Kralupská charita chce v obci postavit dům pro sociální bydlení

P 20190412 175625
Na těchto místech má vyrůst nový dům se šesti sociálními byty. Stará budova půjde k zemi.
Na těchto místech má vyrůst nový dům se šesti sociálními byty. Stará budova půjde k zemi.
Naše obec by se měla stát útočištěm pro několik rodin v nouzi. Takový je záměr Charity Kralupy nad Vltavou, která s vedením obce během léta o projektu jednala. Výstavbu domu se sociálními byty na konci srpna podpořilo zastupitelstvo obce.

Nový dům se šesti malými byty má vyrůst na místě bývalé samoobsluhy v ulici Pod Strání, která bude zbourána. Stavební práce by měly začít počátkem příštího roku. V přízemí nové budovy by měl současně vzniknout prostor pro volnočasové aktivity místních obyvatel. Zároveň by sloužil jako volební místnost pro okrsek Podhořany.

Kralupská Charita má na výstavbu domu zajištěnu dotaci ve výši 10 milionů korun z programu Evropské unie na podporu sociálního bydlení. Na financování se bude podílet i obec Nelahozeves, která uhradí náklady na volnočasové centrum. Majitelem budovy bude ale minimálně dalších dvacet let Charita, aby byly dodrženy dotační podmínky. Obec jako vlastník pozemku získá k budově předkupní právo a po dobu provozu domu by měla mít též právo rozhodovat o obsazení jednoho až dvou bytů, podle předem definovaných kritérií.

DSC 6696
Ředitelka Charity Barbora Kovářová na srpnovém zasedání zastupitelstva představovala připravovaný projekt.
Ředitelka Charity Barbora Kovářová na srpnovém zasedání zastupitelstva představovala připravovaný projekt.
Podle ředitelky Charity Barbory Kovářové najdou v nových bytech útočiště nejspíše matky s dětmi, které se z různých důvodů ocitly v sociální nouzi. Sociální bydlení může logicky navázat na pobyt v azylovém domě, který Charita provozuje v kralupských Minicích. Zde je totiž maximální délka ubytování jeden rok. Podle Barbory Kovářové si za tu dobu řada matek najde další bydlení sama, některé z nich ale potřebují navazující pomoc. „Je těžké maminku po roce z azylového domu posílat pryč. Často najde sice bydlení v jiném městě, ale pro její děti to je velká změna, musejí se sžívat s novou školou, s novým prostředím,“ konstatuje ředitelka Charity. Přestěhování do bytu v Nelahozevsi umožní dětem zůstat v prostředí, na které jsou zvyklé.

Za bydlení v sociálním domě se bude platit nájemné, ovšem výrazně nižší oproti běžným tržním nájmům. V současné době se nájmy v sociálních bytech pohybují zhruba ve výši 60 Kč/m2.

Dům se sociálními byty měl původně vyrůst ve Veltrusích v nové čtvrti za veltruským parkem. Projekt však nakonec zkrachoval kvůli údajné neochotě místního developera povolit Charitě příjezdovou cestu na její pozemek a obdobným problémům s inženýrskými sítěmi. V domovských Kralupech nad Vltavou vedení Charity vhodný pozemek nenašlo.

V Nelahozevsi by naopak problémy nastat neměly. Projekt již získal předběžný souhlas zastupitelstva, kdy pro dlouhodobý pronájem pozemku pod bývalou prodejnou zvedlo ruku šest zastupitelů z devíti. Zastupitelé Josef Kukla (KSČM), Radek Modes (ČSSD) a Stanislav Lidmaňský (Nelahozeves pro život) se zdrželi hlasování, proti nebyl nikdo.

Podporu projektu poskytnou patrně i místní obyvatelé, mezi nimž se již začala formovat skupina mladých žen, převážně matek s dětmi, které by si rády vzaly na starost plánované volnočasové centrum. Jeho součástí by mohla být mimo jiné samoobslužná kavárna a dětský koutek. Inspiraci si chtějí vzít mimo jiné z úspěšného projektu rodinného centra Havránek ve Veltrusích. „Zároveň si ale se svými plány chceme ponechat jistou originalitu,“ doplňuje Petra Castillo Batista Holková, jedna z místních maminek. Barbora Kovářová jejich iniciativu vítá. „Maminky, které zde budou bydlet, tak získají příležitost k sociální integraci s místními.“

Charitu nyní čeká přepracování již hotové projektové dokumentace z pera projektantky Květuše Berkové, tak aby projekt z Veltrus mohl být přenesen do podmínek v Nelahozevsi.

03
Letos v lednu kralupská Charita spolupořádala Tříkrálové odpoledne v nelahozeveském parku.
Letos v lednu kralupská Charita spolupořádala Tříkrálové odpoledne v nelahozeveském parku.
Budova v ulici Pod Strání určená k demolici sloužila desítky let jako prodejna potravin. Obchod zde ukončil provoz před dvěma lety a obec již za něj nenašla náhradu. V současné době budovu využívá pouze jeden nájemce jako sklad, tomu již obec dala z nájmu výpověď.

Charita Kralupy nad Vltavou ročně pomáhá více než 500 klientům v nouzi. Provozuje mimo jiné nízkoprahové centrum pro mládež, azylový dům v Minicích, poradenské centrum a nízkoprahové denní centrum Paprsek. Mezi další projekty Charity patří secondhand Šuplík a šicí a keramická dílna Chickepa.

Každoročně na Kralupsku pořádá též tradiční Tříkrálovou sbírku, kterou v Nelahozevsi zajišťuje skupina mladých hudebníků pod vedením Simony Hrňákové. Letos v lednu Charita v naší obci spolupořádala Tříkrálové odpoledne na návsi. Výtěžek poslední Tříkrálové sbírky v Nelahozevsi ve výši 26 289 Kč byl věnován na rekonstrukci oken v minickém azylovém domě.

Samotná Barbora Kovářová kromě toho působí v sociální komisi obce.

(mm)

Sociální bydlení, Obchody, Zpravodaj 2019 – říjen

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.