Místostarostou má být Zdeněk Schneider, nahradí Josefa Kuklu

DSC 1054
Zdeněk Schneider
Zdeněk Schneider
Před čtyřmi lety po komunálních volbách přispěl místostarosta Nelahozevsi Josef Kukla svým hlasem k tomu, že tehdejší starostka Petra Urbanová musela svůj post nedobrovolně opustit. Nyní vše směřuje k tomu, že stejný osud čeká i jeho. Jeho nástupcem se totiž zanedlouho s největší pravděpodobností stane Zdeněk Schneider.

Obsazení postu starosty bylo zjevné již od sobotního večera 6. října, kdy byly zveřejněny výsledky – novým starostou se má stát Jakub Brynda (34), neboť jeho uskupení Pro Nelahozeves získalo v devítičlenném zastupitelstvu nadpoloviční většinu.

A právě tuto převahu se nakonec sdružení rozhodlo zúročit i postem místostarosty. Zdeněk Schneider (53), šéf místního mysliveckého sdružení, sice kandidoval až ze třetího místa, ale získal od voličů absolutně nejvíce hlasů ze všech kandidátů. Podle svých slov se ještě definitivně nerozhodl, přijetí nominace však označil za velmi pravděpodobné.

DSC 1649
Dosavadní místostarosta Josef Kukla
Dosavadní místostarosta Josef Kukla
Dosavadní místostarosta Josef Kukla (54), lídr kandidátky KSČM, tak po sedmi letech ve funkci končí a zůstane řadovým zastupitelem.

Spekulace, že by obec mohla mít v následujícím volebním období dva místostarosty, Jakub Brynda odmítl. Nevyloučil ale, že do budoucna by se mohl některý člen zastupitelstva věnovat práci pro obec na plný úvazek, pokud by se ukázalo, že to má vzhledem k množství agendy smysl. „Určitě ale ne jako druhý místostarosta,“ konstatoval Jakub Brynda.

Vzhledem ke složení zastupitelstva tedy volba starosty a místostarosty směřuje k těsnému hlasování 5 : 4, stejně jako před čtyřmi lety. Lídr sdružení Pro Nelahozeves se ale neobává, že by to mělo na činnost zastupitelstva do budoucna nějaký vliv. „Věřím, že všichni zvolení zastupitelé chtějí primárně pracovat pro obec a ne bojovat mezi sebou,“ uzavřel Jakub Brynda.

Ustavující zasedání zastupitelstva, na němž se bude nový starosta a místostarosta volit, by se mělo uskutečnit pravděpodobně v pondělí 29. října od 18 hodin v kulturním domě (tento termín ještě potvrdíme, jakmile bude znám oficiálně). Zasedání povede zpočátku dosavadní starosta Josef Kebrle, a to až do chvíle zvolení nového starosty.

DSC 1611
Jakub Brynda a Zdeněk Schneider
Jakub Brynda a Zdeněk Schneider
Ještě do rukou dosavadního starosty také všichni nově zvolení zastupitelé složí slib, v němž se zaváží, že budou funkci vykonávat svědomitě, v zájmu obce a jejích občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky.

Na ustavujícím zasedání proběhne pravděpodobně i volba členů finančního a kontrolního výboru. Nové zastupitelstvo také rozhodne o výši odměn pro řadové zastupitele. Maximální výši odměny stanovuje zákon na 1 534 Kč měsíčně. Je-li zastupitel členem nějakého výboru (což je téměř vždy), pobírá 2 557 Kč měsíčně, předsedovi výboru pak náleží měsíční odměna 3 068 Kč. Zastupitelstvo má pravomoc schválit odměny nižší, v praxi se to ale nedělá.

O odměnách starosty a místostarosty zastupitelstvo nerozhoduje, neboť tyto odměny jsou fixně stanoveny zákonem podle počtu obyvatel obce. Měsíční odměna starosty Nelahozevsi činí 51 135 Kč, místostarosta pobírá baťovskou odměnu 44 999 Kč.

(mm)

Zvolení členové zastupitelstva

Kandidátní listinaKandidátVěkPočet hlasů
Pro Nelahozeves Jakub Brynda 34 372
Pro Nelahozeves Olga Riegertová 50 381
Pro Nelahozeves Zdeněk Schneider 53 393
Pro Nelahozeves Tomáš Robek 34 326
Pro Nelahozeves Petr Richtrmoc 39 382
KSČM Josef Kukla 54 354
KSČM Stanislav Kuchta 64 188
ČSSD Radek Modes 50 138
Nelahozeves pro život Stanislav Lidmaňský 63 106

Komunální volby 2018

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.