Zemřel Vojen Očenášek, předseda Kruhu přátel hudby

DSCF0780
Vojen Očenášek
Kralupský kulturní svět je od pátku 7. dubna o něco chudší. Ve věku 73 let zemřel po krátké těžké nemoci dlouholetý předseda Kruhu přátel hudby Kralupy nad Vltavou Vojen Očenášek.

Jméno Vojena Očenáška je na Kralupsku neodmyslitelně spjato s vážnou hudbou, ale j jazzem, který patřil k jeho oblíbeným žánrům, stejně jako dechová hudba – ostatně on sám vedle klavíru ovládal i hru na klarinet a saxofon. Své oblíbené hudební žánry propagoval na Kralupsku od svého mládí. Jeho aktivity dostaly novou dynamiku v roce 1972, kdy stanul v čele Kruhu přátel hudby a vedl jej pak dalších 45 let. Ve své činnosti navázal na dlouholetou tradici koncertů místních pěveckých sborů, dechových a instrumentálních orchestrů. Pod jeho vedením Kruh uspořádal bezpočet koncertů. Očenášek si vždy dával záležet na kvalitním výběru účinkujících, na jeho pozvání přijížděla do Kralup či Nelahozevsi řada zahraničních, někdy i zámořských hostů. Při výběru účinkujících Očenášek opakovaně využíval svých četných osobních kontaktů a zároveň opakovaně prokazoval svůj široký hudební rozhled – za vše hovoří například originální výběr americké houslistky Karen Bentley Pollick (2014) či dvojce mladých klavíristek z Brazílie – dua Bretas-Kevorkian (2016). Absence jakýchkoliv generačních předsudků byla ostatně jedním z charakteristických rysů aktivit Vojena Očenáška, o čemž nejlépe svědčí to, že na jeho pozvání přijede do Nelahozevsi letos 1. června teprve čtyřiadvacetiletý americký klavírista Drew Petersen, vítěz letošních American Pianists Awards.

Jeho vystoupení v rámci Hudebních slavností Antonína Dvořáka v jeho rodném kraji se již Vojen Očenášek nedočkal.

DSCF3879
S klavírním virtuosem Radoslavem Kvapilem
Právě tradice Dvořákových slavností, jehož dílo miloval, patří mezi nejvýznamnější Očenáškovy kulturní počiny na Kralupsku. Série koncertů komorní, symfonické, pěvecké, dechové a jazzové hudby rozprostřená do celého roku s precizní kompozicí a pečlivým výběrem pozvaných interpretů si velmi rychle získala řadu věrných návštěvníků. Málokdo by ale asi věřil tomu, že v roce 2017 dospějí slavnosti až k půlkulatému 45. ročníku.

S Nelahozevsí jsou Dvořákovy slavnosti spojeny nejen jménem našeho slavného rodáka, ale zejména tím, že před deseti lety se celé pásmo koncertů přesunulo z kralupského kulturního domu právě do skladatelovy rodné obce. “Koncerty komorního rázu byly občas v Nelahozevsi pořádány i předtím, a to v Památníku Antonína Dvořáka,” vzpomíná tajemnice Kruhu přátel hudby Ilona Hronková. Kapacita malého památníku ale ani zdaleka nedokázala uspokojit poptávku publika dychtivého po vážné hudbě. “Kralupský KASS zase nevyhovoval po stránce akustické, a tak pana Očenáška napadlo přesunout koncerty do Rytířského sálu zámku Nelahozeves.” Právě v té době začala tehdejší pracovnice zámku Ilona Hronková s Vojenem Očenáškem pracovat na poli kulturním. “Byl to vskutku výborný tah, neboť krásné prostředí sálu s výhledem na Dvořákův rodný dům, spolu s výbornou akustikou a prvotřídními umělci dokázalo sál naplnit vždy do posledního místa.” Spolupracovníci Kruhu museli nezřídka řešit otázku, kam všechny hudbymilovné posluchače usadit, protože členská základna díky kvalitnímu výběru interpretů a celkově profesionálnímu vedení Kruhu ze strany Vojena Očenáška stále narůstala. K dlouholetým členům, kteří na zámecké koncerty tradičně přijížděli objednaným autobusem, se pak přidávali i četní posluchači přímo z Nelahozevsi, nezřídka včetně hudebně orientovaných dětí.

“Vojena Očenáška jsem znal pouze krátce, ale bylo to velmi cenné setkání s člověkem laskavým a přitom cílevědomým, s ohromným nadhledem a přitom s mimořádným smyslem pro důležité detaily,” vzpomíná na svá setkání s významným hudebním činovníkem starosta Nelahozevsi Josef Kebrle. “Významně pomohl udržet a rozvinout v Nelahozevsi, rodišti Antonína Dvořáka, tradici vážné hudby.” Zpráva o Očenáškově úmrtí zasáhla i členku kulturní komise obce Kateřinu Bryndovou, která má ve své gesci právě vážnou hudbu. “Byl to úctyhodný člověk, který měl vždy co říct publiku koncertů klasické hudby. Pro něj byla hudba naprosto přirozenou součástí života, a tak se k ní i choval, svobodně a s úctou.”

DSCF6696
Se starostou Josefem Kebrlem
“V osobě Vojena Očenáška ztrácíme opravdu výjimečného člověka,” neskrývá zármutek tajemnice Kruhu Ilona Hronková. “Byl neuvěřitelně cílevědomý, pracovitý, přátelský ke všem kolem sebe, srdce měl široké. Mohli jste si s ním povídat snad o čemkoliv.” Členové Kruhu přátel hudby se budou podle Ilony Hronkové snažit na Očenáškovu činnost navázat.

Vojen Očenášek se narodil 18. 9. 1943 v Kralupech nad Vltavou. Pochází z rodiny, kde se vždy kulturou a společenským děním žilo, a to ovlivnilo jeho životní postoj a přístup k veřejnému životu. Maminka jako profesorka hudby a tatínek jako divadelní ochotník byli jeho přímými účastníky. Od raného věku s rodiči navštěvoval koncerty, opery a divadelní představení včetně operet. Při studiích na gymnáziu a potom na Vysoké škole chemicko-technologické se učil hře na klavír, klarinet a saxofon. V době vojenské prezenční služby se stal členem velkého swingového orchestru při Posádkové hudbě v Příbrami.

Po listopadu 1989 se Kruh přátel hudby Kralupy nad Vltavou pod Očenáškovým vedením transformoval z původní organizace působící pod celostátní agenturou Pragokoncert do samostatného spolku. Díky Vojenu Očenáškovi se Kruhu podařilo najít nový model existence a v současné době své aktivity vyvíjí díky prostředkům za reklamu, darům podporovatelů a podpory města Kralupy nad Vltavou, ale i Nelahozevsi, která Kruh každoročně podporuje částkami ve výši 20–30 tisíc korun.

(mm)

Plánované koncerty Kruhu přátel hudby v Nelahozevsi

1. 6. 2017 – komorní koncert klavíristy Drewa Petersena

14. 9. 2017 – Smetanovo trio – klavírní trio ve složení Jitka Čechová ­– klavír, Jiří Vodička – housle, Jan Páleníček – violoncello 

12. 10. 2017 – Muchovo kvarteto, František Novotný (housle)

Listopad 2017 (termín bude upřesněn) – pěvecký koncert laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech.

Koncerty se konají v Rytířském sále zámku Nelahozeves, začátek vždy v 19.30 hodin.

Vstupenky na koncerty jsou v prodeji před koncerty na místě a objednat je lze týden před koncertem u Ilony Hronkové (tajemnice KPH, tel. 725 837 912, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.). Kapacita Rytířského sálu je omezena!

Vytisknout

Přidat komentář


Související články

Zámek Nelahozeves přivítá mezinárodní hudební festival

rudolfinumMilovníci vážné hudby si v Nelahozevsi opět přijdou na své. Součástí právě probíhajícího Mezinárodního festivalu komorní hudby pořádaného sdružením Ameropa, jehož koncerty jsou situovány zejména do Prahy, je totiž i jedno vystoupení v Nelahozevsi. Koncert s podtitulem “Ameropa oslavuje Antonína Dvořáka ve městě jeho narození” se uskuteční v neděli 4. srpna od 17 hodin na nádvoří nelahozeveského zámku. V rámci večerního vystoupení se představí na padesát umělců z deseti zemí.


Nedělní benefiční koncerty: do Veltrus přijedou jazzmani, Kralupy zahrají hlavně pro děti

P6034826Město Veltrusy srdečně zve na charitativní koncertní odpoledne - "Jazzmani Veltrusům - Veltrusy sobě", které proběhne v neděli 23. června 2013 od 16 hodin na školním hřišti místní základní školy. Účast přislíbil mj. i slavný jazzový multiinstrumentalista Jiří Stivín a Sestry Havelkovy.


Před 110 lety zemřel Antonín Dvořák

dvorak1. května uplynulo 110 let od úmrtí nelahozeveského rodáka Antonína Dvořáka (1841–1904). Výročí si Dvořákovi fanoušci připomínají po celém světě, a to jak tradiční, tak i zcela neortodoxní formou.


170. výročí narození Antonína Dvořáka

Dvorak1Dne 8. září 2011 oslavíme jubilejní 170. výročí narození hudebního skladatele Antonína Dvořáka (1841 - 1904), rodáka z Nelahozevsi. Rádi bychom vám touto cestou shrnuli akce, které se v souvislosti s tímto výročím konají v Nelahozevsi i jinde.


Mladí Francouzi v Nelahozevsi: hudební událost roku

DSCF5171Kdo o poslední dubnové sobotě krátce po poledni nezavítal do Parku Antonína Dvořáka či následně do kulturního domu, o hodně přišel. Dvě stovky studentů francouzských středních škol, podporované desítkou vyučujících, totiž připravili pro Nelahozeves skutečně neopakovatelný kulturní zážitek, který naše obec jen tak znovu nezažije.

Poslední komentáře pod články

 • Chystá se změna poplatku za popelnice. Kdo dobře třídí, ušetří
  • Karel Havlovic Před 1 týden
   Platíme za odpady v trvalém bydlišti v Praze za celý týden, celý rok. Staráme se o chalupu v Lešanech ...

   Číst dále...

    
  • Kakac Před 1 týden
   Bydlíme ve spodním resortu, chtěl bych uvést, že popelnice na tříděný odpad (konkrétně plasty a papír) ...

   Číst dále...

    
  • Fontána Před 2 týdnů
   Tak koukám, že se bio popelnice, kterou máme celý měsíc nepoužitou a dám do ní posekanou trávu a ...

   Číst dále...

    
  • Nela.cz Před 3 týdnů
   Starosta právě na zasedání potvrdil, že to je chyba a že tam tato položka má být a bude.

   Číst dále...

    
  • Pavel N. Před 3 týdnů
   Za naší rodinu volám: Konečně! Takto bude systém svozu alespoň trochu spravedlivý. Jsme větší rodina ...

   Číst dále...

Poslední příspěvky na diskusním fóru