Nebudu měnit volební místnosti podle toho, jak lidi písknou, prohlásila starostka

DSCF6234
Volební místnost ve volnočasovém centru
Volební místnost ve volnočasovém centru
Někteří obyvatelé severní Nelahozevsi se stále nesmířili s přestěhováním podhořanské volební místnosti z klubovny Dynama do vzdáleného volnočasového centra v Zagarolské ulici, které před květnovými volbami do Evropského parlamentu provedla starostka Petra Urbanová. Ta ale odmítá volební místnost na Dynamo vrátit a nespokojeným občanům vzkázala, že nebude volební místnost stěhovat podle toho, jak “písknou”. Volnočasové centrum podle ní poskytuje volební komisi i voličům lepší zázemí.

Petra Urbanová přestěhovala volební místnost letos v dubnu, aniž by své rozhodnutí s kýmkoliv konzultovala. O jejím kroku nevěděli ani dva členové zastupitelstva, kteří v podhořanském okrsku sami bydlí, včetně místostarosty Josefa Kukly. Volnočasové centrum v Zagarolské ulici se ale nachází zcela mimo území podhořanského okrsku a všichni to teď mají do volební místnosti daleko. Z nejvzdálenějších částí obce to pěšky zabere více než půl hodiny běžné chůze. Ve volnočasovém centru budou volit lidé i v komunálních volbách, které proběhnou příští týden.

O přestěhování volební místnosti jsme psali v následujících článcích:

DSCF3851
Původní volební místnost v klubovně Dynama
Původní volební místnost v klubovně Dynama
Starostka se ke svému kontroverznímu rozhodnutí poprvé veřejně vyjádřila až s půlročním zpožděním, a navíc až na přímou stížnost lidí přítomných na říjnovém zasedání zastupitelstva. Starostka uvedla, že volební místnost na původní místo vracet nebude, protože volnočasové centrum poskytuje pro volební komisi lepší zázemí než klubovna Dynama. “Je to tady komfortní, máte tady internet, počítač a administrativní zázemí. Je to mnohem příjemnější prostředí a z tohoto důvodu jsem se prostě rozhodla, že tady bude volební místnost. Proč bychom to dál pronajímali v Dynamu?” uvedla starostka v odpovědi na stížnost jednoho z občanů.

Pronájem místnosti proplácí ministerstvo

Za pronájem volební místnosti dosud obec Dynamu platila 3 000 Kč za jedny volby. Budova volnočasového centra je naproti tomu ve vlastnictví obce. Jak ale upozornil přítomný zástupce Dynama Karel Jirků, tyto náklady obec neplatí ze svého, proplácí je totiž Ministerstvo vnitra. Dynamo by podle Karla Jirků bylo navíc ochotno zapůjčit prostory pro volební místnost i zdarma. Obec přitom přímo ze svého vlastního rozpočtu přidělilo letos Dynamu dotaci ve výši 120 tisíc korun.

Internet volební komise k ničemu nepotřebuje. Výsledky se počítají s pomocí aplikace, kterou má předseda nebo zapisovatel komise dopředu nahranou na svém notebooku a vypočítané výsledky musí osobně odvézt na úřad do Kralup nad Vltavou. Například ve volební místnosti v Lešanech internet zaveden není.

Další den po zasedání vydala starostka písemné prohlášení, v němž své argumenty znovu zopakovala a navíc dodala, že volnočasové centrum poskytuje oproti Dynamu lepší zázemí i voličům. Tento argument však blíže nerozvedla.

Mapa volebního okrsku Podhořany. Modrá značka znázorňuje původní volební místnost v klubovně Dynama, červenou značkou je vyznačeno volnočasové centrum, kam se volební místnost přestěhovala. Celá oblast severně od volnočasového centra je areál PTZ, kde nikdo nebydlí.
Mapa volebního okrsku Podhořany. Modrá značka znázorňuje původní volební místnost v klubovně Dynama, červenou značkou je vyznačeno volnočasové centrum, kam se volební místnost přestěhovala. Celá oblast severně od volnočasového centra je areál PTZ, kde nikdo nebydlí.
Petra Urbanová také uvedla, že když už jednou volební místnost přestěhovala, nebude ji vracet zpátky, aby tím nezpůsobila zmatky a aby si na nové místo lidé zvykli. “Já jsem oprávněná to rozhodnutí učinit, udělala jsem to podle svého uvážení,” zdůraznila starostka. Zároveň odmítla argument, že část voličů v takové situaci volby úplně vzdá. “Pokud je někdo rozhodnutý přijít k volbám, tak k volbám přijde, i kdyby to bylo na druhém konci obce,” uvedla starostka a nepřímo vyzvala místostarostu Josefa Kuklu, aby lidi do vzdálené volební místnosti sám svážel. Zastupitel Pavel Matoušek, který kandiduje jako dvojka s Petrou Urbanovou za uskupení Dvořákova Nelahozeves, doplnil, že ignorování voleb je demokratické právo každého voliče.

Podle platné legislativy by měla být “zajištěna dostupnost volebních místností pro voliče”. Žádné další podrobnosti předpisy nestanovují.

Obec chce měnit hranice okrsků, ačkoliv to zákon nedovoluje

Další občan na zasedání poukázal na to, že ve volnočasovém centru naopak nemohou volit lidé z blízkého okolí, neboť celá oblast okolo budovy v Zagarolské ulici spadá do volebního okrsku Nelahozeves a tedy pod volební místnost v hasičárně. Petra Urbanová v reakci potvrdila, že má v úmyslu změnit hranice okrsků tak, aby obyvatelé této části obce mohli příště již volit ve volnočasovém centru. V následném písemném prohlášení k tomu uvedla, že nové rozdělení okrsků je "velmi časově náročné", proto jej dosud nestihla provést. Podle zastupitele Stanislava Kuchty, který kandiduje na 7. místě za Dvořákovu Nelahozeves, trvá přerozdělení okrsků dva až tři roky.

editace
Ukázka internetové aplikace, v níž může starosta nebo jím pověřený pracovník úřadu měnit hranice volebních okrsků. Stačí přetáhnout čáru myší.
Ukázka internetové aplikace, v níž může starosta nebo jím pověřený pracovník úřadu měnit hranice volebních okrsků. Stačí přetáhnout čáru myší.
Změny hranic okrsků se v současné době provádějí již výhradně elektronicky. Každá obec má přístup do centrálního informačního systému, v němž může hranice okrsků měnit přímo na interaktivní mapě. Podle metodičky katastrálního úřadu Mariky Kopkášové je změna hranic velmi jednoduchá a s pomocí manuálu zveřejněného na stránkách katastrálního úřadu (PDF, 3 MB) ji lze provést během jednoho dne. Provedené změny se v seznamech voličů promítnou do druhého dne.

Problém je ale v tom, že změnit hranice volebních okrsků obci neumožňuje zákon. Hranice se totiž smí posouvat jen v případě, že v daném okrsku dojde k výrazné změně počtu obyvatel nebo když se změní hranice samotné obce. Nic takového ale nenastalo a starostka tedy nemůže svůj slib splnit, aniž by porušila zákon.

Nejbližší další volby po letošních komunálních volbách proběhnou na podzim 2016, kdy budou lidé volit zastupitelstva krajů.

(mm)

Komunální volby 2014

Komentáře   

0 #13 Zdeněk Miler 2014-10-09 16:16
Rád bych uvedl, že komentáře pod uživatelem "MILER" píše můj jmenovec z této obce.
Citovat
+4 #12 pavel 2014-10-08 20:58
Tak se holt lidi trošku projdou. Procházka na vzduchu udělá každému dobře. Nechápu, že se taková věc vůbec řeší. I kdyby byla jedna volební místnost, tak by si občané museli poradit, jak se tam dostanou, pokud by měli zájem volit a nic by neřešili. Akorát remcají, protože jsou roky zvyklí chodit do Dynama a najednou musí někam jinam. Takové remcání je pro lidi typické.
Citovat
0 #11 jirkavrabel 2014-10-07 20:33
ja myslim ze je cas udelat papa tomudle vedeni
Citovat
+4 #10 Aštar Šeran 2014-10-07 18:45
O dosavadním vedení se nedá říci, že by jednalo "v mezích slušnosti", podle toho také vypadá diskuse.
Citovat
+6 #9 Nela.cz 2014-10-07 18:05
Prosíme všechny diskutující, aby se pokusili udržet diskusi v mezích slušnosti a neuchylovali se k vulgaritám. Děkujeme.
Citovat
+5 #8 Aštar Šeran 2014-10-07 15:39
Citace:
Nebudu měnit volební místnosti podle toho, jak lidi písknou
Tak pohle tohoto tvrzení to spíš vypadá, že paní diktátorka zapomíná na jednu věc: Její práce je tu být právě pro občany. Pokud teda lidí pískají, měla by je poslouchat. Ono jí každopádně teče do bot a tenhle přístup není zrovna nejlepší cesta k přízni voličů. Snad se ta jejich banda radikálních krůt příští týden vylepší.

A Jaroslave, je celkem rozdíl mezi volbami do zastupitelstva a odpoledním posezením s Vaškem Postráneckym, nebo párty s Evčou Pilarů, na kterou se těžko vydá podívat celá obec.
Citovat
0 #7 Jaroslav Hanzlík ml. 2014-10-07 14:41
nemyslím si,že paní starostka dělá vše dobře.Ano,mohla ponechat volební místnost tam kde byla,mohla to konzultovat se zastupiteli,ale prostě se rozhodla sama.Jestli bude volební místnost na Dynamu,nebo u bývalé PTZ je teď už jedno.A tvrzení,že starší spoluobčané budou mít problém se tam dostat je naprostý nesmysl.Při pořádání kulturních akcí pro spoluobčany Nelahozevse,to také nikoho nezajímá jak se tam dostanou.Ale lidi jak se zdá s tím nemají problém a přijdou.Protože chtějí !!!Je to opravdu ten největší problém v celé Nelahozevsi ?????
Citovat
+6 #6 Josef Klatovský 2014-10-07 13:00
Zdá se mi, že paní starostce s blížícími se komunálními volbami nějak začínají téci nervy. Udělat volební místnost mimo volební okrsek je celkem unikát, zvláště, když se nabízí možnost volební místnosti poblíž středu okrsku. A odpověď na normálně položenou otázku, že nebude stěhovat volební místnost podle toho, jak si lidé "písknou" mi přijde jako pohrdání námi občany. Přitom jen stačilo napsat, že do volební místnosti na Dynamu nevede žádná živičná či dlážděná cesta a v případě deště během voleb by se tam museli všichni po kolena brodit bahnem. Proti takovému argumentu by nikdo nemohl říci ani popel.

K názoru pana Jaroslava. Pokud je jedno, kde volební místnost je, tak je pro naší malou obec celkem luxus mít 3 volební místnosti, nemyslíte? Možná by stačila jen jedna. A možná ani to ne. Možná by stačilo jen do parku před obecní úřad zapíchnout slunečník/ deštník, pod něj dát urnu... a kdo by chtěl, ten by volit přišel.
Citovat
+5 #5 Dittrichová 2014-10-06 20:04
Jardo, právě proto, že tu bydlíš již tolik let o to víc mě to na tobě mrzí. A nikdo tu nikoho nepranýřuje, jen také píšeme své názory.
Citovat
-4 #4 Jaroslav Hanzlík ml. 2014-10-06 18:50
Paní Ditrichová,niko ho jsem neoznačil,jen jsem napsal svůj názor,ale to se asi nesmí.A s inteligencí to nemá nic společného.(moh l bych si to vzít taky osobně)Stačí si jen přečíst odpovědi kandidátů.Někte ří mají jen jediný problém a ten hlásají pořád dokola.Bydlím tady už hodně let,tak že spousty jich znám osobně.A divím se,že vůbec jsou na kandidátce.Jen že problémů je tady v Nelahozevsi víc než dost.Jak jste správně uvedla panuje mezi vámi faleš, pokrytectví a panovačnost.S tím souhlasím do posledního puntíku. A ještě ke stranám.Je mi jedno kdo v které je,vadí mi jen pomluvy a dohady a házení špíny jeden na druhého.Nemělo by jít jen a jen o tom kdo bude u ,,koryta "ale umět se domluvit a dojít k rozumnému řešení. A pevně stojím za tím,co jsem napsal.Ať si každý sám sáhne do svědomý a přestane pranýřovat lidi na webu.Nikomu by se to nelíbilo,tak ať to sami nedělají.
Omlouvám se,že zde není celé mé jméno.Hned to napravím Jaroslav Hanzlík ml.(aby nedošlo k omylu.
Citovat
+8 #3 Dittrichová 2014-10-06 18:08
Pane Jaroslave, nevím sice kdo jste, ale urážení starých struktur je ubohost. V obci jsme se vždy snažili pracovat pro občany bez ohledu v jaké jsme kdo straně. Vyjadřování se o lidech, jako o dobytku svědčí o vaší inteligenci. Příště važte svá slova a neurážejte.
Citovat
-7 #2 Jaroslav Hanzlík ml. 2014-10-06 16:15
Myslím, že se tady řeší pěkná hovadina.Jestli je místnost tam, nebo tady je ůplně jedno.Kdo bude chtít tak přijde a starý struktury a vyznavači minulého vedení obce budou remcat vždy,za každou cenu a pořád.Je docela smutný, že i na vesnici se někteří kandidáti chovají jako naši nevyšší politici, tedy jako dobytek !!!.Začněte řešit důležitý věci v obci a ne kdo za co může a další lži a pomluvy.Začíná mi to připomínat pranýřování jednoho člověka, skupinkou lidí, co se chtějí jen zviditelnit.Sty ďte se vy ,,politici "
Citovat
+17 #1 MILER 2014-10-05 18:40
Paní starostko,Vy jste tu pro občany a jejich" pískání "by jste měla naslouchat.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence