Jak se sportovišti v Lešanech? (2. díl)

DSC 8158
V těchto místech by mělo vyrůst nové víceúčelové sportovní hřiště.
V těchto místech by mělo vyrůst nové víceúčelové sportovní hřiště.
Zastupitelstvo učinilo první krok k víceúčelovému hřišti u horního resortu. Na lednovém zasedání bylo schválena příprava změny územního plánu, která jeho výstavbu umožní. Současně pokračují diskuse o budoucí podobě parku na návsi v Lešanech.

Hřiště v resortu

Zastupitelstvo na svém lednovém zasedání přidalo do balíčku dosavadních pěti chystaných změn územního plánu ještě jednu. Plocha severně od resortu, na níž se dnes nachází dětské hřiště a travnatá plocha se dvěma brankami, se má v územním plánu změnit tak, aby zde bylo možné vybudovat víceúčelové hřiště podobné tomu, které se před rokem otevřelo na druhém konci obce v Podhořanech, vedle areálu TJ Dynamo Nelahozeves. Plocha vedle resortu je v současném územním plánu označena jako „přírodní pobytová“, vznikat zde tak mohou jen prvky přírodního charakteru, jako jsou přírodní sportoviště, rekreační louky či parky.

Příprava všech dnes už šesti změn územního plánu by měla podle odhadu starosty Jakuba Bryndy zabrat jen několik měsíců. Mezitím bude vedení obce zvažovat podobu budoucího sportoviště. Současné přírodní hřiště nevyhovuje mimo jiné z důvodu chybějícího oplocení. Míče nezřídka končí pod prudkým svahem dole na silnici. Podle místních se dokonce jednou stalo, že míč zakopnutý dětmi na silnici ukradl řidič právě projíždějícího automobilu.

dopis
Žádost osmnácti dětí o ping-pongový stůl nadzdvihla jednu obyvatelku obce ze židle.
Žádost osmnácti dětí o ping-pongový stůl nadzdvihla jednu obyvatelku obce ze židle.
Během jara by se na louce měl také objevit stůl na stolní tenis, o nějž loni na podzim dopisem požádalo starostu osmnáct lešanských dětí. Jedna z návštěvnic lednového zasedání zastupitelstva v této souvislosti vyjádřila názor, že děti dopis nenapsaly samy a že byly zneužity svými rodiči. „Naši starší občané, Nelahozeváci, by si tohle nikdy nedovolili, co si dovolili oni,“ uvedla žena, která na zasedání vystoupila, aniž by se představila. (Redakce její jméno zná.)

Autor dopisu, dvanáctiletý hoch bydlící v resortu (i jeho jméno redakce zná), vyjádření ženy odmítl. „Psal jsem to sám, nikdo mě nezneužíval.“ Totéž potvrdili i jeho rodiče s tím, že syna pouze pobídli, aby se pokusil udělat něco sám, pokud o ping-pongový stůl opravdu stojí.

Lešanský park

Vizualizace možné budoucí podoby parku na lešanské návsi vyvolaly mezi místními emoce.
Vizualizace možné budoucí podoby parku na lešanské návsi vyvolaly mezi místními emoce.
Paralelně se otevírá debata o možné budoucí podobě parku na lešanské návsi. Po zveřejnění vizualizací připravených samosprávou obce dala část místních najevo výhrady na sociálních sítích. Například místní obyvatel a předloňský kandidát do zastupitelstva Josef Mareyi hovoří přímo o "zničení" parku. Další obyvatelka Lešan Michaela Koníčková se pak obrátila přímo na starostu. „Nechtěla bych, aby se naše hřiště zrekonstruovalo podle představ architekta, který v obci nežije, a tudíž nemůže zcela sám vhodně navrhnout, co bychom v parku uvítali a potřebovali.“ Právě Michaela Koníčková před lety dala dohromady komunitu místních lidí, kteří formou brigád vybudovali dětské hřiště do jeho současné podoby.

Nyní se snaží místní obyvatele pobídnout k tomu, aby dali najevo svůj názor na možnou budoucí podobu parku. „Popřemýšlejme o návrzích, parkových doplňcích, herních prvcích, uspořádání v parku, tak jak bychom to chtěli mít my pro naše děti a nás dospělé.“

IMG 5490
Současný park vznikl v letech 2007 - 2010 s pomocí brigád místních obyvatel.
Současný park vznikl v letech 2007 - 2010 s pomocí brigád místních obyvatel.
Setkání starosty s veřejností k tomuto tématu se uskuteční v neděli 1. března od 14 hodin přímo v lešanském parku. Diskuse pak má pokračovat v nedalekém obecním domě. „Budu moc ráda, když se aktivně připojíte svými nápady,“ uvedla Michaela Koníčková. „Můžete si i nakreslit, vytisknout herní prvky, vzhled parku, jak byste si to představovali vy. Vše společně předáme k dalšímu zpracování projektantovi.“

Debata se jistě nevyhne i dalším tématům, jako je třeba připravovaná výstavba chodníku v ulici V Úvoze, umístění autobusových zastávek, výstavba cesty z návsi do horního resortu či připravovaná demolice obecního domu.

(mm)

Kontakt na Michaelu Koníčkovou: Telefon 604 444 309, e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Lešany, Zábava pro děti

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence