Dvořákovi fanoušci si přišli na své

DSC 6133První poprázdninový víkend v Nelahozevsi byl velmi nabitý. Kdo by chtěl stihnout všechno, měl volné v podstatě pouze sobotní dopoledne. Nikdo takový se nakonec nenašel, kulturní fanoušci si z bohaté nabídky zejména hudebních akcí vybírali podle chuti. Vedle Happeningu na starém mostě se o program postarala zejména 66. Dvořákova Nelahozeves.

Připomínku 176. výročí narození našeho slavného rodáka odstartoval koncert barytonisty Romana Janála v Rytířském sále zámku Nelahozeves. Několik desítek hudebních fanoušků se nechalo okouzlit působivým projevem předního pěvce, sólisty Národního divadla a držitele prestižních hudebních cen Thálie. Romana Janála doprovodil na klavír Karel Košárek. Na programu byly melodie Vítězslava Nováka, Johannese Brahmse, Karla Bendla a samozřejmě Antonína Dvořáka, z jehož díla zaznělo všech sedm vět Cigánských melodií, které patří k vrcholům skladatelovy písňové tvorby.

Hlavní akt u sochy Antonína Dvořáka v parku se tradičně odehrál o nedělním dopoledni. Kytici zde položil starosta Nelahozevsi Josef Kebrle, jakož i zástupci Společnosti Antonína Dvořáka. S krátkým projevem kromě starosty vystoupila zástupkyně kulturní komise obce Kateřina Bryndová a americký muzikolog David Beveridge, který od roku 1993 žije v Česku - aby lépe porozuměl Dvořákovu dílu, naučil se česky. Do skladatelovy rodné vsi jezdí Beveridge pravidelně.

Několik desítek obdivovatelů Dvořákova díla se poté přesunulo do blízkého památníku. Tradičnímu matiné předcházelo vystoupení Veroniky Vejvodové, ředitelky a kurátorky Muzea Antonína Dvořáka a spoluautorky letos vydané knihy o Dvořákovi s názvem Nejraději mne tituloval indiánem. Americké vzpomínky na Antonína Dvořáka. Publikace je postavena na vzpomínkách Josefa Jana Kovaříka (1870–1951), který byl Dvořákovým přítelem a spolupracovníkem. Název knihy odkazuje na oslovení, které vůči Kovaříkovi používal sám Dvořák, ať už ve významu láskyplném nebo naopak v rozčilení.

Následný koncert nabídl tři skladby či jejich části, které Dvořák napsal během svého pobytu v Americe: svěží a veselou sonatinu pro housle a klavír, pohodový a radostný smyčcový kvartet (s přívlastkem "americký", odkazujícím na četné prvky typické pro původní černošskou a indiíánskou hudbu), a konečně neobyčejně originální a strhující smyčcový kvintet č. 3. Komorní skladby si návštěvníci koncertu vyslechli v podání sedmice členů Akademie komorní hudby - Matouše Pěrušky (housle), Marka Kozáka (klavír), Evy Jamníkové (housle), Jana Melichara (viola), Tomáše Jamníka (violoncello), Elišky Kukalové (housle) a Anežky Ferencové (viola).

Matiné navštívilo i několik malých diváků, speciálně pro ně byl ale určen zejména odpolední program na blízkém zámku. V rámci dětské hudební dílny pod názvem Nezdvořák Dvořák se děti mohly seznámit s naším rodákem formou komiksu pod odborným vedením.

Připomínku Dvořákových narozenin završila bohoslužba v kostele sv. Ondřeje, věnovaná třem významným hudebním osobnostem a propagátorům Dvořákova díla, kteří nás v letošním roce opustili. V dubnu zemřel Vojen Očenášek, předseda kralupského Kruhu přátel hudby. O měsíc později nás navždy opustil Antonín Dvořák III., vnuk slavného skladatele, který - ač sám nebyl muzikant - po desítky let pečoval o dědečkův odkaz, a mimo jiné po sobě zanechal i další dva Dvořákovy následovníky - syna a vnuka, kteří oba též nesou jméno Antonín. O několik dnů později zemřel dirigent Jiří Bělohlávek. Mezi jeho nejvýznamnější počiny ve vztahu k Dvořákovi patří nahrávka všech devíti symfonií, které Bělohlávek nahrál s Českou filharmonií před třemi lety.

(mm)

Foto: Jonáš Hurtík, Miloš Mojžiš

Vytisknout

Přidat komentář


Poslední komentáře pod články

 • Happening potřetí
 • Ministerstvo potvrdilo nárok Uhů na část peněz ze skládky
  • Josef Mareyi Před 10 měsíců
   ...půjčka od obce Uhy. Od těch si Nelahozeves v roce 2010 půjčila 10 milionů korun a úvěr zajistila zástavou ...

   Číst dále...

 • Na veltruském mostě bude kyvadlová doprava se semafory
  • Ondřej Před 11 měsíců
   ... přeloženo do pravdy: takže tam budou nolony jak sviňa nejméně do konce března příštího roku ...

   Číst dále...

 • Nová školní kuchyně už týden vaří, nad ní zatím vznikají nové třídy
  • Janaja Před 10 měsíců
   manžel má známého v gastrocentru, kde se dá dobře pořídit gastro vybavení do kuchyně, tak kdyby byla ...

   Číst dále...

 • Zástupkyně ombudsmana v kauze Rosových: Stavební úřad Kralupy pochybil
  • Lore Před 2 měsíců
   Hrůza, naprosté peklo. Jsou po letech z Lešan nějaké dobré zprávy? Dopadl nějak soud o určení vlastnictví ...

   Číst dále...

Poslední příspěvky na diskusním fóru