• Titulní stránka

Dvě ze tří volebních místností se stěhují

DSCF3848
Volební místnost na Dynamu končí, voliči budou chodit do volnočasového centra.
Volební místnost na Dynamu končí, voliči budou chodit do volnočasového centra.
Většina obyvatel obce Nelahozeves se k letošním květnovým volbám do Evropského parlamentu bude muset dostavit jinam, než byli dosud zvyklí. Starostka Petra Urbanová se totiž rozhodla přestěhovat dvě ze tří volebních místnosti – nové místnosti budou mít okrsky Nelahozeves a Podhořany. Volební místnost pro Podhořany je navíc mimo území tohoto okrsku.

Aktualizace: Doplněna informace o uzavření základní školy 23. května

Volební místnost pro okrsek Nelahozeves, která se dosud nacházela v hasičárně, nově najde útočiště v budově základní školy, což je pro voliče jen drobná změna. Jediným vedlejším důsledkem je, že kvůli tomu odpadne v pátek 23. května výuka v základní škole (ačkoliv volby začínají až ve 14 hodin), což se již setkalo s nevolí části rodičů, kteří budou muset zajišťovat pro své děti hlídání. Navíc v květnu budou ještě další dvě ředitelská volna, a to 2. a 9. května.

Jinak je tomu u okrsku Podhořany. Zdejší voliči byli zvyklí chodit dlouhá léta volit do klubovny Dynama. Volební místnost se pak sice na nějaký čas přestěhovala do protější restaurace U Hrušků, ale před rokem se na podnět místostarosty Josefa Kukly vrátila zpět do reprezentativnějších prostor na Dynamu. “Používání klubovny má svou tradici, která byla na nějakou dobu přerušena,” uvedl k tomu místostarosta. V každém případě lidé pořád volili v přirozeném centru této části obce. Nyní se však volby stěhují do prostor volnočasového centra v Zagarolské ulici.

volebni-okrsek-podhorany
Mapa volebního okrsku Podhořany. Modrá značka znázorňuje současnou volební místnost v klubovně Dynama, červenou značkou je vyznačeno volnočasové centrum, kam se volební místnost stěhuje.
Mapa volebního okrsku Podhořany. Modrá značka znázorňuje současnou volební místnost v klubovně Dynama, červenou značkou je vyznačeno volnočasové centrum, kam se volební místnost stěhuje.
Pozoruhodné je, že nová volební místnost se nachází zcela mimo území podhořanského volebního okrsku (viz mapa), protože území, kde se volnočasové centrum nachází, spadá do volebního okrsku Nelahozeves. Lidé bydlící ve vilách okolo volnočasového centra tak sice budou mít volební místnost v sousedství, ale nebude jejich. A naopak většina voličů ze severní části Nelahozevsi (Hleďsebe, Podhořany) to bude mít do volební místnosti mnohem dál než dosud – z některých okrajových míst okrsku to pěšky zabere více než půl hodiny běžné chůze, lidem se sníženou pohyblivostí i déle.

Podle Josefa Kukly, který měl v obci dosud volby organizačně na starosti a dokonce v podhořanském okrsku bydlí, se jedná o rozhodnutí starostky Petry Urbanové, které s ním dopředu nekonzultovala. Podle jeho názoru by za změnou mohla být snaha přesunout volby do reprezentativnějších prostor či úspora na nájemném. Za využití místnosti v budově TJ Dynamo Nelahozeves dosud obec platila 3 000 Kč za jedny volby. V uplynulém roce tak Dynamu zaplatila 12 000 Kč – za dvě kola volby prezidenta, referendum o Skládce Uhy a podzimní předčasné volby do sněmovny.

O přestěhování volební místnosti nevěděla ani zastupitelka a bývalá místostarostka Květuše Dittrichová, která v dotčeném okrsku také bydlí. Bývalou místostarostku rozhodnutí rozhořčilo, podle ní měla starostka věc se zastupiteli předem konzultovat. Sama Květa Dittrichová by podle svých slov s přestěhováním volební místnosti nikdy nesouhlasila zejména s ohledem na seniory, kteří to mají do volnočasového centra daleko. Podle platné legislativy by měly být volební místnosti umístěny tak, aby byly pro voliče dostupné. Žádné další podrobnosti předpisy nestanovují.

DSCF1703
Místostarosta Josef Kukla ve volební místnosti okrsku Podhořany při loňských prezidentských volbách.
Místostarosta Josef Kukla ve volební místnosti okrsku Podhořany při loňských prezidentských volbách.
Starostka Petra Urbanová na žádost o vyjádření nereagovala.

Obec by mohla ve volební den zajistit autobus, podobně jako při loňském referendu, čímž by ale utratila peníze ušetřené na nájemném na Dynamu.

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční v pátek a v sobotu 23.–24. května. Na sobotu 24. května jsou plánovány i Nelahozeveské máje. Ve stejný den se uskuteční i oslavy 150. výročí existence dobrovolného hasičstva v České republice. Ty se budou konat ve Velvarech a zúčastní se jich i nelahozeveský hasičský sbor.

pdf
Oznámení o počtu a sídle volebních okrsků pro volby do Evropského parlamentu[339.62 KB] (zveřejněno na úřední desce obce dne 8. 4. 2014)

(mm)

Volby jiné než komunální

Komentáře   

+5 #1 Hájková Zdena 2014-04-14 21:47
Tak tohle se moc nezdařilo
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence