Linka na zpracování odpadu životnímu prostředí neuškodí, řekl krajský úřad

DSCF8402
V těchto místech má vyrůst nová linka na zpracování odpadu. V pozadí je IV. etapa skládky, vpravo rekultivovaná III. etapa.
Záměr odpadové firmy .A.S.A. vybudovat v areálu Skládky Uhy linku na zpracování odpadu dostal první dobrozdání. Krajský úřad rozhodl, že zařízení nepotřebuje posudek vlivů na životní prostředí, tzv. EIA.

Rozhodnutí vydal Krajský úřad Středočeského kraje počátkem ledna. Podle názoru krajských úředníků nebude mít linka žádný nebo jen zanedbatelný dopad na životní prostředí a posudek tak není třeba vypracovávat.

Úřad tak nevyhověl obci Nelahozeves, která vytvoření posudku požadovala a poslala na kraj řadu připomínek. O totéž usiloval místní ekologický spolek – Občanské sdružení Nelahozeves (OsN).

Podle krajského úřadu nyní na na skládku jezdí o polovinu méně vozidel, než se původně pro IV. etapu plánovalo, a samotná linka na tom téměř nic nezmění. “Vliv záměru linky je z dopravního hlediska zcela nevýznamný a zanedbatelný.” Proto nelze podle krajských úředníků hovořit o dopadu na hlučnost. Ze stejného důvodu úřad zamítl i požadavek obce na kumulativní posouzení skládky a třídicí linky ve vztahu k životnímu prostředí.

Záměr podle úřadu nebude ani zdrojem zápachu. “Lze konstatovat, že rozsah identifikovaných nepříznivých vlivů na dotčené území a okolí nebude významný a nepřesáhne platné limity v ochraně životního prostředí a veřejného zdraví,” uzavřel krajský úřad.

Tyto závěry se nelíbí předsedkyni komise životního prostředí Olze Riegertové. “Stále si myslím, že k nárůstu dopravy dojde, protože společnost bude chtít maximálně využít kapacitu linky, a proto bude hledat zdroje nejen ve stávající svozové oblasti.”

vecoplan
Ukázka části připravovaného zařízení. Vizualizace znázorňuje primární drtič, který odpad přijíždějící po pásovém dopravníku zprava rozdrtí na části do velikosti 20 cm. Rozdrcený odpad pak putuje pásem vlevo k dalšímu zpracování. | Zdroj: archiv firmy .A.S.A.
Olgu Riegertovou také překvapuje, jak hladce linka prvním povolovacím kolem prošla. “Bojím se toho, kolik ještě takovýchto podlimitních záměrů se bude moct v budoucnu realizovat, bez ohledu na naše připomínky. Vždy přece půjde ‘jen’ o drobné změny.” Podle předsedkyně komise je pomalu načase začít jednat s firmou .A.S.A. o možných kompenzačních opatřeních. Podobný záměr už naznačila i sousední obec Uhy, přes kterou jezdí převážná část kamionů na skládku a ze skládky.

“Z rozhodnutí nemám radost,” komentoval situaci starosta Nelahozevsi Josef Kebrle. Nyní se chce soustředit na další stupně povolovacího řízení. Linka musí získat ještě územní rozhodnutí, integrované povolení (tzv. IPPC) a nakonec stavební povolení.

Obdobně krajský úřad zamítl i všechny námitky a požadavky OsN. Sdružení se například dotazovalo, co se s třídicí linkou stane po roce 2024, kdy bude podle současného zákona již skládkování směsného odpadu zakázáno. Krajský úřad upozornil, že skládka bude provozována i po tomto datu, neboť na ni budou nadále ukládány nevyužitelné odpady, které zbydou po protřídění směsného odpadu. “Z výše uvedených důvodů se jedná o stavbu trvalou,” uzavřel úřad. .A.S.A. již dříve avizovala, že by v areálu Skládky Uhy ráda výhledově vybudovala komplexní centrum pro zpracování odpadů. Po zákazu skládkování by byl do areálu dovážen pouze odpad určený ke zpracování na třídicí lince.

Rozpaky nad rozhodnutím krajského úřadu neskrývá ani předseda OsN Josef Novotný. “Šlo nám především o to dosáhnout hmatatelných hodnot, které se dají změřit, a pokud by naměřené hodnoty byly překračovány, mít toto vyjádření jako schvalovaný nedodržený protokol s možnosti sankcí vůči autorovi překročení limitních hodnot.”

Hala o ploše 4 300 čtverečních metrů má vyrůst severně od současné skládky. Směsný odpad se v ní bude transformovat na alternativní palivo pro cementárny. Předpokládaná kapacita linky je 60 tisíc tun ročně, výsledného produktu má být 30 tisíc tun. S výstavbou chce .A.S.A. začít v příštím roce, provoz by měl být zahájen v roce 2018. Podrobnosti o záměru jsme psali v článku Na skládce Uhy má vyrůst linka, která z odpadů vyrobí palivo.

Dokumentace EIA ke stažení, včetně textu rozhodnutí krajského úřadu

(mm)

Vytisknout

Komentáře   

0 #3 josef.mareyi 2016-12-20 14:47
schvaleno ...
nelahozeves.cz/.../...

“Z rozhodnutí nemám radost,” komentoval situaci starosta Nelahozevsi Josef Kebrle. Nyní se chce soustředit na další stupně povolovacího řízení. Linka musí získat ještě územní rozhodnutí, integrované povolení (tzv. IPPC) a nakonec stavební povolení.
Citovat
-4 #2 Peeta 2016-02-08 21:33
A tohle jsou důsledky těch co chtěli skládku. Podej mu prst a utrhne ti ruku. Díky všem podpůrcům skládky.
Citovat
0 #1 Kunc 2016-02-07 18:11
Středočeský krajský úřad? No comment.
Citovat

Přidat komentář


Související články

Kancelář pro uvádění věcí na pravou míru

Starosta obce Jaroslav Otásek bude mít u mne ještě dlouho velké černé mínus za předvolební číslo Nelahozeveského zpravodaje, které mu posloužilo jako bezplatná kampaň, zatímco všichni ostatní kandidáti museli letáky tisknout na vlastní náklady a pracně je ve svém volném čase distribuovat po obci.

Odpustil bych mu to, kdyby byly informace ve zpravodaji aspoň objektivní a vyvážené. Ale ani to se bohužel nestalo, zejména v souvislosti se skládkou.


.A.S.A. se vrací. Vyjednávání s obcí se zúčastnil i bývalý šéf vojenské rozvědky

sandorDva měsíce poté, co společnost .A.S.A. stáhla ze stavebního úřadu žádost o vydání územního rozhodnutí na rozšíření Skládky Uhy o IV. etapu a kompostárnu, zahájila firma vyjednávání s obcí Nelahozeves o dalším postupu. Po dvou neformálních setkáních s místostarostou Josefem Kuklou proběhlo tuto středu jednání se zastupiteli v sídle obecního úřadu. Starostka Petra Urbanová však odmítá ke schůzce poskytnout jakékoliv podrobnější informace.


Na Skládce Uhy našel bagrista nevybuchlou pumu, pyrotechnici ji zneškodnili

pumaBagrista pracující na rozšíření Skládky Uhy narazil krátce před devátou ráno na nevybuchlou leteckou pumu z druhé světové války.

Aktualizováno: Doplněny podrobnosti a historické souvislosti události. Přidána fotogalerie a reportáže ČT a Novy


Územní řízení pro skládku Uhy bylo zahájeno

skladka-iv-mapaSkládka tuhého komunálního odpadu Uhy se symbolicky opět o něco přiblížila Nelahozevsi. Kralupský stavební úřad totiž ve čtvrtek 3. listopadu zahájil územní řízení IV. etapy skládky, která má společně s kompostárnou vyrůst v prostoru vytěžené pískovny v severozápadní části územního obvodu obce.


Občanské sdružení Nelahozeves požaduje zrušení EIA pro skládku Uhy

osnStanovisko Ministerstva životního prostředí (MŽP) ke IV. etapě skládky komunálního odpadu Uhy-Nelahozeves (tzv. EIA) je právně vadné a mělo by být zrušeno. To je názor Občanského sdružení Nelahozeves (OsN), které dnes Ministerstvu životního prostředí podalo podnět k jeho zrušení.

Poslední komentáře pod články

 • Chystá se změna poplatku za popelnice. Kdo dobře třídí, ušetří
  • Karel Havlovic Před 1 týden
   Platíme za odpady v trvalém bydlišti v Praze za celý týden, celý rok. Staráme se o chalupu v Lešanech ...

   Číst dále...

    
  • Kakac Před 1 týden
   Bydlíme ve spodním resortu, chtěl bych uvést, že popelnice na tříděný odpad (konkrétně plasty a papír) ...

   Číst dále...

    
  • Fontána Před 2 týdnů
   Tak koukám, že se bio popelnice, kterou máme celý měsíc nepoužitou a dám do ní posekanou trávu a ...

   Číst dále...

    
  • Nela.cz Před 3 týdnů
   Starosta právě na zasedání potvrdil, že to je chyba a že tam tato položka má být a bude.

   Číst dále...

    
  • Pavel N. Před 3 týdnů
   Za naší rodinu volám: Konečně! Takto bude systém svozu alespoň trochu spravedlivý. Jsme větší rodina ...

   Číst dále...

Poslední příspěvky na diskusním fóru