Historické vlaky a autobusy se sjedou do Kralup, zajedou i do Nelahozevsi

DSCF0538
V sobotu 27. dubna se na kralupském nádraží a jeho okolí bude konat Středočeský železniční den, a to od deváté ráno až do šesté večer. Do Kralup přijedou jak parní, tak dieselové lokomotivy, jakož i nejedna historická nebo naopak zcela moderní souprava pro cestující. Nebudou chybět ani dnes již historické autobusy. Vlaky i autobusy budou vyrážet široko i daleko po okolí podle svých mimořádných jízdních řádů. Dočká se i Nelahozeves.

Do Nelahozevsi přijede svatý Jiří s Hurvínkem

Přes Kralupy by měl jet, tentokrát mimořádně v sobotu, parní expres Svatý Jiří v čele s modrým Papouškem místo porouchané Šlechtičny. V případě zatím stále trvajícího striktního zákazu jízd parních lokomotiv z důvodu trvajícího sucha je však pořadatel připraven alternativně nasadit vhodnou historickou dieselovou lokomotivu!

Expres Sv. Jiří letos výjimečně místo z Braníku vyráží ze Smíchova, do Kralup by měl přijet v 9:51. Zde budou cestující mít 50 minut na rychlou prohlídku přistavených železničních vozidel a infostánků. Z Kralup expres odjede v 10:38 hod. a bude dál pokračovat do Nelahozevsi (10:42) a dále přes Vraňany do Ctiněvsi, kam má dorazit v 11:17 hod. Odtud se pak přes Straškov, Zlonice a Slaný bude vracet nazpět do Kralup (13:37) a pak dále na pražské Hlavní nádraží.

Bulik04.Slechtic
Na Řipskou pouť Vás v sobotu z Kralup také mimořádně odveze moderní motorová jednotka RegioShark, která bude prý také alternativně pendlovat do Nelahozevsi a Vraňan.

V relaci Kralupy – Praha a zpět budou tento den vedle dnes obvyklých Elefantů pendlovat jak moderní elektrické jednotky InterPanter, tak revitalizované poschoďové vozy Bpjo, kdysi vyráběné v saském Zhořelci (Görlitz), dnes známé z „Posázavského Pacifiku“, jež budou v jednom směru taženy dnes již historickou elektrickou lokomotivou „Bobina“ a ve druhém směru legendárním dieselelektrickým „Kyklopem“.

Do Nelahozevsi by měl mimořádně zajíždět rovněž motoráček „Hurvínek“ a do Velvar zase motorák zvaný „Kredenc“. Odkazy na mimořádné jízdní řády uvádíme níže!

Plánovány jsou rovněž jízdy parních vlaků tažených zřejmě lokomotivou „Všudybylka“ ve směru Kladno, Lužec, Neratovice a Velvary, avšak vzhledem k aktuálnímu riziku požárů a současnému suchému počasí nelze tyto jízdy bohužel garantovat a parní lokomotivy nemusí být proto ve finále na nádraží vůbec přítomny.

Prohlídky v Kralupech

Během kralupského Středočeského železničního dne bude možno si prohlédnout veškerá přistavená železniční kolejová vozidla a u těchto se vyfotit. Fanouškům železnice budou k dispozici četné informační stánky partnerských organizací Středočeského železničního dne.

V rámci akce bude též mimořádně otevřena zcela nová kralupská odborná železniční knihovna včetně archivu vedle bývalého lokomotivního depa pod Hrombabou. Zde je možno i běžným občanům čerpat jinak mnohdy obtížně dostupné informace z historie československé železniční, silniční, vodní i letecké dopravy.

loko.354.Vsudybylka
Během soboty bude možno rovněž navštívit kralupskou základnu hasičů SŽDC, kam se stylově dostanete buď po krátké jízdě mimořádným motoráčkem M810 od budovy kralupského nádraží kolem bývalého vozového depa a železničního překladiště kusových zásilek. Lze tam dorazit i pěšky nebo autem, a to ulicí Ke Kocandě, která začíná asfaltovým nájezdem na vrchol kralupské levobřežní protipovodňové hráze ke konci Havlíčkovy ulice. V sídle hasičů uvidíte třeba jejich zbrusu nové červené jeřáby, jež byly zcela nenahraditelnými pomocníky při likvidaci nedávné železniční nehody v mělnickém přístavu.

Návštěva akce je rozhodně vhodná pro rodiče s dětmi a prarodiče s vnoučaty. Speciálně pro tyto zde bude přistaven někdejší služební vagon, dnes „Vláček Hráček“, který je speciálně vybaven pro zábavu našich nejmenších. Děti zde zpravidla úplně nejvíce zaujme modelové kolejiště.

Historické autobusy pojedou i do Nelahozevsi

Díky spolupráci s Pražskou integrovanou dopravou budou v sobotu po Kralupsku rovněž kroužit dnes již historické autobusy, a to zcela zdarma! Mimořádná linka č. 1 desetkrát během dne objede trasu od kralupského nádraží přes celou pravobřežní čtvrť Lobeček a nazpět k nádraží. Jako autobus pojede modrobílá Karosa ŠD 11.

Jako mimořádná linka č. 2 pojede modrý kloubový Ikarus 280, a to hned osmkrát. Od nádraží se pojede přes kralupskou levobřežní čtvrť Lobeč a dále se zastávkami u zámků v Nelahozevsi a ve Veltrusech. Návrat přes kralupský pravobřežní Lobeček a most TGM zpět k nádraží.

Třetí mimořádná historická autobusová linka modrobílým autobusem Škoda 706 RTO povede celkem pětkrát z Kralup do Turska přes Holubice, Svrkyni a Velké Přílepy do Noutonic, kde bude u většiny jízd možnost přestupu do dětské vlakové soupravy Cyklohráček.


Mimořádné jízdní řády vlaků, ceny jízdenek:
www.cd.cz/zazitky/kam-na-vylet/2109-do-kralup-nad-vltavou-na-stredocesky-zeleznicni-den

Mimořádné jízdní řády autobusů:
https://pid.cz/stredocesky-zeleznicni-den-kralupynvlt-27-4-2019/

(mat)

Autobus, Vlak

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence