Nela.cz vás vítá

nela-cz-3Vítejte na portálu Nela.cz.

Nebývá zvykem, aby se webové stránky stěhovaly na nové adresy dvakrát během tří let (v roce 2011 se adresa změnila z Lesany.info na Nelahozeves.info), přesto jsme se rozhodli náš portál ještě jednou – a tentokrát skutečně naposledy – přejmenovat.

nela-goldDůvod je jasný – původní název Nelahozeves.info byl příliš dlouhý, měl plných sedm slabik a téměř nikdo jej v této plné podobě nepoužíval. Obvykle se mu říkalo prostě “info”, v této zkratce se ale zcela ztrácela identita serveru.

Zvažovali jsme tedy různé varianty, jak název zkrátit a zároveň v něm ponechat srozumitelný odkaz na název naší obce. Nakonec jsme našli to pravé. Doména Nela.cz samozřejmě nebyla volná (to se u takovýchto domén nestává), ale její vlastník ji dlouhodobě nevyužíval a dalo se tušit, že se s ním bude dát mluvit.

Tím vlastníkem totiž nebyl nikdo jiný než UNILEVER, který si doménu zaregistroval před třinácti lety pro svou tehdejší rodinu produktů Nela Batole – dětská mléka, oleje a mýdla se pod touto značkou vyráběly právě na linkách v Nelahozevsi. Značka Nela má ale samozřejmě tradici mnohem delší – žloutkové mýdlo Nela se zde produkovalo ještě za komunismu, kdy se závod nazýval Povltavské tukové závody. Ženy si zase jistě vzpomenou na populární pleťový krém Nela Gold.

Reklamy na produkty Nela Batole z let 1996 a 1997 si můžete prohlédnout zde:

To všechno je už ale minulostí. UNILEVER před čtyřmi lety prodal závod v Nelahozevsi. Značku Nela už mnoho let nevyrábí, a proto souhlasil s přenecháním domény Nela.cz. V této souvislosti bychom rádi poděkovali zejména Vlastě Kebrlové a Jaroslavu Hroncovi z české pobočky UNILEVER za to, že pomohli prohnat naši žádost přes příslušné struktury firmy. V neposlední řadě patří náš dík londýnskému galeristovi Michalu Skrbkovi (původem z Miřejovic), který vyřídil vše potřebné v mateřské londýnské firmě UNILEVER PLC.

Při této příležitosti bychom vám rádi znovu připomněli, co vše vám portál nabízí:

Závěrem bychom rádi reagovali na poslední Nelahozeveský zpravodaj. Stává se již pomalu tradicí, že nám starostka Petra Urbanová v každém novém čísle zpravodaje věnuje pár hřejivých slov. Jestli je náš portál užitečnou nebo škodlivou službou, nechť posoudí každý sám. Musíme se ale ohradit vůči části úvodního slova, kde jsme nepřímo obviňováni ze zatěžování úřadu. Úřad prý vyřizováním žádostí o informace strávil loni 300 hodin času, a jediný, kdo je v této souvislosti jmenován jako viník, je Občanské sdružení Nelahozeves jako provozovatel portálu.

Ano, oficiální žádosti o informace posíláme. Posíláme je ale pouze proto, že starostka s námi dlouhodobě odmítá komunikovat a tohle je často jediná cesta, jak se k některým informacím dostat. Nicméně naše žádosti jsou vždy formulovány tak, aby jejich vyřízení zabralo jen minimum času. Ostatně kdyby tomu bylo jinak, obec si může za poskytnutí informace nechat zaplatit, což v našem případě ještě nikdy neudělala. Jakékoliv spojování údajných 300 hodin práce úřadu s činností OsN nebo portálu tedy musíme důrazně odmítnout. Věříme, že starostka se podobných manipulativních vyjádření napříště zdrží.

Starostka nám také několikrát vyčetla, že se náš portál příliš podobá oficiálním stránkám a že si lidé oba weby pletou. Nemyslíme si, že to je reálný problém, ale pokud se přece jen tu a tam v minulosti někdo spletl, tak po poslední změně názvu a grafické podoby už snad k záměně opravdu dojít nemůže. Pouze bychom v zájmu srozumitelnosti rádi požádali o promítnutí nového názvu na oficiální stránky obce. Bylo by jistě matoucí, kdyby se obec nadále distancovala od stránek, které se již jmenují jinak. Předem děkujeme.

Aktualizace: Krátce po zveřejnění tohoto článku zmizel z oficiálních stránek obce text, v němž se obec "distancuje" od portálu Nelahozeves.info. Distanc vyvedený mimořádně velkým písmem visel na hlavní stránce pod portrétem Antonína Dvořáka více než rok na pokyn starostky Petry Urbanové.

Vytisknout

Komentáře   

0 #1 Petr Stádník 2014-04-07 10:08
To néé.
Můj oblíbený portál byl infikován zákeřnou infekcí zvanou redesign.
Sbohem přívětivý přehledný webe. Bude se mi stýskat.
Citovat

Přidat komentář


Poslední komentáře pod články

 • Ministerstvo potvrdilo nárok Uhů na část peněz ze skládky
  • Josef Mareyi Před 8 měsíců
   ...půjčka od obce Uhy. Od těch si Nelahozeves v roce 2010 půjčila 10 milionů korun a úvěr zajistila zástavou ...

   Číst dále...

 • Nemocnice v Kralupech znovu otevírá pohotovost pro dospělé
  • Lucie Před 8 měsíců
   Dobry den chci se zeptat mam ventolin a dosel my prodavaj to na volny predpis

   Číst dále...

 • Nová školní kuchyně už týden vaří, nad ní zatím vznikají nové třídy
  • Janaja Před 8 měsíců
   manžel má známého v gastrocentru, kde se dá dobře pořídit gastro vybavení do kuchyně, tak kdyby byla ...

   Číst dále...

 • Pálení čarodějnic opět na Višňovce a u hasičárny
  • Brandon Včera
   you're in reality a just right webmaster. The site loading velocity is amazing. It seems that you're ...

   Číst dále...

 • Zástupkyně ombudsmana v kauze Rosových: Stavební úřad Kralupy pochybil
  • Lore Před 1 týden
   Hrůza, naprosté peklo. Jsou po letech z Lešan nějaké dobré zprávy? Dopadl nějak soud o určení vlastnictví ...

   Číst dále...

Poslední příspěvky na diskusním fóru