• Titulní stránka

Mapa Nelahozevsi

Mapa online

Mapa ke stažení

1. vydání, květen 2011

Mapová data © Přispěvatelé OpenStreetMap (www.openstreetmap.org), CC-BY-SA (Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 2.0), podrobnosti na www.openstreetmap.org/copyright.

Aktualizace mapových podkladů: Miloš Mojžiš, Eliška Brázdová. Grafická úprava: Miloš Mojžiš

pdf
Formát PDF3.27 MB
Mapa přizpůsobená pro tisk ve formátu A3.
pngFormát PNG5.4 MB
Mapa v běžném grafickém formátu ve vysokém rozlišení.
svg Formát SVG0.9 MB
Mapa ve formátu vektorové grafiky. Tento formát umí otevřít například Internet Explorer. Pro editaci je vhodný například program Inkscape, v němž byla zpracovávána i tato mapa.

Chcete něco na mapě změnit?

Mapa byla připravena s použitím on-line mapy OpenStreetMap. Tento projekt funguje podobně jako Wikipedie – upravovat mapu může kdokoliv.

Přes velkou pečlivost, kterou jsme aktualizaci mapových podkladů věnovali, je pravděpodobné, že mapa stále obsahuje řadu drobných nepřesností a možná i nějaké chyby. K různým změnám může docházet i díky probíhajícím stavebním pracím v obci. Některé podrobnosti zatím v mapě nejsou zachyceny – například popisná či evidenční čísla jsou zatím jen zhruba u třetiny domů.

Pokud na mapě najdete něco, co byste chtěli změnit, můžete požádat o provedení změny nebo změnu provést sami.

Jak požádat o provedení změny

Pro hlášení chyb a požadavků na změny existuje několik nástrojů. Doporučujeme použití OpenstreetBugs. Informace o dalších obdobných nástrojích jsou k dispozici zde (anglicky).

Pro nahlášení požadavku nepotřebujete registraci. Přibližte si místo, které chcete změnit (dvojitým kliknutím nebo pomocí „teploměru“), a klikněte na něj. Objeví se malé okénko – do prvního pole zapište, co žádáte, a do druhého pole uveďte své jméno nebo nick. To je vše.

Vaše hlášení bude vyznačeno červenou ikonkou s křížkem. K existujícímu hlášení lze přidávat komentáře. Hlášení vidí každý, kdo se na mapu podívá. Kdo se o dané území zajímá, může odebírat RSS kanál o daném území, takže se o vašem požadavku ihned dozví. Chcete-li sami sledovat požadavky zadané na toto území, přihlaste se k odběru RSS kanálu na území Nelahozevsi (a jeho blízké okolí).

melnik
Vrabčák má pravdu. Na tomto místě u vlakové zastávky Mělník-Mlazice je skutečně železniční přejezd. Zatím se však nenašel nikdo, kdo by ho tam dokreslil.
Vrabčák má pravdu. Na tomto místě u vlakové zastávky Mělník-Mlazice je skutečně železniční přejezd. Zatím se však nenašel nikdo, kdo by ho tam dokreslil.

Jakmile někdo provede požadovanou úpravu (může ji provést kdokoliv), ikona se změní na modrou fajfku a po týdnu od provedení opravy zmizí.

Pokud se vám ale nechce požadavek hlásit tímto způsobem, jednoduše napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a popište, o jakou úpravu žádáte.

Nahlásit můžete cokoliv – nesprávný tvar domu nebo ulice, chybějící číslo domu, chybějící název objektu apod.

Jak provést změnu samostatně

Samostatné provedení změny je o něco složitější než nahlášení požadavku. Či přesněji řečeno – je to také jednoduché, ale musíte být pečliví a hlídat si, abyste do mapy nezanesli nějakou nežádoucí chybu. Ale nechceme vás odrazovat – naopak! Čím více přispěvatelů bude, tím bude mít mapa větší kvalitu. A pokud uděláte chybu, vše se dá snadno vrátit zpět do původního stavu.

posunuty-zamek
Při editaci buďte pečliví a hlídejte si, abyste omylem neprovedli něco, co nechcete. Na tomto obrázku vidíte, jak snadné je úpravy udělat – posunutí zámku Nelahozeves doprostřed Vltavy byla práce na pár vteřin. Vše se dá samozřejmě vrátit zpět – za předpokladu, že si chyby někdo všimne.
Při editaci buďte pečliví a hlídejte si, abyste omylem neprovedli něco, co nechcete. Na tomto obrázku vidíte, jak snadné je úpravy udělat – posunutí zámku Nelahozeves doprostřed Vltavy byla práce na pár vteřin. Vše se dá samozřejmě vrátit zpět – za předpokladu, že si chyby někdo všimne.

Pro provádění úprav potřebujete registraci na OpenStreetMap, registrace je zdarma.

K editaci můžete využít on-line nástroj Potlatch, dostupný pod tlačítkem „Upravit“ přímo na OpenStreetMap, nebo si můžete stáhnout off-line aplikaci JOSM, Merkaator či jinou. Podrobnější informace k dostupným nástrojům pro editaci mapy najdete zde (anglicky).

K jednotlivým nástrojům existuje samostatná dokumentace, proto je zde nebudeme podrobněji popisovat.

Vámi provedené změny se často na mapě projeví se značným zpožděním, které se může pohybovat v řádu hodin nebo v krajním případě i dnů. Je to dáno zejména náročností procesu překreslování map ve všech měřítcích.

Mapa na portálu Geosense

Od roku 2014 je mapa Nelahozevsi k dispozici také na portálu Geosense, objednavatelem služby je obec Nelahozeves. Na mapě jsou k dispozici následující vrstvy:

 • Standardní mapa
 • Letecká mapa
 • Názvy ulic
 • Historická mapa - II. vojenské mapování
 • Katastr nemovitostí
 • Čísla budov (popisná, evidenční)
 • Záplavová území (pětileté, dvacetileté a stoleté vody)

Nad rámec těchto standardních vrstev portál umožňuje zobrazení současného územního plánu a čtyř soutěžních návrhů, které obec obdržela v rámci urbanistické soutěže na nový územní plán. V květnu 2014 zde bylo zveřejněno také sedm výkresů vzniklých v rámci průzkumu území, který uskutečnili zhotovitelé nového územního plánu. Jedná se o následující vrstvy:

 • Sídla
 • Krajina a Územní systém ekologické stability (ÚSES)
 • Doprava
 • Technická infrastruktura
 • Záměry
 • Problémy
 • Kompozice

Umístění těchto vrstev na portál Geosense je již placené. Pracovníci obecního úřadu mají k dispozici i další neveřejné vrstvy.

 • Aktualizováno:

Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.