• Články
 • Kultura
 • Hudba
 • Zemřel Vojen Očenášek, předseda Kruhu přátel hudby

Zemřel Vojen Očenášek, předseda Kruhu přátel hudby

DSCF0780
Vojen Očenášek
Kralupský kulturní svět je od pátku 7. dubna o něco chudší. Ve věku 73 let zemřel po krátké těžké nemoci dlouholetý předseda Kruhu přátel hudby Kralupy nad Vltavou Vojen Očenášek.

Jméno Vojena Očenáška je na Kralupsku neodmyslitelně spjato s vážnou hudbou, ale j jazzem, který patřil k jeho oblíbeným žánrům, stejně jako dechová hudba – ostatně on sám vedle klavíru ovládal i hru na klarinet a saxofon. Své oblíbené hudební žánry propagoval na Kralupsku od svého mládí. Jeho aktivity dostaly novou dynamiku v roce 1972, kdy stanul v čele Kruhu přátel hudby a vedl jej pak dalších 45 let. Ve své činnosti navázal na dlouholetou tradici koncertů místních pěveckých sborů, dechových a instrumentálních orchestrů. Pod jeho vedením Kruh uspořádal bezpočet koncertů. Očenášek si vždy dával záležet na kvalitním výběru účinkujících, na jeho pozvání přijížděla do Kralup či Nelahozevsi řada zahraničních, někdy i zámořských hostů. Při výběru účinkujících Očenášek opakovaně využíval svých četných osobních kontaktů a zároveň opakovaně prokazoval svůj široký hudební rozhled – za vše hovoří například originální výběr americké houslistky Karen Bentley Pollick (2014) či dvojce mladých klavíristek z Brazílie – dua Bretas-Kevorkian (2016). Absence jakýchkoliv generačních předsudků byla ostatně jedním z charakteristických rysů aktivit Vojena Očenáška, o čemž nejlépe svědčí to, že na jeho pozvání přijede do Nelahozevsi letos 1. června teprve čtyřiadvacetiletý americký klavírista Drew Petersen, vítěz letošních American Pianists Awards.

Jeho vystoupení v rámci Hudebních slavností Antonína Dvořáka v jeho rodném kraji se již Vojen Očenášek nedočkal.

DSCF3879
S klavírním virtuosem Radoslavem Kvapilem
Právě tradice Dvořákových slavností, jehož dílo miloval, patří mezi nejvýznamnější Očenáškovy kulturní počiny na Kralupsku. Série koncertů komorní, symfonické, pěvecké, dechové a jazzové hudby rozprostřená do celého roku s precizní kompozicí a pečlivým výběrem pozvaných interpretů si velmi rychle získala řadu věrných návštěvníků. Málokdo by ale asi věřil tomu, že v roce 2017 dospějí slavnosti až k půlkulatému 45. ročníku.

S Nelahozevsí jsou Dvořákovy slavnosti spojeny nejen jménem našeho slavného rodáka, ale zejména tím, že před deseti lety se celé pásmo koncertů přesunulo z kralupského kulturního domu právě do skladatelovy rodné obce. “Koncerty komorního rázu byly občas v Nelahozevsi pořádány i předtím, a to v Památníku Antonína Dvořáka,” vzpomíná tajemnice Kruhu přátel hudby Ilona Hronková. Kapacita malého památníku ale ani zdaleka nedokázala uspokojit poptávku publika dychtivého po vážné hudbě. “Kralupský KASS zase nevyhovoval po stránce akustické, a tak pana Očenáška napadlo přesunout koncerty do Rytířského sálu zámku Nelahozeves.” Právě v té době začala tehdejší pracovnice zámku Ilona Hronková s Vojenem Očenáškem pracovat na poli kulturním. “Byl to vskutku výborný tah, neboť krásné prostředí sálu s výhledem na Dvořákův rodný dům, spolu s výbornou akustikou a prvotřídními umělci dokázalo sál naplnit vždy do posledního místa.” Spolupracovníci Kruhu museli nezřídka řešit otázku, kam všechny hudbymilovné posluchače usadit, protože členská základna díky kvalitnímu výběru interpretů a celkově profesionálnímu vedení Kruhu ze strany Vojena Očenáška stále narůstala. K dlouholetým členům, kteří na zámecké koncerty tradičně přijížděli objednaným autobusem, se pak přidávali i četní posluchači přímo z Nelahozevsi, nezřídka včetně hudebně orientovaných dětí.

“Vojena Očenáška jsem znal pouze krátce, ale bylo to velmi cenné setkání s člověkem laskavým a přitom cílevědomým, s ohromným nadhledem a přitom s mimořádným smyslem pro důležité detaily,” vzpomíná na svá setkání s významným hudebním činovníkem starosta Nelahozevsi Josef Kebrle. “Významně pomohl udržet a rozvinout v Nelahozevsi, rodišti Antonína Dvořáka, tradici vážné hudby.” Zpráva o Očenáškově úmrtí zasáhla i členku kulturní komise obce Kateřinu Bryndovou, která má ve své gesci právě vážnou hudbu. “Byl to úctyhodný člověk, který měl vždy co říct publiku koncertů klasické hudby. Pro něj byla hudba naprosto přirozenou součástí života, a tak se k ní i choval, svobodně a s úctou.”

DSCF6696
Se starostou Josefem Kebrlem
“V osobě Vojena Očenáška ztrácíme opravdu výjimečného člověka,” neskrývá zármutek tajemnice Kruhu Ilona Hronková. “Byl neuvěřitelně cílevědomý, pracovitý, přátelský ke všem kolem sebe, srdce měl široké. Mohli jste si s ním povídat snad o čemkoliv.” Členové Kruhu přátel hudby se budou podle Ilony Hronkové snažit na Očenáškovu činnost navázat.

Vojen Očenášek se narodil 18. 9. 1943 v Kralupech nad Vltavou. Pochází z rodiny, kde se vždy kulturou a společenským děním žilo, a to ovlivnilo jeho životní postoj a přístup k veřejnému životu. Maminka jako profesorka hudby a tatínek jako divadelní ochotník byli jeho přímými účastníky. Od raného věku s rodiči navštěvoval koncerty, opery a divadelní představení včetně operet. Při studiích na gymnáziu a potom na Vysoké škole chemicko-technologické se učil hře na klavír, klarinet a saxofon. V době vojenské prezenční služby se stal členem velkého swingového orchestru při Posádkové hudbě v Příbrami.

Po listopadu 1989 se Kruh přátel hudby Kralupy nad Vltavou pod Očenáškovým vedením transformoval z původní organizace působící pod celostátní agenturou Pragokoncert do samostatného spolku. Díky Vojenu Očenáškovi se Kruhu podařilo najít nový model existence a v současné době své aktivity vyvíjí díky prostředkům za reklamu, darům podporovatelů a podpory města Kralupy nad Vltavou, ale i Nelahozevsi, která Kruh každoročně podporuje částkami ve výši 20–30 tisíc korun.

(mm)

Plánované koncerty Kruhu přátel hudby v Nelahozevsi

1. 6. 2017 – komorní koncert klavíristy Drewa Petersena

14. 9. 2017 – Smetanovo trio – klavírní trio ve složení Jitka Čechová ­– klavír, Jiří Vodička – housle, Jan Páleníček – violoncello 

12. 10. 2017 – Muchovo kvarteto, František Novotný (housle)

Listopad 2017 (termín bude upřesněn) – pěvecký koncert laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech.

Koncerty se konají v Rytířském sále zámku Nelahozeves, začátek vždy v 19.30 hodin.

Vstupenky na koncerty jsou v prodeji před koncerty na místě a objednat je lze týden před koncertem u Ilony Hronkové (tajemnice KPH, tel. 725 837 912, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Kapacita Rytířského sálu je omezena!

Vytisknout

Přidat komentář


Související články

Dvořákovo výročí letos připomene Dvořákovo trio

IMG 6895 Výročí narození slavného nelahozevského rodáka v letošním roce připadá na krásnou zářijovou neděli 8. září. V letošním roce uplyne již 172 let od narození tohoto velikána světové hudby.


V Nelahozevsi vystoupí americká houslistka Karen Bentley Pollick

karen-bentleyJen pár týdnů poté, co do Nelahozevsi zavítal velký francouzský studentský sbor, přivítá naše obec další zahraniční hudební hvězdu. Ve čtvrtek 15. května vystoupí v Rytířském sále zámku Nelahozeves přední americká houslistka a violistka Karen Bentley Pollick. Na klavír ji bude doprovázet ruský pianista Ivan Sokolov.


Dvořákova Nelahozeves pohledem čtyř mladých autorů

DSCF6720Tradiční zářijová připomínka výročí narození našeho rodáka Antonína Dvořáka (* 8. září 1841) získává v posledních letech novou dynamiku a netradiční prvky. Proto jsme se i my rozhodli letos přistoupit k reportáži z této události trochu jinak než v minulých letech.


Rybovka naplnila Rytířský sál, ale hudební rok v Nelahozevsi ještě nekončí

DSCF2943Všechny dárky už budou rozdány, ale 25. prosince si můžete přijít ještě pro jeden přídavek. Od 19 hodin si v kostele sv. Ondřeje budete moci zazpívat pásmo koled.


Hudební slavnosti Antonína Dvořáka letos přinesou šest koncertů

DSCF5038Kralupští přátelé klasické hudby i pro rok 2015 zvolili Rytířský sál zámku Nelahozeves jako místo pro sérii koncertů konaných v rámci 63. Hudebních slavností Antonína Dvořáka v jeho rodném kraji. Na letošek plánuje Kruh přátel hudby Kralupy nad Vltavou (KPH) šest vystoupení.

Poslední komentáře pod články

 • Krajské volby v Nelahozevsi vyhrál STAN
  • Radek Šebesta Před 6 měsíců
   Dobrý den pane Ryšavý, nevím kde jste zjišťoval informaci ohledně povinnosti zastupitelů zajišťovat volby.

   Číst dále...

 • Linka na zpracování odpadu životnímu prostředí neuškodí, řekl krajský úřad
  • josef.mareyi Před 6 měsíců
   schvaleno ... nelahozeves.cz/.../... (http://nelahozeves.cz/deska/linka-na-vyrobu-srf-v-arealu-skladka-uhy-uzemni-rozhodnuti/) ...

   Číst dále...

 • Seniora v Nelahozevsi zabil vlak, první pomoc mu poskytl místní student
  • Jakub R. Před 3 měsíců
   Přesto, že toho hocha neznam, tak vypovída o jeho lidských kvalitách. Je hezké, že tu ještě jsou lidé ...

   Číst dále...

    
  • Jirka40 Před 5 měsíců
   Dominik je super, a doufejme že nepůjde ve stopách svého otce,pač na něj byt hrdy nemůže

   Číst dále...

 • Vlaky do Nelahozevsi budou jezdit každou hodinu
  • Tomáš Robek Před 6 měsíců
   Jen oprava: autobusy v trase Mělník-Kralupy přes Nelahozeves nikdy nejezdily,pouze při předposlední uzavírce ...

   Číst dále...

Poslední příspěvky na diskusním fóru