Co všechno mi v naší obci schází a vadí (a vám možná také)

1
Dovolím si zveřejnit svoji úvahu, bez ohledu na to, že pro obec externě pracuji jako redaktorka Nelahozeveského zpravodaje. Prostor na vyjádření na tomto webu má každý, takže jsem se rozhodla toho využít jako dlouholetá občanka Nelahozevsi, kterou jsem již od svého narození.

 

Transparentní účet i větší informovanost

Naše obec, jak jistě všichni víme, už pár let dostává určité procento peněz za skládku. Zároveň tu jsou nevyřešené spory s obcí Uhy, ale to nechme teď stranou. Podle schváleného rozpočtu na rok 2018 byly plánované výdaje ve výši 50 955 303 Kč. Inspirací k napsání tohoto příspěvku bylo, že sousední obec Nová Ves má na svém webu odkaz na transparentní účet, kde je vidět, kolik obec reálně má na účtu a kam peníze putují. Nelahozeves nikoliv. 

2
Podle mého názoru je fér, když občané mají online přehled, jak obec hospodaří s penězi, které má ve svém rozpočtu. Žádné z uskupení, které kandiduje do říjnových voleb, toto ve svém programu nemá. Přijde mi to škoda, protože by transparentnost byla krokem kupředu, zejména když tu nefunguje komunikace tak, jak by podle mě měla. A doufám, že se s novým zastupitelstvem zlepší. To jistě víte, pokud jste si přečetli můj příspěvek ve zpravodaji

Informace by si člověk na úřadu neměl žádat, ale naopak by jimi úřad měl občany zásobovat. Ne každý se dostane na zasedání zastupitelstva, ale zastupitele si volíme v domnění, že nás budou zastupovat. A já zkrátka očekávám maximální transparentnost a informovanost.

Chodníky i domov pro seniory

Domnívám se jako mnozí další, že je třeba investovat do budování chodníků (to reflektuje většina uskupení), dořešení dopravní obslužnosti. Myslím si, že i náš kulturní dům by si zasloužil vyměnit střechu a zateplit. Nehledě na to, že naší obci by se jistě hodil i dům s pečovatelskou službou, popř. domov pro seniory. Počet obyvatel za posledních X let výrazně stoupl (k 1. 1. 2018 jsme měli 2018 obyvatel) a všichni víme, že seniory je problém všeobecně umístit. Do domu s pečovatelskou službou v Kralupech je třeba mít trvalý pobyt ve městě a nejblíže je domov pro seniory ve Všestudech, kde jsou několikaleté čekací doby.

Veřejné toalety, bezbariérovost a hezké nádraží

Nezaregistrovala jsem žádné bezbariérové veřejné toalety v centru obce. Nádražní budova u zámku je pro ostudu (podle katastru nemovitostí patří České republice).

Před lety byla na prodej. Od zrušení prodejny jízdenek před mnoha lety chátrá a slouží jako úkryt před deštěm. Přitom místo jako nádraží by mělo být výkladní skříní. Řada turistů k nám jezdí vlakem. Máme tu překrásný zámek a světoznámého rodáka. 

V obci mi léta chybí rozmístěné koše. Situace je jistě lepší než před lety, ale nepotkávám koše v Zagarolské, kde bydlím, ani v ulicích, kde jsou bytovky. Skvělé by podle mého bylo vybudovat podzemní kontejnery, protože ty stávající často přetékají... A navíc ty podzemní vypadají lépe.

Propojené a "dodělané" ulice i náves v současném stavu

Jako problém osobně vnímám, že na návsi některé pozemky patří paní Margaret Brooks Lobkowicz a část obci Nelahozeves. Park je ve stavu, který se mi nelíbí (a věřím, že nejsem sama) a projektanti v návrhu územního plánu, který je dostupný ke stažení na webu obce, na návsi naplánovali výstavbu domu pro seniory.

zdroj: návrh územního plánu

Nepochopila jsem, proč obec rozhodla opravit pouze část ulic, které byly před deseti lety rozkopány kvůli kanalizaci. Vltavská ulice připomíná tankodrom... Nedává mi smysl, proč byla opravena pouze silnice a na chodníky se nesáhlo. Budou se snad dělat až v druhé vlně? A kdy ta "druhá vlna" revitalizace přijde? 

Jako nezávislému pozorovateli, který se procházel ulicemi Školní, V Závětině a v Loučkách, mi chybí vzájemné propojení ulic "na konci". Podle současného územního plánu to je naplánováno někde, kde to spoluobčané s vlastnickým právem nechtějí a dohadují se kvůli tomu se současným zastupitelstvem. Mezi dotčenými je kandidát do zastupitelstva Bc. Pavel Matoušek a řada dalších (viz obrázek).

Přitom vedle jsou pozemky klasifikované jako orná půda a ovocný sad, které patří třem vlastníkům. Jedním z nich je William Lobkowicz a druhou Margaret Brooks Lobkowicz... Nikoho to nenapadlo se zkusit domluvit s těmito majiteli a případně od nich část pozemku odkoupit? O tomto problému jsem se dozvěděla díky článku pana Mojžiše zveřejněném na Nela.cz, který na reakce dotčených nenechal dlouho čekat. Já osobně této problematice nerozumím, ale přišlo by mi to jako řešení.

Slovo závěrem

Mohla bych pokračovat dál, ale myslím, že příliš dlouhé články nudí, takže to tady ukončím. Děkuji za přečtení mé úvahy i případnou diskuzi.

Územní rozvoj, Autobus, Kulturní dům

  • Vytvořeno dne .

Komentáře   

-4 #2 Modes Radek 2018-09-28 12:17
Plně se Soňou Brunnerovou souhlasím a pokud nám dají občané své hlasy v nastávajících volbách tak i spoustu těchto věcí zrealizujeme. Máme na to jak páky tak i prostředky. Důležité je ale výkonné zastupitelstvo a to jak občané budou volit. Našim cílem je složit zastupitelstvo, které bude skutečně hájit zájmy obyvatel a naslouchat jim. K tomu ale potřebujeme mít sílu a vůli leccos prosadit a zrealizovat. Za naší kandidátku to osobně mohu slíbit že se tak bude dít.
Citovat
+4 #1 alexandr Voljanskij 2018-09-26 10:07
Taky hezky napsáno, vzláště poslední odstavec je trefný.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence