• Články
 • Společnost
 • Krimi
 • Zástupkyně ombudsmana v kauze Rosových: Stavební úřad Kralupy pochybil

Zástupkyně ombudsmana v kauze Rosových: Stavební úřad Kralupy pochybil

titul
Takto dnes vypadá styk domů rodiny Rosových (vpravo) a Dluhošových (vlevo).
Více než tři roky trvající spor rodiny Rosových a Dluhošových z Lešan se stále neblíží žádnému řešení. Do sporu na základě žádosti Rosových vstoupila i zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, která stavební úřad v Kralupech nad Vltavou upozornila na několik chyb a vytkla mu také nečinnost. Stavební úřad se však brání a na řešení sporu si najal renomovanou právní kancelář.

Celá kauza začala na podzim roku 2008, kdy Jan Dluhoš začal rekonstruovat svůj dům – původně přízemní domek rozšířil o další patro a zároveň provedl rekonstrukci sklepa. Při té příležitosti uboural část společné zdi se sousedním domem rodiny Rosových, kus jejich střechy, celý štít a část základů jejich 140 let starého rodinného domku. Ubouranou střechu nezajistil proti dešti, takže do domu Rosových začalo zatékat, a k tomu se přidaly spodní prameny vzlínající díky narušeným základům domu pod styčnou zdí.

Problém byl v tom, že Jan Dluhoš celou tuto stavbu prováděl načerno, bez jakéhokoliv stavebního povolení.

Od té chvíle se rozjela dosud neskončená byrokratická mašinérie, v níž vedle obou znesvářených rodin sehrál hlavní roli Stavební úřad v Kralupech nad Vltavou a okrajově též, díky různým odvoláním, středočeský krajský úřad a Ministerstvo pro místní rozvoj. Problém není vyřešen dodnes – Jan Dluhoš stavbu nedokončil a nebydlí v ní a Rosovi trpí vlhkou zdí a plísněmi na styčné zdi. Do toho se v poslední době přidaly obavy z porušené statiky domu.

predek1
Takto vypadal Dluhošův dům před rekonstrukcí...
predek2
...a takto vypadá dnes. Celá stavba byla provedena načerno v roce 2008 a dosud není zlegalizována, ani zbourána.

Kauze se třikrát po sobě věnovala též Česká televize v pořadu Černé ovce a v loňském roce také televize Prima.

Manželé Rosovi považují za hlavního viníka problému kralupský stavební úřad, který dle jejich názoru nebyl schopen za tři roky vůči Janu Dluhošovi účinně zakročit. Nečinnost stavebnímu úřadu vytkla také zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová, která se problému obšírně věnovala na základě podnětu Rosových. Že se případ táhne neobvykle dlouho, připustil i starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček. Sám stavební úřad však pochybení odmítá.

Úřad uznává, že Jan Dluhoš provedl rekonstrukci načerno, a skutečně mu část stavby nařídil zbourat. Podle vyjádření referentky úřadu Lenky Millerové však v tuto chvíli nemůže stavební úřad udělat pro rodinu Rosových nic, neboť podle zákona lze nápravná opatření nařídit pouze vlastníkovi stavby. To znamená, že úřad nemůže nařídit Janu Dluhošovi, aby uvedl do původního stavu dům rodiny Rosových, a i kdyby mu nařídil zbourat celé načerno postavené patro na jeho domě, na poškození sousedního domu Rosových už to nic nezmění. Ten si musí dle vyjádření stavebního úřadu Rosovi opravit sami a následně vymáhat náklady po Janu Dluhošovi. Právě tento aspekt považuje šéf stavebního úřadu Jiří Polák za podstatu problému. “Rosovi si musí uvědomit, že postup dle stavebního zákona neumožňuje nařídit opravu Dluhošovi, ale musí si ji opravit Rosovi a poté to soudně vymáhat,” zdůrazňuje Jiří Polák.

Po Rosových již také stavební úřad začal opravu jejich stavby vymáhat, neboť dle Lenky Millerové současný stav stavby potenciálně ohrožuje zdraví jeho obyvatel. Na kontrolu stavby si referentka stavebního úřadu před týdnem pozvala i statika. “Pokud bychom měli postupovat tak, jak nám vytkla zástupkyně veřejného ochránce práv, tak bychom nařídili Rosovým exekuci, jelikož neplní stavební opravné práce, které mají už delší dobu nařízené,” doplňuje Jiří Polák.

stit1
Před rekonstrukcí Dluhošova domu měli Rosovi štít...
stit2
...teď mají místo něj igelit. Jan Dluhoš tvrdí, že štít byl společný, ačkoliv dům Rosových je o 44 let starší než dům Dluhošových.

Provedení opravy už však může být v současné době poměrně nákladné, neboť dům je již dlouhou dobu pod negativním vlivem zejména spodních vod, které navíc v Lešanech v nedávné době prudce stouply. Šárka Rosová-Váňová již v této souvislosti také žádala o půjčku starostu Kralup nad Vltavou Petra Holečka. Ten jí však pomoc odmítl, protože dle jeho slov nelze z rozpočtu města poskytovat půjčky lidem, kteří nejsou občany Kralup nad Vltavou. Následně Šárka Rosová-Váňová napsala starostovi ostrý otevřený dopis, na který však starosta nereagoval.

Pomoc rodině Rosových odmítla i starostka Nelahozevsi Petra Urbanová. Ve svém stanovisku upozornila, že Obecní úřad Nelahozeves není stavebním úřadem, takže ve věci nemůže nijak rozhodovat ani intervenovat, a doporučila Rosovým, aby se svých práv domáhali soudní cestou.

Rodina Rosových během sporu několikrát vyměnila svého právníka. Podle slov Šárky Rosové-Váňové se postupně všichni právníci zastupování nakonec vzdali, protože nechtěli jít do sporu s městem. Od loňského roku pak poškozenou rodinu zastupuje známý advokát a bývalý poslanec Jaroslav Ortman. Ten konečně po třech letech, v listopadu 2011, podal jménem majitelů poškozeného domu na Jana Dluhoše žalobu. Tou se domáhá odstranění černé stavby a objektivního posouzení podstaty věci – Jan Dluhoš totiž tvrdí, že Rosovým nic neuboural a že veškeré práce probíhaly výhradně na jeho části domu, což doložil několika posudky. Ty však Rosovi považují za neobjektivní a podjaté.

Jan Dluhoš loni v létě Rosovým také předložil návrh vyrovnávací dohody – dle jeho návrhu byl připraven na vlastní náklady postavit mezi oběma domy novou styčnou zeď a obnovit narušené základy. Rosovi však dohodu odmítli, protože její součástí byla i plná moc pro projektanta Petra Vítka, který by měl navrhnout celý projekt a stavbu dozorovat. Rosovi však Petru Vítkovi nedůvěřují a odvolávají se na jeho dřívější výstupy, které považují za neobjektivní.

Mezitím do věci před několika dny opět vstoupil středočeský krajský úřad – vytknul vedoucímu kralupského stavebního úřadu Jiřímu Polákovi, že ani po čtvrt roce nerozhodl o námitce podjatosti, kterou Rosovi vznesli vůči referentce Lence Millerové, a nařídil mu okamžitě rozhodnout. Místostarosta Kralup nad Vltavou Libor Lesák však vylučuje, že by Jiří Polák mohl být za eventuální pochybení odvolán z funkce. Podle jeho slov řeší stavební úřad tisíce případů ročně, s jeho působením ve funkci je vedení města naprosto spokojeno a kvůli jedné sporné kauze nehodlá o případném odvolání uvažovat. Vedoucí stavebního úřadu pro vedení města také vypracoval hodnocení celé kauzy, to však starosta Petr Holeček odmítl autorovi článku poskytnout.

Jan Dluhoš, jinak též majitel stavební firmy White Lines, na žádost o vyjádření reagoval upozorněním, že Šárka Rosová-Váňová si již v roce 2006 (tedy dávno před zahájením jeho černé stavby) v internetové poradně stěžovala, že jí dům vlhne. Šárka Rosová-Váňová se ale brání. ”Ten dotaz do poradny jsem tehdy podala pod tlakem hysterie paní Dluhošové, která dělala velké scény a křičela na mě, že jí od nás tečou do garáže splašky,” říká dnes Šárka Rosová-Váňová. “Po podání dotazu jsme ovšem zjistili, že se Dluhošům ucpala listím z lípy sběrná novodurová trubka, do které původní majitelé obou domů svedli povrchové vody a tento trativod používali společně.” Šárka Rosová dále upozornila, že voda v garáži byla naprosto čirá a bez zápachu, takže jen stěží mohlo jít o splašky pocházející z jejich domu.

Na návrh schůzky a podrobnější vyjádření již Jan Dluhoš nereagoval. Dodatečné vyjádření přislíbil až v okamžiku, kdy byl tento článek již připraven k vydání. Dodatečné vyjádření Jana Dluhoše bude předmětem případného dalšího článku na toto téma.

Vytisknout

Komentáře   

0 #2 Šárka 2013-12-01 12:43
Dne 1.12.2013 odvysílala náš pořad ČT2 v pořadu Ochránce

ceskatelevize.cz/.../...
Citovat
0 #1 Rosová Váňová 2012-03-04 14:54
Moji rodiče zemřeli oba během jediného měsíce.Nedočkal i se slušného života jejich jediné dcery s rodinou.Přestož e jim jako všem správným rodičům ležel tolik na srdci.Čest jejich památce! Náš boj za spravedlivé rozhodnutí už kvůli nim nevzdáme,i kdybychom se měli soudit u evropského soudu!
Citovat

Přidat komentář


Související články

V Lešanech se utopilo dvouleté dítě

Dvouletý chlapec ve středu 8. června dopoledne po pádu do bazénu v části Nelahozevsi Lešany utonul. Potvrdila to mělnická policejní mluvčí Jana Žáčková.


Požár ve Velvarech zabil čtyřleté dítě, zatímco jeho matka byla v hospodě

V noci z pátka na sobotu došlo ve Velvarech k tragédii. Na udušení zplodinami z požáru zemřel čtyřletý chlapec. V době úmrtí byl doma sám.


Seniora v Nelahozevsi zabil vlak, první pomoc mu poskytl místní student

DSCF4968Dálková železniční trať rozřezává Nelahozeves na dvě poloviny. Velký rozhled na obě strany přímo svádí k tomu, aby si lidé zkracovali cestu přes koleje, a to i v místech, kde je k dispozici podchod. Právě to se stalo osudným čtyřiaosmdesátiletému seniorovi, který ve čtvrtek 22. září ve večerních hodinách přecházel se svou manželkou trať v prostoru železniční stanice Nelahozeves.


Divocí psi napadli u Zámeckého údolí jorkšíra, málem ho zabili

pesPůvodně nevinná procházka s psíkem se v polovině února změnila v drama. Majitelé museli vlastníma rukama zachraňovat život svému psovi poté, co byl bezdůvodně napaden dvěma černými psy, kteří utekli svému majiteli pravděpodobně z Lešan.


Šestadvacetiletá žena skočila v železničním tunelu pod rychlík

20150404 165513V pátek 4. září ráno došlo v soustavě nelahozeveských železničních tunelů v 7.40 hodin ke střetu projíždějícího rychlíku R 675 Říp s osobou pohybující se v kolejišti.

Poslední komentáře pod články

 • Krajské volby v Nelahozevsi vyhrál STAN
  • Radek Šebesta Před 6 měsíců
   Dobrý den pane Ryšavý, nevím kde jste zjišťoval informaci ohledně povinnosti zastupitelů zajišťovat volby.

   Číst dále...

 • Linka na zpracování odpadu životnímu prostředí neuškodí, řekl krajský úřad
  • josef.mareyi Před 6 měsíců
   schvaleno ... nelahozeves.cz/.../... (http://nelahozeves.cz/deska/linka-na-vyrobu-srf-v-arealu-skladka-uhy-uzemni-rozhodnuti/) ...

   Číst dále...

 • Seniora v Nelahozevsi zabil vlak, první pomoc mu poskytl místní student
  • Jakub R. Před 3 měsíců
   Přesto, že toho hocha neznam, tak vypovída o jeho lidských kvalitách. Je hezké, že tu ještě jsou lidé ...

   Číst dále...

    
  • Jirka40 Před 5 měsíců
   Dominik je super, a doufejme že nepůjde ve stopách svého otce,pač na něj byt hrdy nemůže

   Číst dále...

 • Vlaky do Nelahozevsi budou jezdit každou hodinu
  • Tomáš Robek Před 6 měsíců
   Jen oprava: autobusy v trase Mělník-Kralupy přes Nelahozeves nikdy nejezdily,pouze při předposlední uzavírce ...

   Číst dále...

Poslední příspěvky na diskusním fóru