Kostel sv. Ondřeje

IMG 6900Kostel sv. Ondřeje je jednolodní gotický kostel z první třetiny 14. století, poprvé je písemně připomínán v roce 1352, tento letopočet je uváděn i jako rok první historické zmínky o obci Nelahozeves. Kostel se nachází se v Kralupské ulici, naproti rodnému domu Antonína Dvořáka.

Již od roku 1352 se jednalo o farní kostel, později přešel pod minickou faru. Ve 20. století byl opět farním kostelem, v současné době spadá pod farnost v Kralupech nad Vltavou.

Současná podoba kostela pochází z 19. století. V roce 1990 prošel kostel rekonstrukcí.

Uvnitř kostela se nachází starý pozdně gotický presbytář ze 14. století, křtitelnice z konce 18. století a dva náhrobky vsazené do stěny. Přímo pod kostelem se nachází krypta zazděná roku 1894, kde je umístěno osm rakví. Obraz apoštola Ondřeje, kterému je kostel zasvěcen, namaloval na počátku 20. století místní farář Adolf Pergl.

IMG 6888Vedle budovy kostela, v rohu bývalého hřbitova, stojí stará dřevěná hranolová zvonice z 19. století. Ve zvonici jsou zavěšeny dva malé zvonky z let 1812 a 1864.

V kostele sv. Ondřeje byl v roce 1841 pokřtěn skladatel Antonín Dvořák. Dle svých vlastních vzpomínek zde Dvořák absolvoval i první veřejné houslové vystoupení.

V kostele se nacházejí varhany s šesti rejstříky, které postavil v roce 1881 Karel Schiffner, jeden z nejvýznamnějších varhanářů druhé poloviny 19. století. V roce 2013 prošly varhany pdfcelkovou opravou.

IMG 6884Majitelem kostela je Římskokatolická farnost Kralupy nad Vltavou.

V kostele se dříve nekonaly pravidelné bohoslužby, farnost pouze příležitostně pořádala poutní mše. Od 15. února 2014 se poutní mše konají pravidelně každou třetí sobotu v měsíci vždy od 16 hodin.

Základní škola v kostele každoročně koná předvánoční žákovské vystoupení, na nějž navazuje rozsvěcení vánočního stromu v blízkém parku Antonína Dvořáka.

Klíče od kostela má personál v protějším muzeu Antonína Dvořáka.

V blízkosti kostela se několik let nacházela schránka geocachingu. Tzv. kešku sem v roce 2009 umístil tehdejší kralupský farář Josef Ptáček. V létě 2013 byla keška již poněkolikáté ukradena a vlastník ji dosud neobnovil.

Vytisknout

Přidat komentář


Poslední komentáře pod články

 • Krajské volby v Nelahozevsi vyhrál STAN
  • Radek Šebesta Před 6 měsíců
   Dobrý den pane Ryšavý, nevím kde jste zjišťoval informaci ohledně povinnosti zastupitelů zajišťovat volby.

   Číst dále...

 • Linka na zpracování odpadu životnímu prostředí neuškodí, řekl krajský úřad
  • josef.mareyi Před 6 měsíců
   schvaleno ... nelahozeves.cz/.../... (http://nelahozeves.cz/deska/linka-na-vyrobu-srf-v-arealu-skladka-uhy-uzemni-rozhodnuti/) ...

   Číst dále...

 • Seniora v Nelahozevsi zabil vlak, první pomoc mu poskytl místní student
  • Jakub R. Před 3 měsíců
   Přesto, že toho hocha neznam, tak vypovída o jeho lidských kvalitách. Je hezké, že tu ještě jsou lidé ...

   Číst dále...

    
  • Jirka40 Před 5 měsíců
   Dominik je super, a doufejme že nepůjde ve stopách svého otce,pač na něj byt hrdy nemůže

   Číst dále...

 • Vlaky do Nelahozevsi budou jezdit každou hodinu
  • Tomáš Robek Před 6 měsíců
   Jen oprava: autobusy v trase Mělník-Kralupy přes Nelahozeves nikdy nejezdily,pouze při předposlední uzavírce ...

   Číst dále...

Poslední příspěvky na diskusním fóru