Chcete, aby ZŠ jezdila na plavání?

10. dub 2014 19:14 #1 od Marta Mojžišová
Dobrý den,

na dnešní třídní schůzce 2. a 3. třídy ZŠ Nelahozeves jsme se dozvěděli, že ani příští školní rok děti nebudou jezdit na plavecký výcvik. Důvodem je vysoká finanční náročnost. Obec údajně danou aktivitu nedotuje a rodiče loni v dotazníku neodsouhlasili úhradu kurzu ze svých peněz. Mně tato situace nevyhovuje. Považuji plavání ve škole za velmi potřebné. Sondovala jsem na internetu, co a jak a zjistila jsem, že záleží na škole, zda má plavání ve svém vzdělávacím plánu. Naše škola ho tam nemá. Zakládám tuto diskusi, abych zjistila, zda se najdou ještě nějací rodiče, kteří by měli zájem o plavání ve škole. Pak by se případně dalo jít na obec a požádat, zda by se obec jako zřizovatel školy nemohla od příštího školního roku částečně finančně podílet na hrazení kurzů. Do přílohy dávám dokument o prospěšnosti školního plavání, který vznikl na Katedře tělesné výchovy a sportu Pedagogické fakulty v Hradci.

Děkuji za názory
Marta Mojžišová

• Přijato poděkování:

• Pohlaví: Neuvedeno
  • Narození: Neznámé
  • Přílohy:
    11. dub 2014 10:40 #2 od Olga Riegertová
    Odpověděl Olga Riegertová pro téma Chcete, aby ZŠ jezdila na plavání?
    Domnívám se, že plavání je pro děti velmi prospěšné a je škoda, že obec zrušila příspěvek na tuto aktivitu, která je pro některé rodiče finančně nákladná. Určitě by příspěvek na dopravu byl velkou pomocí. Chápu, že může být i organizačně složitější v tak malé škole zajistit potřebný pedagogický doprovod, ale když se chce ... Věřím, že vedení školy i obce najde společnou cestu.
    O.Riegertová
    • Olga Riegertová

• Narození: 28 lis 2020
  • 15. dub 2014 09:26 #3 od Simona Hrňáková
    Odpověděl Simona Hrňáková pro téma Chcete, aby ZŠ jezdila na plavání?
    Dobrý den všem, které tohle téma zajímá. Já bych také velmi uvítala, kdyby škola opět začala jezdit na plavání. Oba starší synové na něj jezdili a brala jsem to jako samozřejmost, protže vím, že jezdí i školy v okolí. (např. Velvary). Myslela jsem, že se tato aktivita dočasně přerušila kvůli rekonstrukci bazénu a jsem překvapená, že v tom nechce škola nadále pokračovat. Mám syna v první třídě a jednoho ve školce a byla bych ráda, kdyby měli ve škole možnost jezdit plavat. Až v té škole se totiž většinou opravdu plavat naučí (doučí). Protože už jsou ze školky připravené. S. Hrňáková
    • Simona Hrňáková

• 15. dub 2014 23:08 #4 od Robin Hron
    Plavání ve škole považuji takřka za samozřejmost. Taky jsem jako školou povinný jezdil.

• Přijato poděkování:

• 17. dub 2014 21:13 #5 od Martina Járková
    Odpověděl Martina Járková pro téma Chcete, aby ZŠ jezdila na plavání?
    Není pro mne úplně logické, že školka a škola mají v tomto odlišný přístup. Školkové děti na plavání chodí a většina z nich po odchodu ze školky nastoupí do místní školy a výuka plavání je tím přerušená, resp. ukončena. Jsem tedy samozřejmě pro, aby byly kurzy plavání k dispozici i pro školní děti.

Plavání má výborný vliv na správné držení těla, kondici, imunitu; navíc děti naučí, že je správné pravidelně sportovat. Zažijí si to, navyknou si a mohou tak i v pozdějším dětském věku sami tuto zdravou sportovní aktivitu vyhledávat / vyžadovat. Dále si myslím, že dětem, které se vody bojí, kurz plavání pomůže strach z vody odbourat.
    Věřím, že škola najde cestu, jak tuto výhodu dětem nabídnout.
    • Martina Járková

• 04. květen 2014 14:32 #6 od Kateřina Pavlíčková
    Ráda bych podpořila diskusi o aktivitách v ZŠ.
    Kromě plavání ( souhlasím se zdravotní prospěšností pro děti) by bylo dobré se zamyslit i nad zapojením naší školy do celostátních olympiád a sportovních soutěží v kraji.
    Dále by škola zvýšila svoji kvalitu širší nabídkou odpoledních kroužků vedených externími lektory a v neposlední řadě kvalitními vyučujícími cizích jazyků.
    Děkuji za zamyšlení.

• Přijato poděkování:

• 19. květen 2014 16:23 #7 od Marta Mojžišová
    Dobrý den,

byla jsem za paní Bavorovou. Přislíbila mi, že pokud by se vyřešila finanční dostupnost pro všechny rodiče, pak by plavání obnoveno bylo. Ale ne od příštího školního roku :-( Poté jsem napsala vedení obce. Paní Urbanová mi na žádost o finanční podporu plavání odpověděla toto:

Vážená paní Mojžišová,

u příspěvkových organizací (ZŠ a MŠ) proběhne veřejnosprávní kontrola hospodaření. V případě, že základní škola nebude disponovat dostatečnými finančními prostředky na dotaci plavání, předložím zastupitelstvu žádost o rozpočtovou změnu, kterou převedeme potřebnou částku základní škole.

S pozdravem

Mgr. Petra Urbanová

• Přijato poděkování:

• Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence