Jan Bárta je úřadujícím mistrem světa

barta 1Z italské Ivrei, kde se konalo juniorské mistrovství světa ve vodním slalomu, si Jan Bárta přivezl dvě medaile.

V týmovém závodě vybojoval spolu s reprezentačními kolegy Tomášem Zimou a Jakubem Krejčím stříbrnou medaili, když nestačili pouze na vítězné Francouze, za kterými zaostali o pouhé tři desetiny vteřiny, a i s dvou vteřinovou penalizací, která se jim připočítal k výslednému času za dotek na brance číslo dvě, si udrželi poměrně luxusní náskok 2,5 vteřiny před třetími Němci.

vyhlaseni 3Obtěžkán tímto stříbrem pak Honza vstoupil do individuálního závodu. Sítem kvalifikace prošel bez problémů, když skončil na jedenáctém místě z 81 startujících (do semifinále postupovalo 40 nejlepších závodníků). To následný semifinálový závod, ze kterého do finále postupovalo už pouze 10 nejlepších závodníků, byl o něco napínavější. Honza sice předvedl druhý nejrychlejší čas, ale díky dvěma penalizacím za doteky na brankách 13 a 18 neměl po dojetí vůbec nic jisté a musel čekat na chyby soupeřů. Do finále se nakonec kvalifikoval ze sedmého místa a do závěrečné jízdy tak odstartoval jako čtvrtý v pořadí. Díky rychlé a hlavně čisté jízdě sesadil z průběžného prvního místa Francouze Anatola Delassuse a pak už jen dole v cíli odpočítával závodníky, kteří dojížděli do cíle. Po dojetí posledního závodníka mohl Honza začít naplno oslavovat svůj dosavadní největší sportovní úspěch. Radost jistě navíc umocnilo třetí místo týmového kolegy Tomáše Zimy. Honzo, jsi borec!!!!

Vodní slalom: závodní trať má obvykle 18 – 24 branek, které jsou značeny zeleno-bíle, nebo červeno-bíle. Zelené branky musí závodník projet po proudu, červené proti proudu. Neprojetí branek je penalizováno 50-ti trestnými vteřinami, jakýkoliv dotek branky pak vteřinami dvěmi. Penalizace se připočítává k výslednému času. Do týmového závodu startují vždy tři závodníci najednou, v brankách se snaží co nejrychleji prostřídat a chyby (neprojetí případně dotek na brance) se sčítají. Do cíle musí dojet všichni a mezi dojetím prvního a posledního nesmí být rozdíl větší než 10 vteřin.

Záznam jízdy Jana Bárty v archivu České televize

Foto: Alena Ceplová

Přidat komentář


Poslední komentáře pod články

 • Happening potřetí
 • Ministerstvo potvrdilo nárok Uhů na část peněz ze skládky
  • Josef Mareyi Před 10 měsíců
   ...půjčka od obce Uhy. Od těch si Nelahozeves v roce 2010 půjčila 10 milionů korun a úvěr zajistila zástavou ...

   Číst dále...

 • Na veltruském mostě bude kyvadlová doprava se semafory
  • Ondřej Před 11 měsíců
   ... přeloženo do pravdy: takže tam budou nolony jak sviňa nejméně do konce března příštího roku ...

   Číst dále...

 • Nová školní kuchyně už týden vaří, nad ní zatím vznikají nové třídy
  • Janaja Před 10 měsíců
   manžel má známého v gastrocentru, kde se dá dobře pořídit gastro vybavení do kuchyně, tak kdyby byla ...

   Číst dále...

 • Zástupkyně ombudsmana v kauze Rosových: Stavební úřad Kralupy pochybil
  • Lore Před 2 měsíců
   Hrůza, naprosté peklo. Jsou po letech z Lešan nějaké dobré zprávy? Dopadl nějak soud o určení vlastnictví ...

   Číst dále...

Poslední příspěvky na diskusním fóru