• Titulní stránka

Krajské volby v Nelahozevsi vyhrál STAN

DSCF4873
Volička odevzdává hlas v okrsku Nelahozeves (hasičárna)
Volička odevzdává hlas v okrsku Nelahozeves (hasičárna)
Hnutí ANO, které ve Středočeském kraji zvítězilo v krajských volbách, minulý týden proměnilo výsledek v hejtmanský post. Novou hejtmankou kraje se stala Jaroslava Pokorná Jermanová. Nelahozeves měla ale ve volbách poněkud jiné preference.

V naší obci totiž v říjnových krajských volbách suverénně zvítězilo hnutí Starostové a nezávislí (STAN) – hnutí podpořil každý čtvrtý volič v obci. Lídrem STAN v kraji byl starosta Kolína Vít Rakušan, v Nelahozevsi ale zdaleka největší počet preferenčních hlasů posbíral jeho kralupský kolega Petr Holeček. Kralupského starostu zakroužkoval každý třetí volič.

ANO zůstalo s velkým odstupem druhé (17 %). Na třetím místě se umístila KSČM (15 %), ačkoliv v kraji jako celku skončila až pátá za ODS a ČSSD. V okrsku Podhořany komunisté dokonce zvítězili (23 %), naopak v Lešanech získali jen 4 % hlasů. Oproti tomu ODS a TOP 09 získaly v Podhořanech dohromady pouze 10 % hlasů, zatímco v Lešanech to bylo 25 %. Tyto volby tak již poněkolikáté potvrdily pravolevé členění obce ve směru od Lešan do Podhořan.

DSCF4869
Volební komise okrsku Podhořany. Letos naposledy ve volnočasovém centru.
Volební komise okrsku Podhořany. Letos naposledy ve volnočasovém centru.
Komunistická kandidátka v naší obci lákala i jménem místostarosty Josefa Kukly. Ten sice kandidoval až na 60. místě, v preferenčních hlasech ale v Nelahozevsi suverénně zvítězil – zakroužkovalo ho 38 % zdejších voličů KSČM.

Jinak se krajské výsledky výrazněji neliší od našich obecních. Opět se potvrdila mírně vyšší popularita Pirátů (5 % v Nelahozevsi oproti 3,5 % v kraji) a naopak horší výsledek TOP 09 (pouze 4 %).

Naopak ve volbách do Senátu se občané Nelahozevsi téměř shodli s výsledky za celý okrsek Mělník. Ani v naší obci by dosavadní senátorka Veronika Vrecionová (ODS) svůj mandát neobhájila, Nelahozeves v tomto případě stála na straně vítězného Petra Holečka (STAN). Ten v naší obci zvítězil v obou kolech, přičemž ve druhém rozdrtil svou protikandidátku ziskem 86 % všech hlasů (za celý okrsek “pouze” 64 %). Zajímavostí je, že v okrscích Nelahozeves a Podhořany by do druhého kola s Petrem Holečkem nepostoupila Veronika Vrecionová, ale Zdeněk Štefek (KSČM). Jak by dopadl tento duel ve druhém kole, se lze jen dohadovat.

DSCF4876
Volební komise v Lešanech letos neměla moc práce.
Volební komise v Lešanech letos neměla moc práce.
Petr Holeček v povolebním rozhovoru pro listopadový Kralupský zpravodaj potvrdil, že funkci starosty Kralup nad Vltavou si hodlá ponechat. Současně vyjádřil přesvědčení, že obě pozice lze při vhodné organizaci práce skloubit. Vzdal se ale čerstvě získaného mandátu krajského zastupitele.

Volební účast v Nelahozevsi byla o něco vyšší než byl průměr za celý volební obvod. Průměr ale stahovali dolů voliči z Lešan, kteří se letos k volbám příliš neobtěžovali. Naopak nejdisciplinovanější voliče mají Podhořany, a to navzdory velké vzdálenosti volební místnosti od hranic okrsku. Přesto starosta Josef Kebrle přislíbil, že ve volnočasovém centru se volby konaly naposledy. “Pro příští volby mohu slíbit, že se volební místnost zasadí zpět dovnitř volebního obvodu. Tiše doufám, že to bude na Dynamo, ale záleží na dohodě s klubem,” uvedl starosta na zářijovém zasedání zastupitelstva.

Další volby se budou konat na podzim roku 2017 a půjde o volby parlamentní. Počátkem roku 2018 budou následovat prezidentské volby a následně na podzim volby komunální.

xlsxKompletní výsledky krajských voleb a voleb do senátu v obci Nelahozeves

(mm)

Volby jiné než komunální

Komentáře   

+1 #3 Radek Šebesta 2016-12-14 19:30
Dobrý den pane Ryšavý,
nevím kde jste zjišťoval informaci ohledně povinnosti zastupitelů zajišťovat volby. Rád se nechám poučit.

Z bodu 3 jsem docela rozčarován pro změnu já. Informovat zde, jako zapisovatel volební komise, kdo byl u voleb a kdo nebyl? Trochu z jiné doby...
Citovat
+2 #2 P. Matoušek 2016-12-09 00:08
Vážený pane Ryšavý,
k volbám jsem nepřišel, protože jsem byl pracovně v Českých Budějovicích.
Nejsem uvolněný zastupitel, musím se tedy živit jinou prací, které na volby nebere ohledy.

Pavel Matoušek
Citovat
-1 #1 Jan Ryšavý 2016-11-24 21:26
Dovolím si taky postřeh. Byl jsem požádán a tedy jsem dělal při letošních volbách zapisovatele volební komise okrsku v Lešanech. Naposledy jsem při volbách pomáhal zhruba před 15 lety ve svém bydlišti v Praze. Věřte, že jsem byl v několika věcech trochu udiven. Pominu nízkou účast, což by bylo na dlouhé povídání. Jde mi však o toto (přičemž nerozlišuji krajské a senátní volby):
1. Z obce kandidovali dva občané = místostarosta Kukla a paní Hánková. A kromě jednoho článku na Nela.cz se to nikde jinde, pokud se mi zdá, neobjevilo. Ani na webu či facebooku obce, ani ve Zpravodaji. Pochybuji (a to jsem si ověřil), že o tom většina občanů obce vůbec věděla. Přitom je jasné, že mít někoho z obce v zastupitelstvu třeba kraje obci pomůže spíše, jak cokoli jiného. Je ale i pravda, že dle mého oba kandidáti nic moc pro to ani sami neudělali. Do schránek dostáváme kdejaký nepotřebný leták a kdo ví co, ale aby se ve schránce objevil papírek s dvěmi větami o kandididatuře občanů obce, to nic.
2. Bývá zvykem a dle mého i povinností, že volby v obci jsou pro obec, její zaměsdtnance a zastupitele časem, kdy by tito měli být v t.zv. excitovaném stavu, měli by tedy věci k úspěšnosti voleb řídit, připravovat a kontrolovat. Toto jsem tak nějak, v návaznosti na mé zkušenosti, postrádal. Když jsem byl určen do komise, tak jsem se hned druhý den šel na ten prostor působení okrskové volební komise podívat.Musel jsem konstatovat, že stav absolutně nedůstojný bez provedení úklidu, úprav, atp. Dal jsem, co a jak je třeba udělat, na úřad obce. Ano, řada věcí jako úklid, topení bylo následně zabezpečeno. Nicméně vše jen na púl, zámky nespraveny, nepořádek a rozbité židle ve vedlejší neuzamykatelné místnosti a pod. beze změn. Takže ještě že jsme přišli v den voleb, my starší a zvyklí odpovědnosti, již dopoledne a dali to do důstojného stavu. Kdo se díval před volbami např. na televizi, kde ukazovali, jak se obce připravují na volby, jak zaměstnanci a obcí najatí řemeslníci vše připravují komplexně tak, aby komise mohly jen před zahájením přijít, připravit papíry a svůj úkol plnit. Obrazně řečeno, naše komise do zahájení potřebovala spíše monterky a vercajk. No nevím, zda se v přípravě voleb obec svého úkolu plnohodnotně zhostila.Jediný , kdo projevil zájem, aby vše bylo OK byla samozřejmě matrikářka obce pí. Dvořáková, která to má nepochybně v působnosti a pak jen místostarosta obce pan Kukla. Co k tomu? Prostě jsem se jen divil.
3. No a na konec. Z 9 zastupitelů obce jsme měli v seznamech okrsku Lešany čtyři zastupitele. Volit však přišel pouze jeden = starosta Ing. Kebrle. Proč nepřišli volit ti další tři nevím. Nicméně o něčem to jistě svědčí. Lze se potom divit, že je nízká účast, že jsou lidem volby šuma fuk, když jimi zvoleným zástupcům je to rovněž šuma fuk? Tady již nejsem udiven, tady jsem docela dost rozčarován.
A dovolím si ještě na závěr radu pro příští volby Vám, co nejdete nebo nechodíte k volbám. Rozumím Vám, ale asi nevíte, že chcete-li bojkotovat volby, tak to lze pouze tak, že přijdete volit, ale do schránky vhodíte pouze prázdnou obálku. Jen tak příslušný zvolený kandidát (strana, hnutí, atp.) nedostane Váš hlas a také nedostane za Vás tu stokorunu ze státního rozpočtu. Nepřijdete-li vůbec = nepřijdete-li vhodit alespoň tu prázdnou obálku, rozpočítají se absentující voliči a za ně ty stokoruny ze statního rozpočtu podle % zvolených kandidátů nebo stran a hnutí. Takže nakonec i za Vás, co k volbám nepřijdete, dostane hlas a peníze třeba ta strana, kterou, jak třeba říkáte "tu nebo toho bych nikdy nevolil". Tak to prostě je a o tom se ale moc nemluví. Takže nechci-li volit či nemám koho a co volit, udělejte to tak, že se do té volební místnosti projdete jako na podvečerní nebo poobědní procházku a hodíte tam třeba jen tu prázdnou obálku. Minimálně ušetříte stokorunu státnímu rozpočtu.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence