Zástupkyně ombudsmana v kauze Rosových: Stavební úřad Kralupy pochybil

titul
Takto dnes vypadá styk domů rodiny Rosových (vpravo) a Dluhošových (vlevo).
Více než tři roky trvající spor rodiny Rosových a Dluhošových z Lešan se stále neblíží žádnému řešení. Do sporu na základě žádosti Rosových vstoupila i zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, která stavební úřad v Kralupech nad Vltavou upozornila na několik chyb a vytkla mu také nečinnost. Stavební úřad se však brání a na řešení sporu si najal renomovanou právní kancelář.

Celá kauza začala na podzim roku 2008, kdy Jan Dluhoš začal rekonstruovat svůj dům – původně přízemní domek rozšířil o další patro a zároveň provedl rekonstrukci sklepa. Při té příležitosti uboural část společné zdi se sousedním domem rodiny Rosových, kus jejich střechy, celý štít a část základů jejich 140 let starého rodinného domku. Ubouranou střechu nezajistil proti dešti, takže do domu Rosových začalo zatékat, a k tomu se přidaly spodní prameny vzlínající díky narušeným základům domu pod styčnou zdí.

Problém byl v tom, že Jan Dluhoš celou tuto stavbu prováděl načerno, bez jakéhokoliv stavebního povolení.

Od té chvíle se rozjela dosud neskončená byrokratická mašinérie, v níž vedle obou znesvářených rodin sehrál hlavní roli Stavební úřad v Kralupech nad Vltavou a okrajově též, díky různým odvoláním, středočeský krajský úřad a Ministerstvo pro místní rozvoj. Problém není vyřešen dodnes – Jan Dluhoš stavbu nedokončil a nebydlí v ní a Rosovi trpí vlhkou zdí a plísněmi na styčné zdi. Do toho se v poslední době přidaly obavy z porušené statiky domu.

predek1
Takto vypadal Dluhošův dům před rekonstrukcí...
predek2
...a takto vypadá dnes. Celá stavba byla provedena načerno v roce 2008 a dosud není zlegalizována, ani zbourána.

Kauze se třikrát po sobě věnovala též Česká televize v pořadu Černé ovce a v loňském roce také televize Prima.

Manželé Rosovi považují za hlavního viníka problému kralupský stavební úřad, který dle jejich názoru nebyl schopen za tři roky vůči Janu Dluhošovi účinně zakročit. Nečinnost stavebnímu úřadu vytkla také zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, která se problému obšírně věnovala na základě podnětu Rosových. Že se případ táhne neobvykle dlouho, připustil i starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček. Sám stavební úřad však pochybení odmítá.

Úřad uznává, že Jan Dluhoš provedl rekonstrukci načerno, a skutečně mu část stavby nařídil zbourat. Podle vyjádření referentky úřadu Lenky Millerové však v tuto chvíli nemůže stavební úřad udělat pro rodinu Rosových nic, neboť podle zákona lze nápravná opatření nařídit pouze vlastníkovi stavby. To znamená, že úřad nemůže nařídit Janu Dluhošovi, aby uvedl do původního stavu dům rodiny Rosových, a i kdyby mu nařídil zbourat celé načerno postavené patro na jeho domě, na poškození sousedního domu Rosových už to nic nezmění. Ten si musí dle vyjádření stavebního úřadu Rosovi opravit sami a následně vymáhat náklady po Janu Dluhošovi. Právě tento aspekt považuje šéf stavebního úřadu Jiří Polák za podstatu problému. “Rosovi si musí uvědomit, že postup dle stavebního zákona neumožňuje nařídit opravu Dluhošovi, ale musí si ji opravit Rosovi a poté to soudně vymáhat,” zdůrazňuje Jiří Polák.

Po Rosových již také stavební úřad začal opravu jejich stavby vymáhat, neboť dle Lenky Millerové současný stav stavby potenciálně ohrožuje zdraví jeho obyvatel. Na kontrolu stavby si referentka stavebního úřadu před týdnem pozvala i statika. “Pokud bychom měli postupovat tak, jak nám vytkla zástupkyně veřejného ochránce práv, tak bychom nařídili Rosovým exekuci, jelikož neplní stavební opravné práce, které mají už delší dobu nařízené,” doplňuje Jiří Polák.

stit1
Před rekonstrukcí Dluhošova domu měli Rosovi štít...
stit2
...teď mají místo něj igelit. Jan Dluhoš tvrdí, že štít byl společný, ačkoliv dům Rosových je o 44 let starší než dům Dluhošových.

Provedení opravy už však může být v současné době poměrně nákladné, neboť dům je již dlouhou dobu pod negativním vlivem zejména spodních vod, které navíc v Lešanech v nedávné době prudce stouply. Šárka Rosová-Váňová již v této souvislosti také žádala o půjčku starostu Kralup nad Vltavou Petra Holečka. Ten jí však pomoc odmítl, protože dle jeho slov nelze z rozpočtu města poskytovat půjčky lidem, kteří nejsou občany Kralup nad Vltavou. Následně Šárka Rosová-Váňová napsala starostovi ostrý otevřený dopis, na který však starosta nereagoval.

Pomoc rodině Rosových odmítla i starostka Nelahozevsi Petra Urbanová. Ve svém stanovisku upozornila, že Obecní úřad Nelahozeves není stavebním úřadem, takže ve věci nemůže nijak rozhodovat ani intervenovat, a doporučila Rosovým, aby se svých práv domáhali soudní cestou.

Rodina Rosových během sporu několikrát vyměnila svého právníka. Podle slov Šárky Rosové-Váňové se postupně všichni právníci zastupování nakonec vzdali, protože nechtěli jít do sporu s městem. Od loňského roku pak poškozenou rodinu zastupuje známý advokát a bývalý poslanec Jaroslav Ortman. Ten konečně po třech letech, v listopadu 2011, podal jménem majitelů poškozeného domu na Jana Dluhoše žalobu. Tou se domáhá odstranění černé stavby a objektivního posouzení podstaty věci – Jan Dluhoš totiž tvrdí, že Rosovým nic neuboural a že veškeré práce probíhaly výhradně na jeho části domu, což doložil několika posudky. Ty však Rosovi považují za neobjektivní a podjaté.

Jan Dluhoš loni v létě Rosovým také předložil návrh vyrovnávací dohody – dle jeho návrhu byl připraven na vlastní náklady postavit mezi oběma domy novou styčnou zeď a obnovit narušené základy. Rosovi však dohodu odmítli, protože její součástí byla i plná moc pro projektanta Petra Vítka, který by měl navrhnout celý projekt a stavbu dozorovat. Rosovi však Petru Vítkovi nedůvěřují a odvolávají se na jeho dřívější výstupy, které považují za neobjektivní.

Mezitím do věci před několika dny opět vstoupil středočeský krajský úřad – vytknul vedoucímu kralupského stavebního úřadu Jiřímu Polákovi, že ani po čtvrt roce nerozhodl o námitce podjatosti, kterou Rosovi vznesli vůči referentce Lence Millerové, a nařídil mu okamžitě rozhodnout. Místostarosta Kralup nad Vltavou Libor Lesák však vylučuje, že by Jiří Polák mohl být za eventuální pochybení odvolán z funkce. Podle jeho slov řeší stavební úřad tisíce případů ročně, s jeho působením ve funkci je vedení města naprosto spokojeno a kvůli jedné sporné kauze nehodlá o případném odvolání uvažovat. Vedoucí stavebního úřadu pro vedení města také vypracoval hodnocení celé kauzy, to však starosta Petr Holeček odmítl autorovi článku poskytnout.

Jan Dluhoš, jinak též majitel stavební firmy White Lines, na žádost o vyjádření reagoval upozorněním, že Šárka Rosová-Váňová si již v roce 2006 (tedy dávno před zahájením jeho černé stavby) v internetové poradně stěžovala, že jí dům vlhne. Šárka Rosová-Váňová se ale brání. ”Ten dotaz do poradny jsem tehdy podala pod tlakem hysterie paní Dluhošové, která dělala velké scény a křičela na mě, že jí od nás tečou do garáže splašky,” říká dnes Šárka Rosová-Váňová. “Po podání dotazu jsme ovšem zjistili, že se Dluhošům ucpala listím z lípy sběrná novodurová trubka, do které původní majitelé obou domů svedli povrchové vody a tento trativod používali společně.” Šárka Rosová dále upozornila, že voda v garáži byla naprosto čirá a bez zápachu, takže jen stěží mohlo jít o splašky pocházející z jejich domu.

Na návrh schůzky a podrobnější vyjádření již Jan Dluhoš nereagoval. Dodatečné vyjádření přislíbil až v okamžiku, kdy byl tento článek již připraven k vydání. Dodatečné vyjádření Jana Dluhoše bude předmětem případného dalšího článku na toto téma.

Vytisknout

Komentáře   

0 #2 Šárka 2013-12-01 12:43
Dne 1.12.2013 odvysílala náš pořad ČT2 v pořadu Ochránce

ceskatelevize.cz/.../...
Citovat
0 #1 Rosová Váňová 2012-03-04 14:54
Moji rodiče zemřeli oba během jediného měsíce.Nedočkal i se slušného života jejich jediné dcery s rodinou.Přestož e jim jako všem správným rodičům ležel tolik na srdci.Čest jejich památce! Náš boj za spravedlivé rozhodnutí už kvůli nim nevzdáme,i kdybychom se měli soudit u evropského soudu!
Citovat

Přidat komentář


Související články

Válka Rosových s kralupským stavebním úřadem pokračuje

IMG 1737Přes tři roky trvající sousedský spor rodin Rosových a Dluhošových z Lešan, který vyvolala černá stavba Jana Dluhoše, při níž byl vážným způsobem poškozen sousední rodinný domek rodiny Rosových, se dočkal dalšího dějství. Široce medializovaná kauza se navíc postupně proměnila spíše na spor Rosových se Stavebním úřadem v Kralupech nad Vltavou, či ještě spíše jeho referentkou Lenkou Millerovou. O případu jsme na těchto stránkách nedávno podrobně informovali.


Pětatřicetiletá žena skočila v nelahozeveských tunelech pod rychlík

tunely.NelaVe čtvrtek 11. září ráno došlo v soustavě nelahozeveských železničních tunelů krátce před půl devátou ranní ke střetu projíždějícího rychlíku R603 Chomutovka s osobou v kolejišti.


V Lešanech se utopilo dvouleté dítě

Dvouletý chlapec ve středu 8. června dopoledne po pádu do bazénu v části Nelahozevsi Lešany utonul. Potvrdila to mělnická policejní mluvčí Jana Žáčková.


Máte podíl na našem utrpení, píše obyvatelka Lešan starostovi Kralup nad Vltavou

rosova1Rodina Rosových z Lešan, kterým jejich soused Jan Dluhoš již v roce 2008 závažným způsobem poškodil jejich dům černou stavbou, se stále nedomohla u úřadů zastání, a to přesto, že postup stavebního úřadu v Kralupech nad Vltavou je podle dostupných stanovisek právníků zcela protizákonný. Kauze se třikrát po sobě věnovala Česká televize v pořadu Černé ovce (jednou v roce 2009 a dvakrát v roce 2010). K záležitosti se vyjadřoval i ombudsman. Ani toto vše nedonutilo stavební úřad v Kralupech nad Vltavou, aby proti nelegální stavbě účinným způsobem zakročil.


Kulturní dům měl nezvanou návštěvu

DSCF5398Kulturní dům na Dvořákově stezce v Nelahozevsi nevypadá zvenku nijak lákavě, přesto se stal předmětem zájmu zlodějů. Zatím neznámí pachatelé se do něj vloupali v noci z neděle na pondělí 26. ledna. Téměř nic ale neodnesli. Žáhu si tak zchladili alespoň na nedaleké garáži soukromého majitele.

Poslední komentáře pod články

 • Chystá se změna poplatku za popelnice. Kdo dobře třídí, ušetří
  • Karel Havlovic Před 1 týden
   Platíme za odpady v trvalém bydlišti v Praze za celý týden, celý rok. Staráme se o chalupu v Lešanech ...

   Číst dále...

    
  • Kakac Před 1 týden
   Bydlíme ve spodním resortu, chtěl bych uvést, že popelnice na tříděný odpad (konkrétně plasty a papír) ...

   Číst dále...

    
  • Fontána Před 2 týdnů
   Tak koukám, že se bio popelnice, kterou máme celý měsíc nepoužitou a dám do ní posekanou trávu a ...

   Číst dále...

    
  • Nela.cz Před 3 týdnů
   Starosta právě na zasedání potvrdil, že to je chyba a že tam tato položka má být a bude.

   Číst dále...

    
  • Pavel N. Před 3 týdnů
   Za naší rodinu volám: Konečně! Takto bude systém svozu alespoň trochu spravedlivý. Jsme větší rodina ...

   Číst dále...

Poslední příspěvky na diskusním fóru