Google se projel po Nelahozevsi. Nafotil domy i rozestavěný most

google1
Zagarolská ulice na službě Google Street View.
Služba Street View, která umožňuje zobrazovat na mapách Google panoramatické pohledy pořízené z ulice, dorazila pět let po svém vzniku i do Nelahozevsi. Od tohoto úterka si tedy můžete na mapách Google udělat virtuální prohlídku větší části obce.

Speciálně upravené auto s devíti kamerami na střeše navštívilo Nelahozeves nejméně dvakrát. Lze to jednoduše poznat podle ročního období: zatímco na části snímků jsou stromy a keře zelené a některé ještě kvetou, na jiných pohledech jsou všechny listnaté stromy a keře úplně holé.

google-car
Speciálně upravené auto Google s devíti kamerami na vltavském nábřeží v Praze. | foto: Daniel Dočekal, JustIT.cz
Když si pak “projedete” obec pečlivěji, zjistíte, že na základě dalších vyfotografovaných detailů lze termíny fotografování určit poměrně přesně. Nápovědou je kromě ročního období zejména obsah vyfotografovaných obecních nástěnek (ulice Pod Strání, V Úvoze, Zagarolská, Kralupská, Školní), ale i několik dalších objektů. Například oranžové kontejnery na nápojové kartony se v obci objevily teprve v prosinci loňského roku, přičemž na některých snímcích jsou (ulice Pod Strání) a na některých ne (ulice U Dvora). Kamery také zachytily stavební práce na miřejovické elektrárně, které probíhaly ve druhé polovině loňského roku.

Ze všech těchto střípků lze odvodit, že poprvé auto firmy Google navštívilo Nelahozeves pravděpodobně v září 2011 a podruhé v březnu 2012.

 

Jak zobrazit Street View?

 • Otevřete si mapy Google (http://maps.google.com) a najděte si požadované místo.
 • Klikněte na panáčka c-pegman a přetáhněte jej na místo, které chcete zobrazit.
 • Silnice, kde je Street View dostupné, se při přetahování zobrazují modře.

Největší kuriozitou, kterou se na Street View asi může pochlubit málokterá obec, je však probíhající rekonstrukce železničního nadjezdu. Tím, že Google prováděl natáčení nadvakrát a pak záběry poskládal dohromady, vytvořil skutečně pikantní sled záběrů, které ze všeho nejvíce připomínají účinky kouzelného prstenu pana Viga z Arabely.

Pokud “pojedete” po Kralupské směrem k nadjezdu (z jihu), již zdálky uvidíte obrovský panel Středočeského kraje upozorňující na probíhající stavbu. Při přiblížení uvidíte vpravo díru, kde dříve býval most, a v blízkosti několik stavebních strojů. Vypadá to, že na křižovatce musíte rovně do ulice Pod Strání, stejně jako v reálu. Když však přesto “odbočíte” vpravo, stačí jeden klik – stavební stroje jsou rázem pryč a most je na svém místě.

google2
Myslíte si, že se tudy nedá projet?
    
google3
Omyl! Zařaďte jedničku, zavřete oči a šlápněte na plyn. Rázem se ocitnete o půl roku zpět.

Podobného efektu dosáhnete, když se na mostě otočíte a vyrazíte zpět: zdálky vidíte černou skládku, která na tomto místě bývala, ale stačí posun o pár metrů vpřed – a už je místo ní betonová otoč autobusů. Další podobné zlomy můžete najít na ulici V Lipské (když jedete dolů, vidíte před sebou zaparkované modré auto, ale najednou se změní na červené) či na křižovatce ulice Kralupská s ulicemi Na Vinici a Školní: například z křižovatky pod zámkem se hospoda V Podzámčí jeví jako otevřená, ale stačí pár kroků, abyste zjistili, že je zavřeno. Ve stejném okamžiku také zmizí kontejnery na tříděný odpad, které se od ledna přestěhovaly k hasičárně. Obdobně se v některých průjezdech objevují a zase mizí popelnice stojící na ulicích – jedním natáčecím dnem byla zřejmě středa.

Google nezmapoval celou obec, zaměřil se víceméně pouze na hlavní průjezdní komunikace a několik málo menších ulic. Zda je to dobře nebo špatně, je věc názoru. Google naráží se Street View na problémy po celém světě, neboť pořizování snímků domů včetně zahrad a často i částí interiérů viditelných oknem bývá občas považováno za nepřijatelné narušování soukromí. V České republice se aktivitami Google dlouho zabýval Úřad pro ochranu osobních údajů. Nakonec s určitými omezeními (např. kamera na autech se musela snížit z výšky 2,7 metru na 2,4 metru) snímkování ulic v květnu 2011 povolil. Google se ve všech pořízených snímcích snaží rozostřovat lidské tváře, registrační značky vozidel a další obdobné údaje. Pokud se ale na některé fotografii najdete, můžete Google požádat o její odstranění, i kdyby byl váš obličej rozostřen.

(mm)

 

Ulice pokryté službou Street View ke dni 20. 6. 2012: Javorová, Kralupská, Lipová, Na Vinici (část), Nad Borovičkami (malá část), Pod Strání, Velvarská, V Lipské, V Úvoze, Zagarolská.

Nevíte, která ulice je která? Stáhněte si mapu Nelahozevsi se všemi ulicemi.

Vytisknout

Komentáře   

0 #3 yanca 2012-06-21 10:48
Data pořízení jsem si všiml, ale to, že se dá hodit odkaz přímo na konkrétní Street View (třeba: maps.google.com/.../ - a mají i iframe), jsem zjistil až v nějakém článku.
A ještě poslední tip, který jsem objevil až včera - není třeba sunout se po šipkách, ale stačí kliknout na přibližné místo vpředu na cestě a pak to popojede rychleji. Nebo přetahovat panáčka na mapičce vpravo dole -. ta se dá i zvětšit).
Citovat
+2 #2 Miloš Mojžiš 2012-06-21 10:02
Tak to je teda z mé strany ostudné přehlédnutí a moje detektivní práce byla úplně nesmyslná :-) Navíc to ukazuje, že jsem se v jednom případě seknul, protože část snímků nebyla pořízena v březnu, ale v únoru.

Podle informací Google se měsíc a rok pořízení snímku zobrazuje od prosince 2011.
Citovat
0 #1 yanca 2012-06-21 09:21
Na Street View je vždy dole vlevo měsíc a rok pořízení každého snímku.
Citovat

Přidat komentář


Poslední komentáře pod články

 • Happening potřetí
 • Ministerstvo potvrdilo nárok Uhů na část peněz ze skládky
  • Josef Mareyi Před 7 měsíců
   ...půjčka od obce Uhy. Od těch si Nelahozeves v roce 2010 půjčila 10 milionů korun a úvěr zajistila zástavou ...

   Číst dále...

 • Na veltruském mostě bude kyvadlová doprava se semafory
  • Ondřej Před 8 měsíců
   ... přeloženo do pravdy: takže tam budou nolony jak sviňa nejméně do konce března příštího roku ...

   Číst dále...

 • Nemocnice v Kralupech znovu otevírá pohotovost pro dospělé
  • Lucie Před 7 měsíců
   Dobry den chci se zeptat mam ventolin a dosel my prodavaj to na volny predpis

   Číst dále...

 • Nová školní kuchyně už týden vaří, nad ní zatím vznikají nové třídy
  • Janaja Před 8 měsíců
   manžel má známého v gastrocentru, kde se dá dobře pořídit gastro vybavení do kuchyně, tak kdyby byla ...

   Číst dále...

Poslední příspěvky na diskusním fóru