Skládka Uhy

06. úno 2013 14:37 #91 od Josef Mareyi
Odpověděl Josef Mareyi pro téma Skládka Uhy
Dobrý den Radku, nemohu vám vysvětlit komplexně položený dotaz.
Nejsem v oboru nemovitostí zběhlý, zajímal jsem se o vliv na svůj dům a pár sousedů. Vyzývám v textu proto každého ať si ověří svůj stav a vliv.
Ani jedna realitka třeba nevěděla o styrenové zátěži. Zájem realitky je prodat pro provizi, udělají cokoliv pro prodej za adekvátní odměnu. Zamlčení není lhaní. A když je kupec...
Mimo katastr je věc jiná než mít ji v katastru, alespoň z posouzení vlivu na můj dům, ač jak píši, jsem mimo dění a přímý vliv. Dům neprodávám, proto mě zajímal pohled realitky jako komerčně zainteresovaného - podílí se pouze na přeprodeji a nenese zodpovědnost.
To však neplatí pro banku. Ta poskytuje úvěr a sleduje dlouhodobé dění, já ho sleduji a věřím, že banka také, protože si hlídá své investice. Zde už to není, když je kupec ochotný platit…
K mému domu vede pouze nezpevněná cesta, asfaltka by bodla a cenu ovlivnila. ALE probůh, žiju na vsi a nedovedu si představit, že bych tlačil na obec, aby cestu vystavěla nově a tlačila na skládku, aby na cestu bylo. Nehledě na to, že tudy pravidelně teče potok. Stejně tak zamlčování… Resort a oblast Na jezerech; Zámecké údolí a povodně...sám jsem si rozbil úsměv na nedostatku informací u nás. Myslím, že pamětníci by udali příkladů více, situací nad nimiž kroutí hlavou.

Poslední věta - my si otevřeme skládku minimálně pro středočeský kraj (a Prahu) a získáme peníze na likvidaci stávajících skládek. Soudnost mě fackuje, i když to jen čtu.
Vyrážet klín klínem není dlouhodobá úvaha. Co budeme dělat za pár let, až nás Evropa postaví před zodpovědnost? Jaký klín získáme v rozpočtu?
Jak donutíme zodpovědné majitele ke konání, když se nám to prozatím nedaří ani se styrenem, který je přímým ohrožením a původce taky známe?
Stát se staví zdrženlivě a po fiasku s Kalouskovo ekotendrem není jisté, zda pomůže, ani teď ani později. Naše děti možná budou recyklovat hromady ručně.
Je nutná ostražitost a raději počítejte, že jsme v tom sami nebudete se pak divit.
S utrácením je to podobné, dovedu si představit projekty, které by byly přínosné (chodník to určitě není), ale v tuto chvíli jsou peníze polemické a dokud nejsou na účtu, nepočítejte s nimi.
Kraj má samozřejmě zájem na skládkách i na zvýšení skládkovného, vždyť si chce ukrojit pro sebe, ale kdo to zaplatí? A.S.A. ze svého zisku určitě ne! Rozhodně někdo jiný, třeba někdo mimo naši obec, mimo příjmy této skládky. Tak to budou třeba vaši kamarádi a příbuzní, kdo nám budou přispívat do kasy, z mého pohledu to není fér.
Viz téma zvýšení poplatků za svoz odpadu a jak se stanovuje jejich výše v závislosti na jednání obcí s odpadovým hospodářem .

Žiji v malé vsi Lešany, jež je součástí malebné obce Nelahozeves
nedělejte mi prosím ani z jednoho město
Jsem vidlák a nebudu maloměšťákem jen protože vy chcete žít jinak!

• Přijato poděkování:

• Pohlaví: Neuvedeno
  • Narození: Neznámé
  • 06. úno 2013 20:44 #92 od Miloš Mojžiš
    Odpověděl Miloš Mojžiš pro téma Skládka Uhy

Joma.Mareji napsal: Zákon o odpanech nebude? Ministr Chalupa se vzdává...

Ano, tak to ráno vypadalo. Nicméně z odpolední tiskové zprávy vlády vyplývá, že zákon o odpadech v legislativním plánu zůstal jako priorita vlády pro letošní rok. Ministr Chalupa na tiskové konferenci vlády uvedl, že se jednalo o nedorozumění a že práce na zákoně nadále pokračují (viz zvukový záznam tiskové konference , vyjádření ministra je v čase 14:55).

• Přijato poděkování: 2

• Pohlaví: Muž
  • Poděkovali: Josef Mareyi
    08. úno 2013 18:11 - 08. úno 2013 18:12 #93 od Josef Mareyi
    jeden zajímavý text v původním znění pro překladiště Ďáblice-Uhy (Nelahozeves)

OBČANSKÉ SDRUŽENÍ PRO ĎÁBLICE
    Na Blatech 243/7, 182 00 Praha 8-Ďáblice
    IČO 22672681

Městská část Praha 8
    odbor výstavby
    Zenklova 35
    180 48 Praha 8

V Praze dne 24.1.2011

Věc: Územní řízení – „Překládací stanice pro skládku Uhy na poz.parc.č. 1608/3, k.ú.Ďáblice“

Občanské sdružení pro Ďáblice, přihlášené dle § 90 odst. 4 a § 70 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny za účastníka územního řízení, podává pro ústní jednání tyto připomínky:

1)
    Navrhujeme, aby v rámci územního řízení byla žadateli uložena povinnost doplnit projekt tak, aby z něj jednoznačně vyplývalo, že jak pro výstavbu překladiště, tak i pro provoz překladiště je přípustný provoz vozidel výhradně po komunikaci při severní straně tělesa skládky.

2)
    Navrhujeme, aby v rámci územního řízení byla žadateli uložena povinnost závazně stanovit celkovou dobu, po kterou bude překladiště v provozu. Současně navrhujeme, aby v tomto a v navazujících řízeních byla žadateli výslovně uložena povinnost převážet odpad z překladiště výhradně na skládku Uhy. Rovněž požadujeme, aby součástí povolení vydaných v tomto a navazujících řízeních byl závazně stanovený časový limit provozu překladiště v návaznosti na konkrétní objemové a časové limity platné v současnosti pro skládku Uhy.

Taťjana Dohnalová
    předsedkyně Občanského sdružení pro Ďáblice

• Přijato poděkování:

• Poslední změna: 08. úno 2013 18:12 uživatelem Josef Mareyi.
    13. úno 2013 11:20 #94 od Josef Mareyi
    Desítky tun potravin denně odepisují obchody kvůli procházející lhůtě spotřeby. Přestože se v drtivé většině případů jedná o nezávadné potraviny, většina z nich skončí na skládce, v lepším případě v kafilériích, kompostárnách nebo bioplynových stanicích.

Víte někdo jak je to s plány u nás? Dá se zabránit skládkování potravin? Obávám se, že by se mohla skládka kromě "divných ptáků" stát i cílem zvěře. Následně šíření chorob a rozšíření do domácích chovů v okolí.
    Prosím nepoužívejte argument odolný plot! Ve velikosti plánované skládky se skulina vždy najde.
    Co na to myslivecké sdružení?

www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/d...a-skladkach--1173591

• Přijato poděkování:

• 13. úno 2013 11:26 #95 od Josef Mareyi
    Opravdu by mne zajímal sousedský pohled na věc
    Praha Ďáblice překladiště; Mělník spalovna, Nelahozeves skládka...
    1 - co se zde bude skladovat, když v Praze stoupá recykl a vše výhřevně hodnotné se za humny spálí?
    2 - jak dlouho s těmito tendencemi tu skládka nevyužitelných ostatků bude?
    3 - odpovídá stávající plán potřebám civilizace a bude náležitá i odměna (8 mílí/měs) i při zprovoznění dalších spaloven?
    4 - bude zde odpad trvale (a tak zaplacen), když spalovny odpovídají i energetické koncepci státu?

tachovsky.denik.cz/zpravy_region/preklad...nosine-20130212.html

Takhle probíhá plánování..., postoj starosty se mi líbí.
    Město Černošín zatím oficiálně o záměru neví. „Nikdo mě nekontaktoval v této souvislosti a o tom, že by zde mohlo vyrůst překladiště odpadů, jsem se dověděl až z Tachovského deníku. Bylo to pro mě překvapení," sdělil starosta Černošína Jan Grigar. „Snad budeme natolik rozumní, že zde překladiště nebude. Jinak to dost podstatně ovlivní dopravu v Černošíně. Obyvatelé v okolí náměstí si oddychli po stavbě dálnice. Trochu se tím ulevilo od dopravy a nyní by opět narostla. Nedovedu si představit, že by někdo z Černošínských vyslovil souhlasné stanovisko. Lidé si zde často stěžují na kontejnerová, popelářská auta, na hluk a vibrace," obává se starosta, ale připouští, že jde zatím jen o spekulace.

• Přijato poděkování:

• 13. úno 2013 11:28 #96 od Josef Mareyi
    HMMM...
    Kolik odpadu se u vás vyprodukuje?

To je právě to, co přesně v případě popelnic nevíme. Firma si s obcí na začátku roku smluvně zajistí počet popelnic, jejich režim svozu a cenu. Pak už popelnice vyváží bez ohledu na to, zda je nádoba plná nebo prázdná, jestli občan třídí odpad, nebo ne, jestli je tři neděle na dovolené nebo v nemocnici. Suma sumárum řečeno, obec nezná skutečné množství vyprodukovaného odpadu v popelnicích. Výpočet ceny za jednu je proveden podle její velikosti 120litrová popelnice krát počet svozů krát počet popelnic v obci = virtuální množství odpadu odvezeného na skládku.

www.denik.cz/plzensky-kraj/revolucni-res...hnikou-20130212.html

• Přijato poděkování:

• 13. úno 2013 11:29 #97 od Josef Mareyi
    A ve stejném článku...starosta Karel Ferschmann

Jak vidíte odpadové hospodářství komplexně?

Situace v odpadovém hospodářství se stále komplikuje. Celostátně se připravuje uzavření skládek do deseti let. Chystá se nový zákon o odpadech tak, aby způsob nakládání s odpady v obcích byl podřízen krajskému řízení, nazvanému Integrovaný systém nakládání s odpady(zkratka ISNO). Obce tak ztratí jakýkoliv vliv na odpadové hospodářství ve své působnosti. Obcím, které mají skládky, bude odejmut kompenzační poplatek za dopady skládky na svém území.

• Přijato poděkování:

• 13. úno 2013 11:37 #98 od Josef Mareyi
    Výborný nápad! U nás se i tráva hází do popeluch a to jsme na vsi.

karvinsky.denik.cz/zpravy_region/130213-...u-na-sidlistich.html

• Přijato poděkování:

• 14. úno 2013 11:39 #99 od obyvatel
    Odpověděl obyvatel pro téma Skládka Uhy
    Dobrý den,
    do problematiky se zapojuji až nyní. Problematiku znám velmi dobře a proto si myslím, že je nutné ozřejmit pár zásadních skutečností.
    Velmi reálná až stoprocentní je rekonstrukce elektrárny Mělník s cílem spalování 100% odpadu Středočeského kraje. Investorem je ČEZ a tudíž i stát.
    Realizace na přípravě již probíhají a legislativně bude podpořeno i v zákoně o odpadech, který na tuto variantu čekal.
    Existuje k tomuto materiál, který je již delší dobu znám zastupitelstvu, nebo jeho části.
    V tomto reálném kontextu je rozšířování skládky na uvažované ohromné kubatury holý nesmysl.
    Cílem může být pouze následná změna projektu na jiné zatřídění skládky, což je z pohledu obyvatelů zásadnější problém než se řeší nyní.
    Jedná se o řešení se značnou i ekonomickou podporou, které s přehledem umožní tímto způsobem řízení odpadu minimálně stredočeského kraje.
    Je nutné říci, že toto řešení je pro likvidaci odpadů vhodné a relativně nejméně zatěžující, pouze nekoresponduje s řešením rozšíření skládky.
    V příloze jsou dílčí části analýzy.

• Přijato poděkování: 5

• Přílohy:
    14. úno 2013 11:40 #100 od obyvatel
    Odpověděl obyvatel pro téma Skládka Uhy
    Doplňuji další část souboru

• Přijato poděkování: 5

• Přílohy:
    Poděkovali: Petr Novotný

Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence