Linka na zpracování odpadu životnímu prostředí neuškodí, řekl krajský úřad

DSCF8402
V těchto místech má vyrůst nová linka na zpracování odpadu. V pozadí je IV. etapa skládky, vpravo rekultivovaná III. etapa.
Záměr odpadové firmy .A.S.A. vybudovat v areálu Skládky Uhy linku na zpracování odpadu dostal první dobrozdání. Krajský úřad rozhodl, že zařízení nepotřebuje posudek vlivů na životní prostředí, tzv. EIA.

Rozhodnutí vydal Krajský úřad Středočeského kraje počátkem ledna. Podle názoru krajských úředníků nebude mít linka žádný nebo jen zanedbatelný dopad na životní prostředí a posudek tak není třeba vypracovávat.

Úřad tak nevyhověl obci Nelahozeves, která vytvoření posudku požadovala a poslala na kraj řadu připomínek. O totéž usiloval místní ekologický spolek – Občanské sdružení Nelahozeves (OsN).

Podle krajského úřadu nyní na na skládku jezdí o polovinu méně vozidel, než se původně pro IV. etapu plánovalo, a samotná linka na tom téměř nic nezmění. “Vliv záměru linky je z dopravního hlediska zcela nevýznamný a zanedbatelný.” Proto nelze podle krajských úředníků hovořit o dopadu na hlučnost. Ze stejného důvodu úřad zamítl i požadavek obce na kumulativní posouzení skládky a třídicí linky ve vztahu k životnímu prostředí.

Záměr podle úřadu nebude ani zdrojem zápachu. “Lze konstatovat, že rozsah identifikovaných nepříznivých vlivů na dotčené území a okolí nebude významný a nepřesáhne platné limity v ochraně životního prostředí a veřejného zdraví,” uzavřel krajský úřad.

Tyto závěry se nelíbí předsedkyni komise životního prostředí Olze Riegertové. “Stále si myslím, že k nárůstu dopravy dojde, protože společnost bude chtít maximálně využít kapacitu linky, a proto bude hledat zdroje nejen ve stávající svozové oblasti.”

vecoplan
Ukázka části připravovaného zařízení. Vizualizace znázorňuje primární drtič, který odpad přijíždějící po pásovém dopravníku zprava rozdrtí na části do velikosti 20 cm. Rozdrcený odpad pak putuje pásem vlevo k dalšímu zpracování. | Zdroj: archiv firmy .A.S.A.
Olgu Riegertovou také překvapuje, jak hladce linka prvním povolovacím kolem prošla. “Bojím se toho, kolik ještě takovýchto podlimitních záměrů se bude moct v budoucnu realizovat, bez ohledu na naše připomínky. Vždy přece půjde ‘jen’ o drobné změny.” Podle předsedkyně komise je pomalu načase začít jednat s firmou .A.S.A. o možných kompenzačních opatřeních. Podobný záměr už naznačila i sousední obec Uhy, přes kterou jezdí převážná část kamionů na skládku a ze skládky.

“Z rozhodnutí nemám radost,” komentoval situaci starosta Nelahozevsi Josef Kebrle. Nyní se chce soustředit na další stupně povolovacího řízení. Linka musí získat ještě územní rozhodnutí, integrované povolení (tzv. IPPC) a nakonec stavební povolení.

Obdobně krajský úřad zamítl i všechny námitky a požadavky OsN. Sdružení se například dotazovalo, co se s třídicí linkou stane po roce 2024, kdy bude podle současného zákona již skládkování směsného odpadu zakázáno. Krajský úřad upozornil, že skládka bude provozována i po tomto datu, neboť na ni budou nadále ukládány nevyužitelné odpady, které zbydou po protřídění směsného odpadu. “Z výše uvedených důvodů se jedná o stavbu trvalou,” uzavřel úřad. .A.S.A. již dříve avizovala, že by v areálu Skládky Uhy ráda výhledově vybudovala komplexní centrum pro zpracování odpadů. Po zákazu skládkování by byl do areálu dovážen pouze odpad určený ke zpracování na třídicí lince.

Rozpaky nad rozhodnutím krajského úřadu neskrývá ani předseda OsN Josef Novotný. “Šlo nám především o to dosáhnout hmatatelných hodnot, které se dají změřit, a pokud by naměřené hodnoty byly překračovány, mít toto vyjádření jako schvalovaný nedodržený protokol s možnosti sankcí vůči autorovi překročení limitních hodnot.”

Hala o ploše 4 300 čtverečních metrů má vyrůst severně od současné skládky. Směsný odpad se v ní bude transformovat na alternativní palivo pro cementárny. Předpokládaná kapacita linky je 60 tisíc tun ročně, výsledného produktu má být 30 tisíc tun. S výstavbou chce .A.S.A. začít v příštím roce, provoz by měl být zahájen v roce 2018. Podrobnosti o záměru jsme psali v článku Na skládce Uhy má vyrůst linka, která z odpadů vyrobí palivo.

Dokumentace EIA ke stažení, včetně textu rozhodnutí krajského úřadu

(mm)

Vytisknout

Komentáře   

0 #3 josef.mareyi 2016-12-20 14:47
schvaleno ...
nelahozeves.cz/.../...

“Z rozhodnutí nemám radost,” komentoval situaci starosta Nelahozevsi Josef Kebrle. Nyní se chce soustředit na další stupně povolovacího řízení. Linka musí získat ještě územní rozhodnutí, integrované povolení (tzv. IPPC) a nakonec stavební povolení.
Citovat
-4 #2 Peeta 2016-02-08 21:33
A tohle jsou důsledky těch co chtěli skládku. Podej mu prst a utrhne ti ruku. Díky všem podpůrcům skládky.
Citovat
0 #1 Kunc 2016-02-07 18:11
Středočeský krajský úřad? No comment.
Citovat

Přidat komentář


Poslední komentáře pod články

 • Likvidace staré skládky v Lešanech má odklad na další dva roky
  • Josef_Mareyi Před 1 týden
   Vypršel limit odkladu sanace loni? Vzhledem k nové výstavbě a blokaci dalších cest je sanace kompletního ...

   Číst dále...

 • Minipřípravka Dynama v Brozanech stříbrná
  • Mai Před 2 dny
   Greetings from Los angeles! I'm bored at work so I decided to check out your website on my iphone ...

   Číst dále...

 • Pálení čarodějnic opět na Višňovce a u hasičárny
  • Norris Před 3 dny
   Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I have really enjoyed ...

   Číst dále...

    
  • Jon Před 4 dny
   Hi there are using Wordpress for your blog platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get ...

   Číst dále...

 • Válka Rosových s kralupským stavebním úřadem pokračuje
  • STEWcync Před 1 týden
   There are different ways to fry tomatoes, but each of them will require the hostess to spend several ...

   Číst dále...

Poslední příspěvky na diskusním fóru