• Články
 • Doprava

Vlaky do Nelahozevsi budou jezdit každou hodinu

DSCF8313V neděli 11. prosince vstupuje v platnost nový jízdní řád vlakové dopravy. Pro Nelahozeves přináší podstatnou změnu – vlaky z Kralup nad Vltavou do Nelahozevsi a zpět budou jezdit v hodinových intervalech.

Spoje jsou navrženy tak, aby navazovaly na vlaky z Prahy a obráceně. V některých případech jsou nové spoje do jízdního řádu zařazeny výlučně kvůli obsluze obce Nelahozeves. Například vlak v 8.26 hodin vyjíždí z Nelahozevsi jakožto počáteční stanice a o sedm minut později končí na nádraží v Kralupech nad Vltavou. Jedinou zastávkou na trase je tedy Nelahozeves zámek.

Právě vlak v půl deváté je jedním ze spojů, které už z Nelahozevsi do Kralup kdysi jezdily, ale v rámci úsporných opatření byly před deseti lety zrušeny.

Středočeský kraj objednal dodatečné spoje obsluhující Nelahozeves na základě požadavku místostarosty Josefa Kukly. Celkově ve Středočeském kraji vzroste rozsah objednávané vlakové dopravy o 4,9 %. Náklady na dopravní obslužnost v kraji stoupnou o 42 milionů korun, kraj si ale od toho slibuje, že tím zvýší atraktivitu dopravy. Za rok 2016 zaplatí kraj za vlaky celkem cca 1,14 miliardy korun. Další asi půlmiliardou korun přispěje stát.

451
Padesát let staré pantografové jednotky, nazývané též jako žabotlam, z trati Praha - Kralupy nad Vltavou definitivně zmizí. | Foto: Patrik Paprika
Současně dochází k posílení spojů mezi Prahou a Kralupy. Linka S4 z Prahy do Kralup nad Vltavou a zpět bude jezdit v intervalu 30 minut i mimo špičku (mezi čtvrtou ranní a půlnocí). “Zároveň s tím na této lince definitivně skončí provoz starých pantografů,” doplnil Alois Kašpar, ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah. Místo nich začnou na všech spojích jezdit moderní soupravy City Elefant.

Nabídka spojení na lince S4 se tak dostává na úroveň srovnatelnou s ostatními páteřními příměstskými linkami. V pracovní dny budou časové polohy vlaků linky S4 mezi Kralupy nad Vltavou a Nelahozevsí ve směru ráno do Kralup a odpoledne z Kralup upraveny tak, aby byl v Kralupech zkrácen pobyt vlaků – dosud vlaky na nádraží často stály i čtvrt hodiny.

K dílčímu posílení dochází i na trase z Kralup nad Vltavou do Velvar, Kladna a Loun.

Od 11. prosince se zároveň beze změny prodlužuje platnost jízdního řádu autobusové linky 458.

Přes Nelahozeves dříve jezdilo i několik spojů na trase Mělník - Kralupy nad Vltavou. V současné doě tyto spoje zastavují jen na rozcestí u Starých Ouholic.

(mm)

Vytisknout

Komentáře   

0 #1 Tomáš Robek 2016-12-10 11:28
Jen oprava: autobusy v trase Mělník-Kralupy přes Nelahozeves nikdy nejezdily,pouze při předposlední uzavírce kralupského mostu a to výlukově.V 60.letech minulého století když ještě neexistoval tzv.nový most a obchvat Veltrus stavěla obdobná linka na zastávce u elektrárny a pak pokračovala přes starý most do Kralup.Od výstavby nového mostu je linka přetrasována přes něj a Nelahozeves neobsluhuje.Sta ví všask na zastávce Nová Ves,Miřejovice, most-která je vzdálena cca.100 m od zastávky Nelahozeves,U Kaštanu a je občany Nelahozevsi po léta hojně využívána.Zastá vka na rozcestí do Starých Ouholic pro Nelahozeves díky svému umístění žádný význam nemá.A jen tak mimochodem v JŘ vlaků jsou chyby-hlavně co se týče zvýraznění spojů jedoucích jen o víkendu,nebo v prac.dny.
Citovat

Přidat komentář


Poslední komentáře pod články

 • Happening potřetí
 • Ministerstvo potvrdilo nárok Uhů na část peněz ze skládky
  • Josef Mareyi Před 7 měsíců
   ...půjčka od obce Uhy. Od těch si Nelahozeves v roce 2010 půjčila 10 milionů korun a úvěr zajistila zástavou ...

   Číst dále...

 • Na veltruském mostě bude kyvadlová doprava se semafory
  • Ondřej Před 8 měsíců
   ... přeloženo do pravdy: takže tam budou nolony jak sviňa nejméně do konce března příštího roku ...

   Číst dále...

 • Nemocnice v Kralupech znovu otevírá pohotovost pro dospělé
  • Lucie Před 7 měsíců
   Dobry den chci se zeptat mam ventolin a dosel my prodavaj to na volny predpis

   Číst dále...

 • Nová školní kuchyně už týden vaří, nad ní zatím vznikají nové třídy
  • Janaja Před 8 měsíců
   manžel má známého v gastrocentru, kde se dá dobře pořídit gastro vybavení do kuchyně, tak kdyby byla ...

   Číst dále...

Poslední příspěvky na diskusním fóru