Nádražní budovy v Nelahozevsi už nedělají obci ostudu

IMG 0542
V loňském roce Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) zrekonstruovala zchátralou budovu nelahozeveského nádraží. Budova dostala novou střechu, fasádu, okna i dveře, opraveny byly i interiéry. V současné době finišuje i oprava budovy bývalé výdejny lístků na zastávce Nelahozeves-zámek.

Nádraží Nelahozeves

Zrenovovaná budova nádraží v severní části obce slouží veřejnosti už několik týdnů. Ve středu 24. dubna došlo i na slavnostní přestřihávání pásky.

„Ještě před nedávnem nevzhledná a oprýskaná výpravní budova ve stanici Nelahozeves vypadá od konce letošního února jako nová. Opravený dvoupodlažní objekt, který mimo jiné využívají i naši výpravčí, se stal ozdobou celého traťového úseku z Prahy do Děčína,“ konstatoval s potěšením generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda, který opravenou budovu slavnostně otevřel společně se starostou Nelahozevsi Jakubem Bryndou a místostarostou Zdeňkem Schneiderem.

Hlavním předmětem projektu byla oprava střechy a fasády, výměna oken a dveří a kompletní přestavba prostor pro cestující. Stavbaři dále provedli odstranění vlhkosti z objektu a změnu dispozice veřejných a služebních sociálních zařízení. Veřejné toalety jsou nyní bezbariérové. Nainstalovány byly nové venkovní i vnitřní lavičky a odpadkové koše, které dokážou odolat vandalům a povětrnostním vlivům.

Kompletní oprava budovy vyšla na 7,3 milionu korun.

Budova dříve sloužila též jako prodejna jízdenek, provoz výdejny byl ukončen před dvěma lety. Nádraží by v budoucnu mělo vzrůst na důležitosti vzhledem k očekávanému rozrůstání obce v jeho blízkosti.

Zastávka Nelahozeves-zámek

Současně na druhé straně obce finišuje rekonstrukce objektu na zastávce u nelahozeveského zámku. Budova zastávky, kdysi sloužící jako výdejna lístků, je dlouhodobě mimo provoz a postupně značně zchátrala. Přitom jde pro řadu turistů přijíždějících do obce o vstupní bránu do obce.

SŽDC se tak v loňském roce rozhodla provést alespoň opravu vnějšího pláště budovy. V říjnu proběhla soutěž na dodavatele, který se letos v únoru pustil do práce a nyní se práce blíží k závěru.

Dosavadní azbestová střecha, na několika místech děravá, byla z budovy sejmuta a budova dostala střechu novou. Současně se dokončuje oprava fasády a repasy oken a dveří. Na budovu byla pověšena nová prosvětlená staniční cedule, venkovní kamenná lavička bude též opravena.

Zastřešená čekárna se dočkala nové omítky, výmalby a světel. Objeví se zde též nové lavičky a odpadkový koš. Současně bude opraven terén podél fasád a odstraněna náletová zeleň.

Oprava budovy vyjde na 3,2 milionu korun, práce by měly skončit do poloviny května.

Předmětem prací nebudou interiéry, budova bude nadále nevyužívaná. Vzhledem k turistickému potenciálu ale obec se SŽDC vyjednává o možnosti pronájmu. V prostorách budovy by chtěl starosta otevřít infocentrum, veřejné toalety a malé bistro. „Bude připraven opravný projekt se záměrem využití pro obec,“ potvrdil probíhající jednání mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Do areálu zastávky by měl být v budoucnu zakázán vjezd automobilům. Vedení obce chce ale vybudovat parkoviště P + R podél silnice naproti zastávce.

Historická budova pod zámkem byla uvedena do provozu v roce 1926 současně s rozšířením trati o druhou vlakovou kolej. Prodej lístků zde byl ukončen před patnácti lety.

Nejdříve v roce 2021 by pak začít výstavba druhého nelahozeveského tunelu. V rámci tohoto technicky náročného projektu se na některých místech rozšíří prostor pro kolejiště. Tomuto rozšíření padne za oběť rizalit, čili výklenek nádražní budovy, který se nachází již příliš blízko u trati. (O projektu jsme podrobněji psali v článku Nový tunel, protihlukové stěny, zbouraný dům. Chystá se velká rekonstrukce dráhy v Nelahozevsi.)

(mm)

Foto: Eva Vintrová, Nela.cz

Vlak

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence