Hasiči se chystají na oslavy 110. výročí založení

DSC 3893
Nejstarší spolek působící v Nelahozevsi čeká kulaté jubileum. Letos na jaře totiž uplyne 110 let od jeho založení.

Slavnostní připomínka se uskuteční v sobotu 8. června, kdy hasiči chystají průvod centrem obce a další doprovodné akce. Podle starosty hasičů Jana Hrdiny nebudou chybět ukázky hasičské techniky, občerstvení a další program. Oslava výročí má vyvrcholit na slavnostním aktu v Rytířském sále zámku Nelahozeves.

Hasičské sdružení bylo v Nelahozevsi založeno v roce 1909, ale svoje sté výročí v roce 2009 bohužel prošvihlo. Po roce 1989 se totiž spolek rozpadl a znovu byl obnoven až v roce 2010. Od té doby se však postupně stal neodmyslitelnou součástí společenského dění v obci. Mezi nejoblíbenější hasičské akce patří každoroční ples (letos proběhne v sobotu 9. února), tradiční pálení čarodějnic (loni pořádané premiérově společně se zámkem), loučení s prázdninami s tradiční pěnovou atrakcí či mikulášská diskotéka.

32748902 10156364230682387 1912096616722989056 n
Nelahozeveští hasiči loni zasahovali u požáru Skládky Uhy
Nelahozeveští hasiči loni zasahovali u požáru Skládky Uhy
Všechny tyto akce si hasiči připomněli na výroční členské schůzi, která se konala v sobotu 19. ledna v budově hasičské zbrojnice. Schůze se zúčastnilo 18 z celkových 33 členů a dále pozvaní hosté z okolních hasičských sborů v regionu.

Mezi hosty nechyběl ani starosta Jakub Brynda. Od roku 2012 to bylo poprvé, co starosta obce na slavnostní setkání hasičů zavítal. V minulosti se akce pravidelně zúčastňoval někdejší místostarosta Josef Kukla, který se sám nedávno stal členem hasičského sboru.

Na výroční schůzi shrnul velitel hasičské jednotky Jan Gregor zásahy, kterých se hasiči v uplynulém roce zúčastnili. Nejvýznamnějším byl bezpochyby výjezd k požáru na Skládce Uhy, ke kterému došlo v noci 16. května. Požár hasilo celkem 15 profesionálních i dobrovolných hasičských sborů. Nelahozeveská jednotka zajišťovala kyvadlovou dopravu vody z protějšího areálu MERO. Na místě strávila osm hodin.

tatra
Hasičská Tatra 815 se nevejde do hasičárny, takže už více než dva roky bez využití stojí zaparkovaná v areálu PTZ.
Hasičská Tatra 815 se nevejde do hasičárny, takže už více než dva roky bez využití stojí zaparkovaná v areálu PTZ.
Ke druhému loňském požáru na skládce 10. srpna hasiči nevyjeli kvůli poruše na zásahovém vozidle LIAZ. Druhé zásahové vozidlo ve vlastnictví hasičů, Tatra 815, již více než dva roky chátrá v areálu PTZ, protože do garáže v hasičské zbrojnici se nevejde. V garáži by se musela zhruba o 30 centimetrů snížit podlaha, což bývalý starosta Josef Kebrle nedovolil z obavy o statiku chátrající budovy. Velitel Jan Gregor tyto obavy považuje za bezpředmětné. Na Tatře, kterou před třemi lety hasičům věnovalo MERO, vinou zanedbané údržby po dobu dvou let údajně vznikla škoda dvě stě tisíc korun.

Vedle ostrého zásahu na skládce se nelahozeveští hasiči zúčastnili listopadového cvičení požáru střechy veltruského zámku. Zlikvidovali také několik sršních rojů, vosích hnízd či nakloněných stromů.

Jednotka má v současnosti devět kvalifikovaných členů, kteří v loňském roce strávili na údržbě techniky, na výjezdech a také na nezbytných školeních téměř dvanáct set hodin.

46339820 730844393947936 5562549755801763840 n
V listopadu si hasiči nacvičili hašení požáru veltruského zámku
V listopadu si hasiči nacvičili hašení požáru veltruského zámku
Obec stojí provoz hasičské jednotky zhruba 300 až 400 tisíc korun ročně, podstatnou část této částky ale tvoří náklady na provoz hasičárny, kterou navíc nevyužívají jen hasiči. Čisté náklady na hasičskou jednotku činí podle Jana Gregora cca 80 tisíc ročně.

Oproti tomu hasičský spolek, který se věnuje zejména zájmové činnosti, dostává od obce roční dotaci ve výši 60 tisíc korun.

Slavnostní hasičské schůze se zúčastnili i dva nezletilí členové – torzo někdejších Soptíků, jejichž oddíl byl před několika lety pro nezájem zrušen a dva nejvěrnější Soptíci tak v současné době hostují v Kralupech nad Vltavou. „V tak malé obci se dětský oddíl těžko udrží,“ konstatuje náměstek starosty hasičů Petr Richtrmoc. Podle něj je těžké konkurovat široké nabídce volnočasových aktivit, které jsou v blízkém okolí dětem k dispozici.

Podobně se nelahozeveští hasiči přestali věnovat hasičskému sportu. Právě tato okolnost je předmětem opakované kritiky ze strany bývalého starosty hasičů Radka Modese, který dnes působí jako starosta Okresního sdružení hasičů Mělník. Podle Jana Hrdiny je ale třeba vzít v úvahu, že jde o dobrovolnou činnost. „Členové sboru mají své rodiny a další závazky. Někteří o víkendech makají na údržbě techniky. Na ježdění po soutěžích už pak prostě nezbývá čas,“ uzavírá starosta hasičů.

(mm)

Hasiči

  • Vytvořeno dne .

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Občanské sdružení Nelahozeves. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.