Bude mít Nelahozeves obecní policii?

sluzebna veltrusy
Služebna městské policie ve Veltrusích | Foto: Miroslav Blažek
Služebna městské policie ve Veltrusích | Foto: Miroslav Blažek
Potřebuje naše obec strážníky? Nový starosta Nelahozevsi Jakub Brynda se domnívá, že ano, a již dal najevo, že má v úmyslu v tomto volebním období zřídit v naší vsi obecní policii.

V současné době v obci operují strážníci kralupské městské policie, zabývají se však pouze měřením rychlosti vozidel, do Nelahozevsi zajíždějí zhruba jednou za týden až čtrnáct dnů. K ničemu jinému nemají podle smlouvy mezi Nelahozevsí a Kralupy nad Vltavou pravomoc.

Právě rozšíření působnosti kralupských strážníků na další oblasti je jednou z možných variant do budoucna. Dovede si to představit i jejich velitel Ladislav Voves, muselo by ale dojít k navýšení počtu strážníků. „Při počtu lidí, které máme, to nejde. Samotné Kralupy zvládáme jen za cenu velkých přesčasů. S plným stavem by to ale šlo,“ ujišťuje velitel. Kralupští strážníci by v případě personálního posílení mohli zajišťovat komplexní služby i v dalších okolních obcích a hlídky by mohly přejíždět mezi nimi podle potřeby.

voves2
Velitel kralupských strážníků Ladislav Voves | Repro: TV Kralupy
Velitel kralupských strážníků Ladislav Voves | Repro: TV Kralupy
Právě sdílení hlídek je podstatným faktorem pro úsporu nákladů. Podle bývalého místostarosty Josefa Kukly, který možnosti zřízení obecní policie zkoumal už v minulosti, by totiž plnohodnotná samostatná obecní policie v Nelahozevsi vyžadovala minimálně osm strážníků, aby byl pokryt nonstop provoz dvoučlenných hlídek s rezervou pro případ dovolených či nemoci. Kromě toho, že zaplatit takové množství kvalifikovaných lidí by bylo velmi drahé, může být podle Ladislava Vovese problém potřebné lidi vůbec sehnat. „Potíže s náborem pracovníků má státní policie, celní správa, vězeňská služba nebo bezpečnostní služba letiště. My všichni se přetahujeme o stejné typy lidí,“ konstatuje Ladislav Voves. „Za poslední tři roky mi osm strážníků odešlo k městské policii do Prahy.“

Rozšíření působnosti kralupských strážníků na Nelahozeves zvažuje i starosta Jakub Brynda a chystá se o této možnosti jednat se svým kralupským protějškem Markem Czechmannem. Vedle toho ale společně s místostarostou Zdeňkem Schneiderem zkoumají ještě jednu cestu – oslovit s nabídkou společné obecní policie okolní obce podobné velikosti. Zatím kontaktoval starosty Veltrus a Nové Vsi. „Služebna by byla ve Veltrusích, kde je už teď,“ nastiňuje svou představu Jakub Brynda. V Nelahozevsi by měli strážníci potřebné zázemí. Veltruská policie má ale v současné době pouhé dva strážníky ve službě, další lidé by se tedy museli nabrat.

mp2
Velitel veltruských strážníků Josef Mošna. Jeho zástupkyně Lucie Jandová je v současné době na rodičovské dovolené. | Foto: Město Veltrusy
Velitel veltruských strážníků Josef Mošna. Jeho zástupkyně Lucie Jandová je v současné době na rodičovské dovolené. | Foto: Město Veltrusy
I velitel veltruských strážníků Josef Mošna si sdílení hlídek dovede dobře představit. Současně ale upozorňuje na vysoké vstupní náklady, které má Nelahozeves před sebou. „Výstroj, výzbroj, rozsáhlé školení a zkoušky či zbrojní průkazy, to všechno stojí spoustu peněz. Služebnu musíte řádně vybavit, potřebujete například trezor. A samozřejmě auto,“ připomíná velitel. Provoz městské policie vyjde Veltrusy ročně na dva miliony korun, a to navíc pouze v denním režimu v pracovních dnech. O víkendech drží veltruští strážnici pohotovost na telefonu a vyjíždějí jen v případě nutnosti. „Nejčastěji kvůli toulavým a odhozeným psům. Řidiči se jich často zbavují u dálnice,“ konstatuje Josef Mošna. Veltruská policie totiž vykonává služby i pro sousední Novou Ves, která leží přímo vedle dálnice D8.

Obecní policie by kromě kontroly dodržování pravidel silničního provozu zajišťovala i kontrolu pořádku a řešení běžných přestupků – na zavolání by byla schopna přijet pravděpodobně rychleji než státní policie, která má v Kralupech nad Vltavou běžně jen jednu hlídku. Nelahozeveští strážníci by zajišťovali odchyt zvířat, dozor při kulturních akcích v obci či dohled nad dopravou při akcích na zámku, kdy je v obci tradičně dopravní kolaps a státní policie ho nestíhá řešit.

Obecní policie by mohla mít také na starosti sledování záznamů z kamer rozmístěných po obci. Zatím jsou jen dvě přímo u obecního úřadu, současné vedení obce by ale rádo instalovalo další. Tím se liší od bývalého starosty Josefa Kebrleho, který si kamery v obci nepřál. „Nemám rád šmírování a domnívám se, že přínosy kamerového systému v naší obci by byly velmi malé,“ konstatuje bývalý starosta s tím, že je třeba nejprve vyhodnotit, k čemu by kamerový systém měl sloužit a kdo by měl k záznamům přístup.

V obci by též podle představy Jakuba Bryndy měly být nainstalovány nové automatické radary. Jeden byl v minulosti ve Velvarské ulici, patřil ale sousedním Kralupům, kterým také plynuly příjmy ze všech pokut. Poté, co si řidiči na radar zvykli a začali přes Podhořany jezdit povolenou padesátkou, se jeho provoz přestal vyplácet a kralupská radnice jej z Nelahozevsi zase odvezla. Jediným radarem v obci tak v současné době zůstává informační radar v Zagarolské ulici u mateřské školy, který ale nemá záznamové zařízení.

(mm)

Automobilová doprava, Městská policie

  • Vytvořeno dne .

Komentáře   

-2 #1 Jan Ryšavý 2019-02-18 19:45
Obecní policie je třeba. 8 strážníků? K čemu? Stačí denní režim a pohotovost jako ve Veltrusích, a to ještě zabezpečují Novou Ves. Sledovat kamery? Trvale netřeba, stačí projet ráno ve všední den záznam. Auto? Není jen pro policii třeba. Stačí služební úřadu podle potřeby. Stačí dvě kola nebo kola na elektrický pohon. Řada obcí má dokonce obecní policii jen s jedním strážníkem a funguje to. Je třeba jen začít aspoň s jedním strážníkem. Nalézt vhodnou osobu, vhodnou místnost, základní vybavení a výstroj a uvidí se později, co je třeba dále zlepšit. Je třeba přestat již o řadě věcí pouze diskutovat, je třeba jednat. Stejně jako bylo zbytečné stále se jen soudit o peníze ze skládky, to by pakl skutek utek. Dobře, že to nové zastupitelstvo již ukončilo a začalo připravovat investice a tedy využití peněz.
Citovat

Přidat komentář


Provozovatelem portálu Nela.cz je Nela Media, z. ú. Nejedná se o oficiální stránky obce. Obsah těchto stránek může být šířen pouze v souladu s licenčními podmínkami.

Kontakty, redakce, licence