• Články
 • Kultura

Antonín Dvořák, mistr řeznický z Nelahozevsi

obalka
Obálka knihy
Co by se stalo, kdyby se Antonín Dvořák nestal hudebním skladatelem, ale převzal by řeznické řemeslo své rodiny? Na tuto otázku odpovídá drobná kniha spisovatele a básníka Michala Šandy, kterou letos na podzim vydalo nakladatelství Dybbuk. Na sto čtyřiceti stranách se vskutku originálně prolíná fiktivní Dvořákův životopis s netradiční masovou kuchařkou. Většina beletristické části se odehrává přímo v Nelahozevsi.

Více než polovinu knihy představují recepty zaměřené na maso, doplněné o historii jejich vzniku. Přes sedmdesát staročeských receptů z hovězího, telecího, vepřového či skopového autor rámuje příběhy z Dvořákova života. Michal Šanda ale našeho slavného rodáka nepostavil ke klavíru, nýbrž za řeznický pult. Zajímalo ho, jak by Dvořákův život vypadal, kdyby se raději držel rodinné tradice.

sanda
Michal Šanda
Kniha představuje sérii krátkých příběhů o řezníkovi Dvořákovi, zasazených do jeho rodné Nelahozevsi. V knize se objevuje řada nám dobře známých reálií z obce. V prvé řadě je to samozřejmě Dvořákův rodný dům a železniční trať, neb je dobře známo, že Dvořák vlaky miloval. Setkáte se ale i s dalšími místy, jako je zámek, kostel či vinopalna (dnešní hospoda V podzámčí). Některá místa zmiňovaná v knize už mezitím zanikla – třeba železniční přejezd v Podhořanech.

“Byl jsem se nesčetněkrát podívat v Nelahozevsi, kterou mám rád, jezdím tam na kole na výlety,” vyznal se ze vztahu k naší obci Michal Šanda v pořadu Knížky Plus na Českém rozhlase Plus. Autor do knihy zakomponoval i požár Dvořákova rodného domu v roce 1842, kdy bylo malému Antonínovi deset měsíců. Hříček a odkazů na skutečné události té doby je v knize nepočítaně. Některé z nich ale možná objevíte až při opakovaném čtení knihy.

rodny dum dobove foto
Rodný dům Antonína Dvořákja, v němž se odehrává část fiktivního příběhu
Šanda si pohrál i s postavami. Řada z nich je skutečných, ať už jde o Dvořákovu ženu Annu, jeho děti či majitele místního hostince Engelhardta. Pro jména dalších postav si pak autor zašel na místní hřbitov. Potkáte se tedy například s Rosenhöferem, Kotrčem či Kochmanem – rodiny těchto jmen v Nelahozevsi stále žijí. Vedle prostých, většinou vymyšlených lidí se ale v knize objevují i skutečné historické postavy, jako je například majitel veltruského zámku hrabě Chotek nebo Dvořákův (skutečný) celoživotní přítel, hudební skladatel Johannes Brahms. Zmíněn je zde i Dvořákův zeť Josef Suk, ale i tomu Šanda v knížce jeho povolání změnil.

A pokud jde o recepty, tak kromě běžných masových pokrmů, jako jsou španělské ptáčky, sekaná, ražniči či zabijačková polévka, se můžete seznámit i s méně tradičními jídly, která již z našich talířů vymizela. Podle knihy si tak můžete uvařit třeba zadělávané okruží – tradiční staročeský pokrm z telecího střeva.

Kromě receptů v knize najdete též schémata bourání dobytka či vyobrazení řeznického náčiní, jakož i podrobný popis procedury zabíjení býka.

Knihu můžete zakoupit v internetovém obchodě nakladatelství Dybbuk.

(mm)

Vytisknout

Přidat komentář


Související články

Šibřinky plné hrdinů budou za měsíc! Lístky jsou v prodeji

Šibřinky, které letos oslaví své 42. pokračování, se letos nesou v hrdinském duchu. Ráz tradiční zábavy zní "Hrdinové své doby...". Dynamáci Vás na ně zvou.

"Neváhejte, ať můžeme společně prožít veselý maškarní ples. Lístky jsou již v prodeji," láká na zábavu Mirka Pantůčková, která se dlouhodobě podílí na organizaci Šibřinek.

Vstupenky si můžete již od 2. ledna rezervovat na telefonním čísle 725 207 190 u paní Hedviky Bártové.

Na Šibřinkách 1, které se konají pátek 24. února, místo Globus Band zahraje nová kapela, a to mělnické uskupení Gradace. V sobotu 11. března na Šibřinkách 2 uslyšíte neratovickou skupinu PLUS.

Masky jsou samozřejmě jako vždy vítány. "Myslíme si, že toto téma dává široký prostor pro pestrý výběr masek. Těšíme se na ukázku Vaší kreativity," dodává Mirka Pantůčková z TJ Dynamo.


Nejdřív Batistova vernisáž, potom teprve Fousek

DSCF6987-001Chystáte-li se v sobotu na recitál Josefa Fouska, přijďte do kulturního domu o hodinu dříve. A pokud se na Fouska nechystáte, přiďte taky. Budete mít možnost se zúčastnit zajímavé vernisáže obrazů dominikánského malíře Jose Luise Castilla Batisty, který žije v Nelahozevsi.


Z Kralup za Antonínem Dvořákem

DSC 0048To je název nové virtuální aplikace na mobilní telefon, kterou vymyslely a vytvořily studentky Dvořákova gymnázia v Kralupech nad Vltavou a která se úzce týká i Nelahozevsi.


Předvánoční akce v Nelahozevsi

DSCF4272Kulturní závěr roku bude v Nelahozevsi jako obvykle nabitý. Na co všechno se můžete těšit?


40 volných lístků na dnešní Šibřinky!

DSCF0798Ještě je 40 volných lístků na Šibřinky 1 v Nelahozevsi. Ráz letošních Šibřinek zní "Hrdinové své doby". Hraje zde kapela Gradace.

Konají se v pátek 24. 2. 2017 od 20 hodin v sále TJ Dynamo. Masky jsou samozřejmě vítány.

Cena lístku na sezení je 130 korun.

Možno zakoupit na místě nebo lépe rezervovat na čísle 725 207 190 - paní Hedvika Bártová.

Šibřinky 2 se uskuteční v sobotu 11. 3. 2017, a ty jsou téměř vyprodány.

(sb)

Poslední komentáře pod články

 • Chystá se změna poplatku za popelnice. Kdo dobře třídí, ušetří
  • Karel Havlovic Před 1 týden
   Platíme za odpady v trvalém bydlišti v Praze za celý týden, celý rok. Staráme se o chalupu v Lešanech ...

   Číst dále...

    
  • Kakac Před 1 týden
   Bydlíme ve spodním resortu, chtěl bych uvést, že popelnice na tříděný odpad (konkrétně plasty a papír) ...

   Číst dále...

    
  • Fontána Před 2 týdnů
   Tak koukám, že se bio popelnice, kterou máme celý měsíc nepoužitou a dám do ní posekanou trávu a ...

   Číst dále...

    
  • Nela.cz Před 3 týdnů
   Starosta právě na zasedání potvrdil, že to je chyba a že tam tato položka má být a bude.

   Číst dále...

    
  • Pavel N. Před 3 týdnů
   Za naší rodinu volám: Konečně! Takto bude systém svozu alespoň trochu spravedlivý. Jsme větší rodina ...

   Číst dále...

Poslední příspěvky na diskusním fóru