parku před obecní úřad zapíchnout slunečník/ deštník, pod něj dát urnu... a kdo by chtěl, ten by volit přišel.
Omlouvám se,že zde není celé mé jméno.Hned to napravím Jaroslav Hanzlík ml.(aby nedošlo k omylu.
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.