Linka na zpracování odpadu životnímu prostředí neuškodí, řekl krajský úřad

DSCF8402
V těchto místech má vyrůst nová linka na zpracování odpadu. V pozadí je IV. etapa skládky, vpravo rekultivovaná III. etapa.
Záměr odpadové firmy .A.S.A. vybudovat v areálu Skládky Uhy linku na zpracování odpadu dostal první dobrozdání. Krajský úřad rozhodl, že zařízení nepotřebuje posudek vlivů na životní prostředí, tzv. EIA.

Rozhodnutí vydal Krajský úřad Středočeského kraje počátkem ledna. Podle názoru krajských úředníků nebude mít linka žádný nebo jen zanedbatelný dopad na životní prostředí a posudek tak není třeba vypracovávat.

Úřad tak nevyhověl obci Nelahozeves, která vytvoření posudku požadovala a poslala na kraj řadu připomínek. O totéž usiloval místní ekologický spolek – Občanské sdružení Nelahozeves (OsN).

Podle krajského úřadu nyní na na skládku jezdí o polovinu méně vozidel, než se původně pro IV. etapu plánovalo, a samotná linka na tom téměř nic nezmění. “Vliv záměru linky je z dopravního hlediska zcela nevýznamný a zanedbatelný.” Proto nelze podle krajských úředníků hovořit o dopadu na hlučnost. Ze stejného důvodu úřad zamítl i požadavek obce na kumulativní posouzení skládky a třídicí linky ve vztahu k životnímu prostředí.

Záměr podle úřadu nebude ani zdrojem zápachu. “Lze konstatovat, že rozsah identifikovaných nepříznivých vlivů na dotčené území a okolí nebude významný a nepřesáhne platné limity v ochraně životního prostředí a veřejného zdraví,” uzavřel krajský úřad.

Tyto závěry se nelíbí předsedkyni komise životního prostředí Olze Riegertové. “Stále si myslím, že k nárůstu dopravy dojde, protože společnost bude chtít maximálně využít kapacitu linky, a proto bude hledat zdroje nejen ve stávající svozové oblasti.”

vecoplan
Ukázka části připravovaného zařízení. Vizualizace znázorňuje primární drtič, který odpad přijíždějící po pásovém dopravníku zprava rozdrtí na části do velikosti 20 cm. Rozdrcený odpad pak putuje pásem vlevo k dalšímu zpracování. | Zdroj: archiv firmy .A.S.A.
Olgu Riegertovou také překvapuje, jak hladce linka prvním povolovacím kolem prošla. “Bojím se toho, kolik ještě takovýchto podlimitních záměrů se bude moct v budoucnu realizovat, bez ohledu na naše připomínky. Vždy přece půjde ‘jen’ o drobné změny.” Podle předsedkyně komise je pomalu načase začít jednat s firmou .A.S.A. o možných kompenzačních opatřeních. Podobný záměr už naznačila i sousední obec Uhy, přes kterou jezdí převážná část kamionů na skládku a ze skládky.

“Z rozhodnutí nemám radost,” komentoval situaci starosta Nelahozevsi Josef Kebrle. Nyní se chce soustředit na další stupně povolovacího řízení. Linka musí získat ještě územní rozhodnutí, integrované povolení (tzv. IPPC) a nakonec stavební povolení.

Obdobně krajský úřad zamítl i všechny námitky a požadavky OsN. Sdružení se například dotazovalo, co se s třídicí linkou stane po roce 2024, kdy bude podle současného zákona již skládkování směsného odpadu zakázáno. Krajský úřad upozornil, že skládka bude provozována i po tomto datu, neboť na ni budou nadále ukládány nevyužitelné odpady, které zbydou po protřídění směsného odpadu. “Z výše uvedených důvodů se jedná o stavbu trvalou,” uzavřel úřad. .A.S.A. již dříve avizovala, že by v areálu Skládky Uhy ráda výhledově vybudovala komplexní centrum pro zpracování odpadů. Po zákazu skládkování by byl do areálu dovážen pouze odpad určený ke zpracování na třídicí lince.

Rozpaky nad rozhodnutím krajského úřadu neskrývá ani předseda OsN Josef Novotný. “Šlo nám především o to dosáhnout hmatatelných hodnot, které se dají změřit, a pokud by naměřené hodnoty byly překračovány, mít toto vyjádření jako schvalovaný nedodržený protokol s možnosti sankcí vůči autorovi překročení limitních hodnot.”

Hala o ploše 4 300 čtverečních metrů má vyrůst severně od současné skládky. Směsný odpad se v ní bude transformovat na alternativní palivo pro cementárny. Předpokládaná kapacita linky je 60 tisíc tun ročně, výsledného produktu má být 30 tisíc tun. S výstavbou chce .A.S.A. začít v příštím roce, provoz by měl být zahájen v roce 2018. Podrobnosti o záměru jsme psali v článku Na skládce Uhy má vyrůst linka, která z odpadů vyrobí palivo.

Dokumentace EIA ke stažení, včetně textu rozhodnutí krajského úřadu

(mm)

Vytisknout

Komentáře   

0 #3 josef.mareyi 2016-12-20 14:47
schvaleno ...
nelahozeves.cz/.../...

“Z rozhodnutí nemám radost,” komentoval situaci starosta Nelahozevsi Josef Kebrle. Nyní se chce soustředit na další stupně povolovacího řízení. Linka musí získat ještě územní rozhodnutí, integrované povolení (tzv. IPPC) a nakonec stavební povolení.
Citovat
-4 #2 Peeta 2016-02-08 21:33
A tohle jsou důsledky těch co chtěli skládku. Podej mu prst a utrhne ti ruku. Díky všem podpůrcům skládky.
Citovat
0 #1 Kunc 2016-02-07 18:11
Středočeský krajský úřad? No comment.
Citovat

Přidat komentář


Související články

Exkurze na skládce a v kompostárně: dojmy spíše rozpačité

IMG_5279Dva pondělky po sobě se nesly ve znamení exkurzí pořádaných obcí Nelahozeves a společností .A.S.A. – první směřovala na skládku Uhy, druhá do kompostárny v Tisové.

Podívejte se, jaké dojmy zanechaly obě návštěvy u obyvatel Nelahozevsi. Prohlédněte si fotografie.


Vodohospodář Martin Jakoubek reaguje na články zveřejněné na Nelahozeves.info

V uplynulých týdnech vyšlo na portálu Nelahozeves.info několik článků, v nichž je zmiňována osoba vodohospodáře Martina Jakoubka, který vypracoval pro obec Nelahozeves několik odborných posudků týkajících se problematiky dešťové kanalizace, podzemních vod či plánovaného rozšíření Skládky Uhy o IV. etapu.

Martin Jakoubek dnes poskytl portálu Nelahozeves.info své vyjádření k některým informacím zveřejněným v jednotlivých článcích. Jeho vyjádření uveřejňujeme v plném znění včetně reakce autora příslušných článků.


Exkurze - kompostárna v obci Tisá

Obec Nelahozeves s finanční podporou společnosti .A.S.A. pořádá exkurzi do kompostárny Tisá. Exkurze se uskuteční v pondělí 14. března 2011.


Bude mejdan!

Tento článek je o mejdanu, který přijde (nebo nepřijde), jestli budeme mít skládku. Myslím, že je čas se na tento mejdan, na který se podle nedávné ankety těší řada volených zástupců obce, podívat blíž.


Úřady řeší poplatek ze skládky už rok a půl. Ve hře je už téměř 100 milionů, do boje se zapojily Uhy

DSCF4845Už dva a půl roku je v provozu IV. etapa Skládky Uhy, která se navzdory svému názvu nachází na území obce Nelahozeves a z níž měla naše obec dostávat desítky milionů ročně. Ale nedostává – a úřady si kauzu už rok a půl přehazují jako horký brambor.

Poslední komentáře pod články

 • Krajské volby v Nelahozevsi vyhrál STAN
  • Radek Šebesta Před 5 měsíců
   Dobrý den pane Ryšavý, nevím kde jste zjišťoval informaci ohledně povinnosti zastupitelů zajišťovat volby.

   Číst dále...

 • Linka na zpracování odpadu životnímu prostředí neuškodí, řekl krajský úřad
  • josef.mareyi Před 5 měsíců
   schvaleno ... nelahozeves.cz/.../... (http://nelahozeves.cz/deska/linka-na-vyrobu-srf-v-arealu-skladka-uhy-uzemni-rozhodnuti/) ...

   Číst dále...

 • Seniora v Nelahozevsi zabil vlak, první pomoc mu poskytl místní student
  • Jakub R. Před 2 měsíců
   Přesto, že toho hocha neznam, tak vypovída o jeho lidských kvalitách. Je hezké, že tu ještě jsou lidé ...

   Číst dále...

    
  • Jirka40 Před 4 měsíců
   Dominik je super, a doufejme že nepůjde ve stopách svého otce,pač na něj byt hrdy nemůže

   Číst dále...

 • Vlaky do Nelahozevsi budou jezdit každou hodinu
  • Tomáš Robek Před 5 měsíců
   Jen oprava: autobusy v trase Mělník-Kralupy přes Nelahozeves nikdy nejezdily,pouze při předposlední uzavírce ...

   Číst dále...

Poslední příspěvky na diskusním fóru